Proti domácímu násilí pomůže i hra

  • 9
Vztah mohou lidé prožít i v počítačové hře. Zároveň zjistí, zda partner nemá sklony k týrání. Hra patří do kampaně proti domácímu násilí pro mladé od 15 do 25 let. "Chceme jim říct, že když padne první facka, je třeba něco dělat," řekla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Prejdová.

"Je to skupina, v níž se vytvářejí první partnerské vztahy. Již tady by měl člověk domácímu násilí říct jasné ne," doplnila při představení kampaně novinářům náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Součástí kampaně jsou kromě hry i rozhlasové a televizní spoty a billboardy. Přináší je  webová stránka www.domacinasili.cz. Na stránce je i číslo na non stop telefonní linku pro obětí domácího násilí DONA 251 51 13 13, kterou zřizuje organizace Bílý kruh bezpečí.

Podle Müllerové se v České republice o domácím násilí stále ještě otevřeně na veřejnosti nemluví. Hra se proto snaží mladé lidi upozornit na jeho příznaky a projevy. Vystupují v ní mladík a děvče, hráči mohou zvolit jejich podobu, oblečení i situace, které prožijí.

Za kampaň zaplatil úřad vládního zmocněnce pro lidská práva dva miliony korun, ministerstvo práce a sociálních věcí 1,3 milionu.

Domácí násilí

Domácí násilí je, když vás blízká osoba opakovaně
- uráží
- ponižuje před ostatními lidmi
- nutí k sexuálním praktikám, které se vám nelíbí
Domácí násilí je, když vám blízká osoba opakovaně
- zakazuje styk s přáteli a s vaší rodinou
- kontroluje veškeré vaše finance
- vyhrožuje a zastrašuje vás
- fyzicky ubližuje
- ničí vaše věci
Domácí násilí je, když
- je blízká osoba ve vztahu k vám majetnická a žárlivá
- blízká osoba požaduje naprostou kontrolu nad vším, co děláte
- když se násilí opakuje a stupňuje

www.domacinasili.cz

Slogan kampaně zní: Domácí násilí - Game Over, tedy hra skončila.

"Tam, kde začíná domácí násilí, každá hra končí. Každá hra má svá pravidla, stejně jako svá pravidla mají i partnerské vztahy. Kdo porušuje pravidla, prohrává," objasnil motto Filip Smoljak, který je s Vojtěchem Kopeckým tvůrcem kampaně.

Každý šestý Čech přiznává násilí ve vztahu
Česká vláda zasvětila rok 2003 boji proti násilí. Vedly jí k tomu alarmující údaje, které odhalil průzkum agentury STEM v květnu 2001. První reprezentativní sociologický výzkum byl proveden pro Bílý kruh bezpečí a Philip Morris. Odpovídalo v něm 1724 respondentů starších 15 let.

Podle výsledků výzkumu domácím násilím v České republice trpí minimálně 16 procent populace ve věku od 15 let, tedy každý šestý. Charakteristickým znakem domácího násilí v naší zemi je jeho dlouhodobost a převaha násilí fyzického, které provází psychické týrání.

Oběť totiž vyhledává oficiální pomoc v průměru až po šesti letech strádání za zavřenými dveřmi. Pomoc vyhledá zpravidla až tehdy, když jí podle vlastních slov jde o život.

Celé čtyři pětiny občanů jsou podle výsledků výzkumu přesvědčeny, že k projevům domácího násilí nesmí zůstat okolí  (příbuzní, sousedé, lékař, policie) lhostejné.

Ale každý druhý člověk by tváří v tvář domácímu násilí váhal s pomocí nebo by to nechal bez povšimnutí.

V 84 procentech domácností v Česku zakalených násilím vyrůstají podle zjištění STEM děti. V 69 procentech těchto domácností se dokonce násilí mezi dospělými partnery odehrává před dětmi.

Z pohledu obětí jsou nečastější příčinou domácího násilí povahové vlastnosti agresivního partnera, jako spouštěč násilí je uváděn převážně alkohol.

Další kampaň proti domácímu násilí odstartuje 6. října i jedenáct neziskových organizací. V televizních a tiskových reklamách vyzvou veřejnost, aby o násilí ve svém okolí nemlčela.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video