Pavel Blažek navrhuje, aby si vězni část trestu odseděli doma.

Pavel Blažek navrhuje, aby si vězni část trestu odseděli doma. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Vězni si polovinu trestu odpykají doma, navrhuje ministr Blažek

  • 260
Ministerstvo spravedlnosti a Vězeňská služba chtějí snížit počet vězňů. Navrhují proto, že by po odpykání poloviny trestu vyměnili trestanci věznici za domácí vězení. Podmíněné propuštění z vězení by v případě přečinů mohlo přijít i po odpykání třetiny trestu.

V současnosti je ve věznicích přes 23 200 odsouzených. Kapacita je přitom 20 700 míst. Poměr počtu vězněných k počtu obyvatel navíc řadí Česko na nejhorší místo v Evropě.

V Česku připadá 230 vězňů na sto tisíc obyvatel. Průměr Evropské unie je přitom kolem 160 a vyspělé státy se dostávají až pod stovku vězňů. Šéf Vězeňské služby Jiří Tregler chce co nejrychleji snížit počet vězňů na 20 tisíc a později až na 17 tisíc.

Pomoci má zejména větší využití alternativních trestů. Ministerstvo spravedlnosti proto připravilo změny zákonů, které to umožní. Nově by odsouzený po odpykání poloviny trestu mohl nastoupit do domácího vězení. Týkalo by se to zejména těch, kteří spáchali přečiny, jakými jsou například viníci dopravních nehod nebo ti, kteří mařili úřední rozhodnutí.

V případě neplatičů alimentů by se ztížila možnost poslat je do vězení. Soudy by ale zároveň měly nové možnosti pro jejich potrestání, jako třeba zákaz řízení motorových vozidel.

V budoucnu už jen dva typy věznic

Změn by se měl dočkat i vlastní vězeňský systém, který by se díky nim měl zjednodušit a přiblížit stavu v Evropské unii. Nově by existovaly  "věznice," kam by patřili odsouzení do věznic s dohledem, dozorem a ostrahou.

Druhým typem by byla "věznice s nejvyšší ostrahou", kde by si odpykávali trest doživotně odsouzení a ti, které soud poslal do věznic se zvýšenou ostrahou.

Podle Treglera by to umožnilo lépe využívat kapacitu věznic i lépe pracovat s vězni. "O každém by rozhodovala komise na základě diagnostického systému. Každý by pak měl individuální program, který by více bránil případné recidivě," řekl šéf Vězeňské služby.

Důvody změn jsou z velké části ekonomické. Stát stojí jeden vězeň přibližně 365 tisíc ročně, tedy tisícikorunu denně. Pokud se podaří využívat alternativní tresty, vedlo by to k významným úsporám. Jen zavedení domácího vězení přineslo v období od 1. ledna 2010 do 30. června 2012 úsporu 73 milionů korun.

Nově by k tomu mohlo přispět i testované využití elektronických náramků. U něj je cena zatím 165 korun za den na jednoho odsouzeného. "To ale počítáme cenu u 25 testovaných zařízení. Počítáme s tím, že by konečná zakázka byla v počtu tisíců a cena by se podstatně snížila," řekl náměstek ministra spravedlnosti David Volák (více o elektronických náramcích čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue