Minulý týden se v Přerově konala demonstrace ultranacionalistů, jejíž účelem bylo podle organizátorů varovat společnost proti komunistickému nebezpečí. - více zde
Protestní akce, kterou antifašističtí aktivisté označili za neonacistický sraz, se zúčastnili i členové Dělnické strany, řádně registrovaného politického seskupení čítajícího přibližně dvě stovky lidí.
Několik z nich drželo v průběhu demonstrace v ruce plakát muže v čepici s velkým kladivem. Podobným plakátem se před druhou světovou válkou prezentovala nacistická strana NSDAP označená v roce 1945 Mezinárodním vojenským tribunálem během Norimberského procesu za zločineckou organizaci.
Podle předsedy Dělnické strany Tomáše Vandase jde o oficiální partajní tiskovinu. "Postava muže s kladivem pouze odkazuje na naše zaměření na dělníky," tvrdí Vandas, bývalý tajemník Republikánů Miroslava Sládka, jenž v devadesátých letech nechvalně prosluli rasistickými výpady proti všem menšinám zdržujícím se na našem území.

Propaguje Dělnická strana nacismus?
Vandas tvrdí, že jde o souhru náhod. "Odmítám jakoukoli spojitost s NSDAP. Jde o podobnost čistě náhodnou," řekl iDNES.cz.
Politologové, které redakce iDNES.cz oslovila, ovšem bez váhání vizuál rozklíčovali jasně. "Ty plakáty jsou jasná reminiscence na NSDAP," říká politolog Jan Charvát z Karlovy univerzity.
"Může to znamenat, že alespoň nekteří příznivci strany zde hledají inspiraci," myslí si odborník na extrémismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity.
Jan Charvát v úvahách zachází ještě dál. Podle něj vedení strany tímto známým plakátem ztratilo veškerou politickou soudnost. "Hraničí to s propagací nacismu," myslí si.
Levá, pravá, seno sláma
Samotný Vandas byl na demonstraci pořádanou ostravskou buňkou sdružení Národní korporativismus také. Ani když byl upozorněn, že je Národní korporativismus prošpikován neonacisty z Národního odporu, nevidí své účasti nic špatného.
Proč pozvání přijal, nebyl schopný pořádně vysvětlit. "Pozvali mě, protože se s některými lidmi znám," řekl Vandas iDNES.cz. S jejich ideologií se ale prý neztotožňuje.
Přestože se Dělnická strana navenek tváří levicově - Dělnická strana svým vznikem navazuje na to nejlepší z dělnického hnutí 19. století, stojí v jejím manifestu - voliče hledá mezi příznivci extrémní pravice.
Stranické Dělnické listy dávají prostor rasistickým článkům, obhajují Vlastimila Pechance odsouzeného na 17 let za rasově motivovanou vraždu a otiskují štvavé články proti Vietnamské komunitě žijící v Česku.