Domácí porody vedené asistentkou nejsou v Česku povoleny. Ilustrační foto

Domácí porody vedené asistentkou nejsou v Česku povoleny. Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Porod s asistentkou ano, ale jen v nemocnici, navrhuje komise ministrovi

  • 230
České ženy nejspíš nebudou moci ani v budoucnu plánovaně rodit doma. Předpokládá to návrh pracovní skupiny při ministerstvu zdravotnictví. Lékaři, politici a úředníci se dohodli, že porod bude moci proběhnout bez lékaře, vždy ale v nemocnici a s porodní asistentkou, která pro ni bude pracovat.

"Shoda je na tom, že by se zvýšily kompetence porodních asistentek tak, že by v lůžkovém zdravotnickém zařízení mohly vést porod samy," řekl iDNES.cz náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

"To znamená, že se nepouštíme do porodů doma, v této fázi ani do porodních domů. Neznamená to také, že by si žena do porodnice přivedla vlastní porodní asistentku. Bude to tak, že ve zdravotnickém zařízení, která si žena zvolí, budou porodní asistentky, zaměstnankyně porodnice, protože pouze za ně může zdravotnické zařízení převzít zodpovědnost," vysvětlil náměstek pro zdravotní péči.

Polákova představa je taková, že žena přijde do porodnice a tam ji vyšetří lékař. Pokud řekne, že je vše bez komplikací a porod může být takzvané fyziologický, mohla by jej vést porodní asistentka. Porod by byl bez přítomnosti lékaře. Ten by na sál přišel tehdy, až by jej přivolala porodní asistentka, protože došlo ke komplikacím.

Zda a kolik porodních asistentek by nemocnice zaměstnaly, by ministerstvo nepřikazovalo. Každá porodní asistentka by ale podle návrhu musela splnit kvalifikační předpoklady a musela by mít několikaletou praxi na porodním sále.

Šimůnková: Návrh nepřináší žádný posun

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková s návrhem pracovní skupiny nesouhlasí. "Nepovažuji to za dobrý výsledek, protože nepřináší takřka žádný posun," řekla iDNES.cz Šimůnková. Ta dříve byla členkou pracovní skupiny, později ji musela rozhodnutím ministra Hegera opustit.

Šimůnková sama zastává názor, že žena by měla mít právo vybrat si porodní asistentku, která by ji provedla těhotenství, porodem i šestinedělím. "Rodila by se ženou ať už v porodnici, nebo v některém z porodních domů," uvedla Šimůnková. "Současná situace je neudržitelná. Žena má mít svobodnou možnost volby, protože je to ona, kdo rodí, nikdo jiný. Nechápu, proč do toho chce stát neustále paternalisticky zasahovat," dodala.

"Návrh, se kterým skupina přichází, není nic jiného než snaha o zakonzervování vlastního postavení," domnívá se Adéla Hořejší, která právně zastupuje zastánkyně domácích porodů a porodní asistentky. Za Českou ženskou lobby a Hnutí za aktivní mateřství byla načas i členkou pracovní skupiny, než ministr Heger skupinu zrušil a do nové už zastánkyně domácích porodů nepozval (více čtěte zde).

Podle Hořejší tato pracovní skupina zmařila snahu, která by vedla k narovnání postavení porodní asistentky. "Členové pracovní skupiny nejsou zjevně schopní opustit osobní totalitní rámec, který zde byl více než 40 let a který usiloval o uplatňování moci nad těhotnými a rodícími ženami, dětmi i jejich otci," uvedla.

Přísněji než za Hegera

Současný návrh je přísnější než vize minulého ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Ten připouštěl, že by v Česku mohly začít fungovat porodní domy, které nejsou nemocnicemi. O něco liberálnější postoj má k porodům poslanec a lékař Aleš Roztočil. Ten v minulosti vedl pracovní skupinu při ministerstvu zdravotnictví, Heger její složení ale změnil a do čela se dostal jeho náměstek Ferdinand  Polák. Ten ji vede i za Martina Holcáta.

Současné zákony podle Hořejší zaručují porodním asistentkám samostatnost. "Nejsou hierarchicky podřízené lékaři, nejsou jeho asistentkami, nýbrž asistentkami žen a jejich rodin. Samostatné vedení fyziologického porodu by tedy mělo být samozřejmou možností pro všechny porodní asistentky, a to bez indikace lékaře," dodala.

"Jsem přesvědčený, že se změny mají dělat postupně, ne skokově. Doteď jsme říkali, že u nás provádí porod jen lékaři, jinak to porodnice nedostanou zaplacené. Toto je zcela průlomová změna. Pokud se nám ji podaří prosadit, připravíme do budoucna velkou skupinu porodních asistentek s praxí vést porod bez lékaře a možná se časem budeme moci bavit o nějakém posunu dál," tvrdí náměstek ministra.

Ministr návrh dostane ještě před hlasováním o důvěře vládě

Pracovní skupina jednala o postavení porodních asistentek jednala ve středu. Schůze trvala více než dvě hodiny.

Návrh, na které byla široká shoda, nyní Polák dokončuje a ještě před hlasováním o důvěře vládě jej předloží ministru zdravotnictví Martinu Holcátovi. Jeho souhlas je potřebný k tomu, aby se celá věc posunula dál.

Je pravděpodobné, že ministr dá návrhu zelenou. Sám totiž není příznivcem domácích porodů, stejně jako jeho předchůdce Heger. "Nejsem proti tomu, aby rodily porodní asistentky, ale v pozadí musí být připraven lékař," řekl Holcát Týdnu.cz.

Pokud Holcát návrh schválí, zaměstnanci ministerstva jej dopracují do formy vyhlášky. Seznam výkonů by pak měl být doplněn o fyziologický porod vedený porodní asistentkou a takový porod by pak nemocnicím proplácely zdravotní pojišťovny.

Kdy a zda vůbec začnou upravená pravidla platit, to se bude odvíjet od politické situace. Není totiž jasné, jak dlouho se současná vláda udrží u moci. Na druhou stranu u vyhlášky není potřeba parlamentní legislativní kolečko jako u novely či nového zákona.

Plánovaný domácí porod je nyní nelegální. Ne že by existoval zákaz rodit doma, ale žádná z porodních asistentek nemá potřebné povolení k tomu, aby porod v domácnosti vedla. A současné zákony ani neumožňují, aby jim takový dokument krajské úřady vydaly.

Část porodních asistentek a žen, které chtěly rodit doma nebo doma rodily, se proto obrátilo na Evropský soud pro lidská práva. Domnívají se, že jim Česko bere možnost volby místa, na kterém přivedou na svět dítě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video