Gross: O bytě už víc neřeknu

  • 489
Stanislav Gross mohl o víkendu definitivně uzavřít případ svého bytu. Stačilo předložit jediný důkaz, který by potvrdil původ peněz. Jenže premiér to udělat nechce. Odmítá zveřejnit údajnou směnku a smlouvu mezi jeho strýcem Františkem Vikem a bývalým novinářem Rostislavem Rodem.

Ten se objevil v pátek a prohlásil, že to byl on, kdo půjčil Vikovi v roce 1999 devět set tisíc korun, které pak Vik předal synovci Grossovi. - více zde

"Já teď nevidím důvod, proč by se to mělo dělat. To je věc strýce a pana Roda," odpověděl Gross v sobotu na otázku MF DNES, jestli je ochoten dokumenty předložit.

Premiér tvrdí, že už nemá ke kauze co říct. Jenže to jen podnítilo k dalšímu protiútoku opoziční ODS. Ta dosud plánovala, že premiéra zasype otázkami během pravidelných čtvrtečních interpelací ve Sněmovně.

Teď ODS žádá, aby Sněmovna zařadila na program schůze začínající v úterý zvláštní bod "Grossův byt", a mohla tak premiéra "vyslýchat" mnohem důkladněji.

"Interpelace mají vymezený čas a já myslím, že kauza už přerostla do takových rozměrů, že je potřeba se ptát premiéra naprosto vážně, a on musí vyložit bez vytáček karty na stůl," prohlásila v České televizi místopředsedkyně ODS a Sněmovny Miroslava Němcová.

Tím, že premiér nechce zveřejnit směnku, popírá své zásady, které coby preventivní obranu před podobně nepříjemnými otázkami - vyhlásil na podzim 1999. Tedy krátce poté, co si koupil barrandovský byt.

Na tehdejšího místopředsedu Sněmovny totiž vyšlo najevo, že mu účty za mobil platila reklamní agentura, aniž to Gross uvedl v majetkovém přiznání. Gross tehdy uznal chybu a v deníku Právo prohlásil: "Je to pro mě velké ponaučení. Ve věcech, především v těch materiálních, má mít člověk takový přehled, že když přijde otázka, sáhne do šuplíku a vytáhne příslušné materiály."

Ale teď se Gross do šuplíku sahat nechystá. A to přesto, že ho k tomu vyzvala už i jeho stranická kolegyně, místopředsedkyně Sněmovny Jitka Kupčová. "Doporučila bych mu, aby apeloval na strýce a pana Roda, aby smlouvu i směnku zveřejnili," řekla v České televizi.

Premiér: Tu směnku jsem neviděl

Stanislav Gross tvrdí, že náhlým pátečním zjevením Rostislava Roda je jeho bytová aféra definitivně vysvětlena a uzavřena. MF DNES se na detaily celé finanční transakce pokusila premiéra zeptat v sobotu ráno, před začátkem konference středočeské ČSSD v hotelu Top na pražském Spořilově.

Stále ještě platí verze, že peníze na váš byt pocházejí od pana Roda?

No, tak není důvod, aby se něco měnilo.

A viděl jste smlouvu mezi panem Rodem a vašim strýcem, a také směnku na tu částku, kterou byste měl splatit?

Ne. Já si to akorát ověřoval u strýce. To je všechno.

Vy jste na vlastní oči neviděl dokument a podmínky, na jejichž základě máte splatit milion tři sta tisíc?

Já jsem si to ověřil u strýce a samozřejmě, já dluhy nenechávám.

Premiér Gross absolvuje celý rozhovor ve zrychleném tempu na cestě od svého auta do jednacího sálu. Odpovídat se mu nechce, při každé příležitosti si třese rukou se svými spolustraníky, kteří ho vítají na "domácí půdě" - Gross je prominentním členem středočeské organizace ČSSD a právě v sobotu si sem jde pro celkem už jedenáctou nominaci na post předsedy ČSSD, o nějž se utká se Zdeňkem Škromachem.

Zveřejníte onu smlouvu a směnku?

Já je nemám.

Řeknete si o ty dokumenty strýci, abyste je mohl zveřejnit?

Já teď nevidím důvod, proč by se to mělo dělat. To je věc strýce a pana Roda.

Ale vy ty peníze máte splatit.

A já to splatím panu Vikovi.

Opravdu jste se o panu Rodovi dozvěděl až ve čtvrtek?

Já jsem ho fyzicky poprvé viděl až ve čtvrtek.

Kdy jste poprvé slyšel to jméno?

(mlčení)

Ptám se, jestli jste se strýce po celou dobu tří týdnů, kdy existují nejasnosti o původu peněz, nezeptal, od koho si ty peníze opravdu půjčil?

Teď už se nezlobte, už musím pokračovat...

Stanislav Gross rychlým krokem mizí ve skupině svých stranických kolegů, kteří ho eskortují do sálu.

Druhý pokus: už ani slovo

MF DNES se proto otázky pokusila položit znovu na odpolední tiskové konferenci.
Gross totiž ještě minulý týden v BBC tvrdil, že zná "některé příbuzné" z ciziny, kteří údajně jeho strýci poskytli peníze na barrandovský byt.

Na stole jsou tedy v tuto chvíli jen dvě možnosti: Buď se Stanislav Gross strýce Františka Vika, kterého den před zveřejněním prvního textu v MF DNES dokonce osobně navštívil v Jihlavě, na původ peněz vůbec nezeptal, a pak ovšem premiér lhal, když tvrdil, že některé tajemné "příbuzné zná". Anebo se strýce Vika skutečně zeptal.

Dá se předpokládat, že mu strýc při tak důvěrném vztahu podloženém více než milionovou půjčkou bez jasného termínu splacení nelhal, a řekl premiérovi o Rodovi.
Ale pak si Gross v BBC prostě vymýšlel: Rod totiž rozhodně není žádný "příbuzný".
Jenže na tiskovce už Gross neměl chuť vysvětlovat vůbec nic.

Kdy jste poprvé slyšel jméno Rostislav Rod?

Pane redaktore, já už tuto záležitost považuju z mého pohledu za uzavřenou. Nemyslím, že je důvod, abych se k tomu jakkoliv vyjadřoval. Už jsem to udělal několikrát, tak si to vemte z toho, kde jsem o tom hovořil.

Na tu otázku jste odmítl odpovědět, ráno jste před ní utekl.

Pro mě je tato záležitost uzavřena a myslím, že už není důvod se k tomu vracet.

Prahou se od rána šíří zprávy, že se chystáte rezignovat. Je to pravda?

Mně také přišly textové zprávy podobně tázavého charakteru. Ujišťuju vás, že rozhodně nic takového nehodlám udělat. Jsem přesvědčen, že jsem nic špatného neudělal, kromě některých neobratností někdy před šesti lety, kdy jsem mohl postupovat možná jinak.

Premiér Stanislav Gross (vlevo) a předseda středočeské ČSSD Richard Dolejš na stranické konferenci. (5. února 2005)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video