Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Druhý stupeň domácí školy bude možná jen pro děti vysokoškoláků

  • 456
Rodiče žáků na druhých stupních základních škol zřejmě dostanou možnost vzdělávat svoje děti doma. Tuto variantu sice už několik let testují dvě desítky základních škol, teď by se měla otevřít. Podmínkou však bude, aby ten, kdo dítě učí, měl vysokoškolské vzdělání.

Změnu ve Sněmovně prosazuje poslankyně opoziční TOP 09 Anna Putnová a proti je nejsilnější vládní strana: ČSSD i její ministryně školství Kateřina Valachová. Podle zjištění MF DNES je však sociální demokracie ochotná návrh tolerovat. „Nebudou to brát jako koaliční problém,“ zní od jednoho z vlivných poslanců ANO.

Hnutí ANO spolu s KDU-ČSL jsou totiž pro a s opozičními TOP 09 a ODS teď pro tuto změnu sbírají hlasy. „Chceme dát rodičům možnost volby,“ netají se lidovecký místopředseda Jiří Mihola.

Současný návrh počítá s omezením - alespoň jeden z rodičů nebo osoba pověřená vzděláváním musí mít minimálně bakalářské vzdělání. „Člověk, který absolvuje vysokou školu, získá zkušenosti se samovzděláváním,“ vysvětluje Mihola. Dítě by pak minimálně jednou za pololetí absolvovalo přezkoušení v některé ze škol.

Autoři návrhu předpokládají, že novinky využijí rodiče jen několika set žáků. I přesto návrh budí vášně. „Otvíráme tím Pandořinu skříňku. Stát říká, že rezignuje na svoji úlohu ve vzdělávání,“ vadí učiteli a poslanci ČSSD Petru Kořenkovi.

„Škola není jen o znalostech, ale má i sociální úlohu. Co by na to řekli někteří podnikatelé, kdyby jim zaměstnanec řekl, že bude dělat z domova a přijde jednou za půl roku,“ namítá Kořenek.

Rodiče mají mít možnost najmout si vlastního odborníka

Ministryně školství Valachová zase připomíná, že na druhém stupni základní školy jsou odborné předměty jako fyzika nebo chemie. A pro rodiče je tak „složitější než na prvním stupni zajistit kvalitní vzdělávání mimo školu“. Právě na prvním stupni totiž už v současnosti děti doma individuálně vzdělávat lze.

„Vůbec není obtížné, aby si rodiče zařídili, že budou mít aprobovaného učitele nebo odborníka, který by vzdělání v patřičné oblasti zajistil,“ oponuje Putnová. „Nepředstavujme si to tak, že dítě sedí v kuchyni a jeden rodič všechno umí. Je potřeba, abychom tu variantu umožnili, a rodiče si cestu najdou,“ věří.

Poslanci by se k projednávání změny měli dostat v nadcházejících týdnech. Novela školského zákona je totiž v tuto chvíli ve druhém čtení. Nebude to přitom poprvé, co budou o individuálním vzdělávání na druhém stupni škol jednat.

Opozice to zkoušela už za minulého ministra školství Marcela Chládka. Jeho domovská strana, ČSSD, sice tehdy byla proti, Chládek však přislíbil, že se k návrhu ještě vrátí, a pokud pak opoziční iniciativu podpoří KDU-ČSL a ANO, nebude přijetí bránit. Věci se tehdy chopil lidovec Mihola, který slíbil, že se pokusí vyjednat podporu. Dohody sice zpřetrhala následná výměna ministrů, ale i tak jsou lidovečtí vyjednavači a ANO přesvědčeni, že budou mít s opozičními TOP 09 a ODS dostatek hlasů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video