Záchranáři muže převezli do plzeňské fakultní nemocnice. Ilustrační foto

Záchranáři muže převezli do plzeňské fakultní nemocnice. Ilustrační foto | foto: Záchranná služba středočeského kraje

Doma vyrobená trhavina připravila Plzeňana o část ruky

  • 9
Lékaři plzeňské fakultní nemocnice ošetřovali první zranění způsobené petardou už před Silvestrem. Čtyřiapadesátiletého Plzeňana ze Zábělské ulice vážně poranila exploze v neděli nad ránem. Přišel o část ruky.

"Jednalo se o doma vyrobenou trhavinu, která explodovala v neděli nad ránem pod rukama čtyřiapadesátiletého Plzeňana v Zábělské ulici," informovala plzeňská policejní mluvčí Jolana Číhová.

Přivolaný odborník na výbušniny objevil v bytě po výbuchu další podezřelé předměty. "Byly zajištěny a odeslány na odbornou analýzu," řekla mluvčí Číhová.

Těžce zraněného muže převezla záchranná služba na úrazovou ambulanci Fakultní nemocnice v Plzni. "Pacient měl rozsáhlá devastující poranění horní končetiny,“"popsala mluvčí záchranné služby Lenka Ptáčková. Nyní zůstává v péči lékařů.

Ti naposledy ošetřovali stejně vážné zranění před osmi lety. Silvestrovská petarda tehdy přistála na balkoně bytu a jeho majitelka ji chtěla odhodit pryč. Bohužel to nestihla a petarda jí explodovala v ruce. "Žena ale měla víc štěstí. Po složité operaci a plastice jí lékaři končetinu zachránili," vzpomíná Ptáčková.

Podle ní za posledních pět let ubývá úrazů od petard, rachejtlí a světlic, protože lidé kupují kvalitní pyrotechniku. "Když už se zraní, pak se buď jednalo o podomácku vyrobené zařízení nebo se lidé nedrželi návodu," říká Ptáčková.

Návod má být vždy v českém jazyce a musí v něm být uveden bezpečný způsob i místo zapalování. "Ale i popis, co dělat v případě, když selže pyrotechnický efekt," upozorňuje mluvčí České obchodní inspekce Marek Ženkl.

Na kvalitní pyrotechnice také nechybí označení výrobce, rok spotřeby a především třída nebezpečnosti. Volně prodejné jsou prskavky, bouchací kuličky nebo vystřelovací konfety. Koupit si je mohou i děti. Pouze v kamenném obchodě a jen osobám starším 18 let je možné prodávat pyrotechnické předměty II. třídy.

"Mají do 50 gramů výbušné směsi. Jsou to například římské svíce, petardy nebo rakety s náplní barevných světlic," upřesňuje Marek Ženkl.

Předměty III. třídy, které obsahují do 250 gramů směsi, může koupit pouze osoba s průkazem odpalovače ohňostrojů. "Prodej čtvrté třídy je možný jen se schválením Českého báňského úřadu," vysvětluje Ženkl.


Video