Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Demokracii je osmnáct. Zažila amputaci i infarkty

  1:00
Poprvé se může beztrestně napít. Ale přehánět by to neměla. Slečna Demokracie slaví osmnáctiny a vstupuje mezi dospělé. Zkušenosti sametové revoluce ale varují, kocovina je příšerná. Navíc oslavenkyně už prožila jednu amputaci a pár infarktových stavů.

Demokracie se dožila osmnácti a je relativně zdravá. | foto: David PortMF DNES

Speciál: Plnoletá demokracie

Porod v rytmu obušků
Příchod na svět byl těžký. Do poslední chvíle se navíc nevědělo, kdy se tak stane. Ještě ráno 17. listopadu 1989 se to moc nerýsovalo.

Už několik týdnů předtím to sice vypadlo, že se v socialistickém těle něco mění, tedy především na duchu. Ale že se Demokracie začne drát na svět po povoleném studentském pochodu, na to by vsadil asi málokdo.

Na Národní třídě se režim vypořádal se studenty, za pár dní se občané vypořádali s režimem.

Ovšem když dav pietně vzpomínající na padesát let starou smrt studenta Jana Opletala začal žádat změnu budoucnosti pro budoucnost, esenbákům došla trpělivost, rozhodli se, že z lidí Demokracii vymlátí.

Bylo to přitom takové nedochůdče, navíc údajně vykoupené smrtí studenta. Kmotrů ale rychle přibývalo a každý přinesl nějakou vzpruhu.

popisek LISTOPADOVÁ BUBLINA:
O čem přemýšlel Milouš Jakeš?
Nohy dožívajícímu obrovi s hliněnými končetinami a mozkem v Moskvě nadobro podrazila o jedenáct dní později generální stávka. Do vlády pronikli nekomunisté a jak praví klasik - dva dny před koncem roku mohl komunistický parlament dosadit na Pražský hrad "svého oblíbeného disidenta". Poslanci zvolili prezidentem Václava Havla.

První rok a první slovo
Jako každé novorozeně se i Demokracie měnila přímo před očima. Během roku se naučila i první slova. Kdeže máma, ale kvas a volby.

Kvasilo to pořádně. Novopečený prezident propustil největší masu vězňů od dob první republiky. Československá koruna dostala reálnější obrysy - vůči západním měnám ztratila na síle, získala naopak ve vztahu k "soudružkám" z východního bloku.

Václav Havel při tradičním novoročním projevu

A kromě spousty dalšího jezdily i návštěvy - papež Jan Pavel II. a na oslavu prvních narozenin i George Bush starší. Jiní návštěvníci naopak odjížděli. Třeba ruští vojáci, kteří přijeli jednoho srpnového dne roku 1968 a dočasně pobyli dvě dekády.

Na jaře 1990 se Demokracii nadvakrát přejmenovalo bydliště. Místo Československé socialistické najednou bydlela ve federativní republice s národnostně spornou pomlčkou v názvu. O pár dní později v České a Slovenské federativní republice.

Také se dost chodilo k volbám. Do Federálního shromáždění v červnu skoro s totalitní samozřejmostí. Přišlo 96,79 % voličů, i když je tentokrát už nikdo nenutil.

A noví zákonodárci zase volili prezidenta - opět Václava Havla. Pár dní po prvních narozeninách slečny D. se místo předsedů místních národních výborů volili starostové.

První krůčky skončily amputací
S prvními krůčky to u Demokracie nebylo příliš slavné, od začátku nějak kulhala. Zatímco slovenská nožička chtěla jít svou cestou, česká se k ní chtěla přidat. A zatímco před druhými narozeninami se mluvilo o tom, jak společný krok udržet, před třetími se už řešilo oddělení.

Kuponová privatizace. Unikátní způsob, jak majetek státu převést do soukromých rukou. Podle některých se povedl, podle jiných ne

Mezitím se opět volili poslanci. O amputaci se starali nový český premiér Václav Klaus a slovenský Vladimír Mečiar. Později se musel hledat i nový prezident, když Havel složil funkci. Pět volebních kol připomínalo frašku, prezidentem se nestal nikdo.

První kroky si vyzkoušeli i novodobí kapitalisté. V prvním kole kuponové privatizace se zaregistrovalo přes osm milionů lidí. Opravdu zbohatl ale jen zlomek. Někteří z toho dodnes žijí, jiní za to dodnes sedí. Další by za to sedět měli.

Ze školky zmizela třetina dětí
Demokracii byly tři a začala chodit do školky. Ráno po Novém roce 1993 ale najednou třetina dětí nepřišla. Nad Tatrami sa blýskalo už jen pro Slováky.

 
Václav Klaus, Josef Lux, Ivan Kočárník a Vladimír Dlouhý na procházce po jednáních o rozdělení republiky, Javorina, 1992.

Znovu se volil Havel. Opět se pouštěli vězni a měnila měna - tentokrát dělením. 4. ledna 1994 se Demokracie měla na co dívat: začala vysílat Nova, první celoplošná soukromá televize ve východní Evropě.

Účtování s minulostí
Než Demokracie vyrazila do školy, začalo účtování s minulostí. V červenci 1995 doručil Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu pět z prvních dvanácti obvinění z vlastizrady kvůli událostem roku 1968. Výsledek? Vlk jedl, ale kozy neubylo.

