VŠE O VYHNÁNÍ VYVOLENÝCH
- FOTOGALERIE
- VyVolení získali azyl na Slovensku
- S kým budou čeští Vyvolení na Slovensku bydlet
- Jak ochranka vyhnala VyVolené kvůli nájmu
V podnikatelských i bankovních kruzích býval velmi známý pod jménem František Chobot. Letos si změnil příjmení a nyní je z něj František Bušek.
S trochou nadsázky se dá říci, že se bez Františka Chobota neobešla téměř žádná sporná podnikatelská kauza v polovině devadesátých let. Psalo se o něm, že se svou makléřskou firmou Iceberg stál v pozadí krachu hned tří malých bank - Ekoagrobanky, První slezské banky a Podnikatelské banky.
Když vystoupil ze svého obrovského tmavomodrého mercedesu, nešlo ho přehlédnout. A nezapomínali ani lidé, kteří se setkali s jeho tvrdým stylem. Podnik ČSAD Praha-západ poslal za sporný milionový dluh do konkurzu.
Pár měsíců držel v šachu jedenáctimiliardovou americkou investici do kladenské elektrárny ECKG. Ta měla stát na pozemku firmy Energetické centrum Kladno, kterou Chobot spoluvlastnil. On se pak s investory soudil o odstupné ve stovkách milionů.
Okrajově se vyskytoval i v kauzách zkrachovalého Chemapolu a rovněž padlých oceláren Poldi Kladno.
František Chobot vždy dokázal velmi přesně využít možností, které mu dávaly smlouvy a zákony. A na nekompromisní styl finančníka a příležitostného baskytaristy ve skupině Bobby Wongo nyní narazila i televize Prima.
Chobotovi, nyní již Buškovi, patřila Spalovna Vysočany. Právě na pozemcích, které po zkrachovalé a posléze zbourané spalovně zbyly, je i vila VyVolených. A stejně jako v minulosti se opět o Františku Chobotovi dá říci, že při obchodu "nezná bratra".
Významný sponzor ODS z devadesátých let proslul i nebývalou otevřeností. Na otázku, odkud pocházejí jeho peníze, novinářům odpovídal s úsměvem: "Začátkem devadesátých let se válely peníze na ulici, stačilo je zvednout."
Ale asi nejvíce proslul svým výrokem, že je tunelářem. A že jím zůstane až do té doby, dokud to v Česku bude v podstatě legální způsob podnikání.