Domácí násilí se vyskytuje ve čtvrtině českých rodin

- Domácí násilí se vyskytuje v pětině až čtvrtině českých rodin. Ze 73 procent jsou oběťmi ženy a dívky. Jeho zvláštností je, že se odehrává za zavřenými dveřmi, mezi lidmi, kteří se dobře znají, nemá motiv a nic neřeší. Domácí násilí trvá dlouhodobě, samo od sebe nemůže přestat a jeho oběť se nedokáže bránit. Podle psycholožky Ludmily Čírtkové z občanského sdružení Bílý kruh bezpečí je policie ve většině případů bezmocná.
Policie tento jev statisticky nesleduje jako zvláštní druh trestných činů, Bílý kruh bezpečí (BKB) však v loňském roce sledoval od ledna do října výskyt domácího násilí a činnost policie ve dvou městských částech Ostravy. Dotázaní policisté uvedli, že přibližně polovina domácího násilí naplňuje skutkovou podstatu trestných činů. Fyzické násilí dominuje přibližně ve 40 procentech domácího násilí. Nejčastějším způsobem při řešení takového zásahu je domluva pachateli na místě. Policie nezjišťuje, zda v domácnosti, kam byli přivoláni, žijí děti.

Třetina policistů podává informaci o dětech, které jsou svědky násilí, orgánům péče o dítě. Podle soudce Zdeňka Sováka, který je členem představenstva BKB, česká legislativa na domácí násilí nereaguje. Je třeba vymezit určité skutkové podstaty trestných činů, které s domácím násilím souvisejí. Například určité delikty jako ublížení na zdraví v souvislosti s domácím násilím by měly být považovány za přitěžující okolnost. Zákon například nedokáže ochránit ženy, který jejich partneři vyhrožují zabitím. BKB je občanské sdružení na pomoc obětem trestné činnosti.

Video