V tom roce se znovu objevil ten, co to všechno spustil. Bývalý poručík StB Ludvík Zifčák, který v den narození Demokracie předstíral mrtvého studenta na Národní třídě, byl těsně před koncem roku propuštěn na podmínku z vězení. Dostal 16 měsíců, odseděl si půlku.

Školní léta prožila Demokracie v oáze prvních korupčních skandálů (Liznerův kufřík), pádů bank (jako první Bohemia) i vražd novodobých podnikatelů. Vládla pravostředová koalice v čele s ODS a Václavem Klausem a ekonomice jejich slovo - transformace. 

Někteří podnikatelé neměli to štěstí a skončili na dně orlické přehrady.

S utaženým opaskem k infarktu
V osmi spěla Demokracie k prvnímu infarktu: opoziční smlouvě. Ekonomice se přestávalo dařit, ale vláda si dál razila svou cestu. Šéf kabinetu Václav Klaus navrhl utažení opasků, s tím však narazil u koaličních partnerů z KDU-ČSL. Do toho v létě 1997 přišly povodně na Moravě a ekonomika musela záplatovat další nečekané rány.

Nakonec Klausovi zlomili vaz "sarajevským atentátem" jeho lidé z vedení ODS, která se nedokázala vypořádat s tajemnými sponzory. Po neúspěšných jednáních o politickém řešení nastoupila poloúřednická vláda Josefa Tošovského, do té doby šéfa České národní banky.

Tzv. sarajevský atentát. Jan Ruml a Ivan Pilip vyzývají premiéra Klause k demisi.

Země mířila k předčasným volbám. Vyhrála ČSSD. Její šéf Miloš Zeman se nedohodl na koalici a Demokracii léčil šokem - s ODS uzavřel opoziční smlouvu o vzájemné toleranci. Klaus dostal výměnou křeslo předsedy Poslanecké sněmovny.

Vlády se poprvé ve svobodné zemi ujala levice. Vydržela osm let.

Desítka s příchutí revoluce
Oslavy 10. narozenin připomněly revoluční kvas. Dav vyhnal od pamětní desky 17. listopadu ´89 stoupence generálního tajemníka Strany československých komunistů Miroslava Štěpána, mezi nimi i "mrtvého studenta" Zifčáka. Přišli protestovat proti zločinnému kapitalismu.

Někdejší studentští vůdci vyzvali v prohlášení "Děkujeme, odejděte!" vůdčí politiky k rezignaci. S výzvou se ztotožnil i prezident Havel. Zeman ji označil za "pubertální" a Klaus autorům doporučil založení vlastní strany.

Vánoční krize v ČT zasáhla celou zemi. Mnoho lidí včetně politiků podlehlo návalu emocí.

Několik desítek tisíc lidí pak během největších polistopadových demonstrací výzvu podpořilo, žádali vypovězení opoziční smlouvy, demisi vlády a vypsání předčasných voleb.

Vývoz Demokracie pod hlavičkou USA
V rozpuku puberty dostává Demokracie možnost cestovat. Po teroristických útocích na New York z 11. září 2001 se odjíždí šířit v podobě vojenské humanitární mise do Afghánistánu. Později ji George W. Bush (syn toho, který u nás slavil její první narozeniny) pozve ještě do Iráku. Záměr se ovšem po letech dostal do ostrého kontrastu s výsledkem.

Volby do Sněmovny vyhrála v roce 2002 opět ČSSD. Vytvořila koalici se středovou KDU-ČSL a pravicovou Unií svobody, což se později má ukázat jako začátek pádu sociálnědemokratických preferencí. Na postu premiéra se během mandátu vystřídají Vladimír Špidla, Stanislav Gross a zachránce ČSSD Jiří Paroubek.

Ten stranu sice vrací na pozici významného politického hráče, volby ale nevyhrál. Jen několik dní před hlasováním přitom vyšla na světlo policejní Kubiceho zpráva o prorůstání organizovaného zločinu do vládních struktur.

Paroubek prohlašuje, že způsob, jakým ODS vyhrála volby, je srovnatelný s komunistickým pučem 1948. To byl pro Demokracii zatím poslední infarktový stav.

Volební výsledky vyděsily Jiřího Paroubka. Ten pak svým "únorovým" projevem vyděsil většinu obyvatel.

Tak Demokracie slaví. Plnoletosti se dožívá v relativním zdraví, navzdory tomu, že osmnáct let nereformovaní komunisté mají vyšší preference než každá ze dvou menších vládních stran. Všechno nejlepší.

Je v Česku opravdu demokracie?

celkem hlasů: 15748

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 28. listopadu 2007. Anketa je uzavřena.

JE, ALE POŘÁD V PLENKÁCH
JE, ALE POŘÁD V PLENKÁCH 8882

NE
NE 4603

ANO
ANO 2263

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Britští lékaři dělali pokusy na dětech, infikovali je nakaženou krví

19. dubna 2024  15:44

Britští lékaři v 70. a 80. letech minulého století prováděli pokusy na dětech, stovky lidí...

Zdrogovaný motorkář ujížděl policii. Srazil se s autem a zastavil se u svodidel

19. dubna 2024  15:37

Pětačtyřicetiletý motorkář se zákazem řízení ujížděl minulý pátek večer libereckým policistům,...

Muž přinesl na policejní služebnu v Prostějově tašku plnou funkčních granátů

19. dubna 2024  15:30

Ráno policisty v prostějovské ulici Újezd pořádně vylekal senior, který na jejich služebnu přinesl...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...