Největší ekonomické dopady domácího násilí jsou ve zdravotnictví. Ilustrační foto

Největší ekonomické dopady domácího násilí jsou ve zdravotnictví. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Stát ročně platí za domácí násilí přes miliardu, nejvíc ve zdravotnictví

  • 213
Domácí násilí ročně stojí státní rozpočet zhruba 1,3 miliardy korun. Největší náklady vznikají ve zdravotnictví, justici a systému podpory v nezaměstnanosti. Vyplývá to ze studie ekonomických dopadů domácího násilí obecně prospěšné společnosti proFem.

Autoři studie vyčíslili celkové dopady domácího násilí za rok 2010 na 1,328 miliardy. Zaměřili se jen na náklady veřejných rozpočtů. 

Nejvyšší náklady vznikají ve zdravotnictví, kde ošetřování obětí stojí 546 milionů. "Soudy v trestním i civilním řízení, které se týkají především úpravy vztahů k dětem a rozvodů, vyjdou stát na 314 milionů," uvedl hlavní tvůrce studie, sociolog Kamil Kunc

Rady odborníka

Zdena Prokopová ze sdružení Rosa, radila čtenářům, jak odhalit a zvládnout domácí násilí

Vyplácení podpory v nezaměstnanosti obětem domácího násilí stojí ročně 210 milionů, dotace na poskytování sociálních služeb dalších 190 milionů.

Studie se zabývá jen dopady domácího násilí na ženách, které jsou podle odhadu odborníků oběťmi ve zhruba 90 procentech případů.

Vyčíslený není dopad domácího násilí na děti

Skutečný dopad domácího násilí je výrazně vyšší. Materiál totiž nezahrnuje náklady za invalidní důchody, některé sociální dávky i výdaje, které platí oběti a jejich rodiny za právní služby či léky. Chybí například i dlouhodobý dopad domácího násilí na děti, který lze podle ředitelky proFem Jitky Polákové velmi těžko vyčíslit.

Studie vychází z veřejně dostupných údajů ministerstev, policie či Českého statistického úřadu. Autory inspirovaly podobné výzkumy, které vznikly v Rakousku, Velké Británii a při Světové zdravotnické organizaci (WHO).

První část průzkumu proFem zveřejnil v březnu. Výzkumníci zjistili, že se s domácím násilím setkalo čtyřicet procent žen, v posledním roce každá devátá. Policie se zabývala pětinou případů (o výsledcích průzkumu čtěte zde).

Situaci má zlepšit Národní akční plán prevence domácího násilí, který ministerstvům a dalším institucím ukládá, co do roku 2014 mají udělat. Stát počítá se zavedením bezplatné linky pro oběti, poraden pro násilníky nebo zvýšením počtu utajených azylových domů (více o akčním plánu čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video