Doma kvůli vodě nespí 200 tisíc Čechů

Dvě stě tisíc Čechů nestráví noc, kdy se zemí žene velká voda, ve své posteli. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse zachránila evakuace asi tisíci z nich život či zdraví. Po celé zemi bojuje s živlem na patnáct tisíc lidí. "Na záchraných pracích se podílí dva tisíce profesionálních a šest tisíc dobrovolných hasičů," řekla iDNES ministrova mluvčí Gabriela Bártíková. V záloze jsou připraveny další tři oddíly. Pořádek a bezpečnost udržují i čtyři tisíce policistů a dva tisíce vojáků s 2000 kusy těžké techniky.

O život při povodních přišlo už osm lidí. Tělo muže, kterého i s jeho domkem ráno strhla voda, ale ještě nebylo nalezeno.

Rozbouřená voda už podle krizového štábu zřejmě napáchala stejné nebo i větší škody než záplavy před pěti lety na Moravě.

Česko by podle ministra Grosse uvítalo pomoc ze zahraničí, zejména co se týče techniky na úklidové práce. "Potřebujeme hlavně vysoušeče, kterých schází asi 1100 až 1200 a plovoucí a kalová čerpadla", upřesnil Gross.

Povodně zuří po celé zemi
Stoleté povodně zuří v jižních, západních i středních Čechách. Hladiny rozvodněných řek, které po celý den stoupaly a dosahovaly rekordních hodnot, se večer začaly na horních a středních tocích uklidňovat, někde i klesat. Na dolních tocích, včetně Vltavy v Praze, se největší povodně čekají od středečního časného rána.

Obecně meteorologové předpokládají, že déšť už hladiny řek výrazně nezvýší. Potíže ale bude dál způsobovat voda z horních toků, která bude dál dotékat na střední a dolní úseky řek.

Pod vodou se už ocitla rozsáhlá území jižních Čech, část Plzeňského kraje a povodí Vltavy ve středních Čechách. Více než stoletá voda ohrožuje Prahu a její okolí. Velká záplavová vlna se blíží i na Ústecko.

Kompletně zatopeny byly obce Předmíř a Metly na Strakonicku. Jejich obyvatelé museli být odpoledne evakuováni na vodních člunech a ve vrtulnících.

Z větších měst jsou částečně pod vodou Český Krumlov, České Budějovice, Prachatice, Strakonice, Písek a Sušice. Tam se už ale situace začala uklidňovat.

V nebezpečí se ocitla i Třeboň. Ve vodě se brodí obyvatelé Plzně, Berouna a Vraného nad Vltavou.

Voda ohrožuje Kralupy nad Vltavou i Mělník. Podle aktuálního televizního zpravodajství začínala kolem 21:00 opadávat voda v Českých Budějovicích, v Českém Krumlově se situace stabilizovala.

Z koryta se odpoledne vylila rozvodněná Jizera v Jablonci nad Jizerou. Voda zaplavila během chvíle textilní továrnu, strojírnu, nábytkářskou firmu i kemp Zátiší. Rozvodněná Jizera hrozí také Železnému Brodu a Turnovu. Na horním toku Jizery platí pohotovost a podobná je situace také na Nise.

Růst hladiny Jizery s obavami sledují i na Mladoboleslavsku, zatím zde nebyla vyhlášena povodňová pohotovost.

Odpoledne začala evakuace prvních sedmi obcí v Ústeckém kraji, kterému hrozí záplavová vlna. Lidé se začali stěhovat také ze střekovského nábřeží v Ústí nad Labem.

Lidé na Litoměřicku museli odejít ze svých domů v Křžešicích, Nučnicích, Černěvsi, Lounkách, Ručničkách, Pokáplech a Českých Kopistech.

Ze svých bytů a domů se v Ústí musí vystěhovat na 3000 lidí, v Děčíně kolem 1600. V Litoměřicích pak kolem 120 lidí. Domovy budou muset možná ještě v noci opustit obyvatelé Terezína a Bohušovic na Litoměřicku.

Jejich evakuaci doporučil hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc. Podle členů krizového štábu je situace v kraji hodinu od hodiny vážnější. "Stále prší a předpověď srážek signalizuje, že zítra k večeru se problémy s velkou vodou přesunou na Českolipsko," uvedla mluvčí krajského úřadu Romana Konečná.

V průběhu dne byly odstaveny všechny čističky odpadních vod na Labi v Roudnici nad Labem, Litoměřicích, Ústí nad Labem a Děčíně.

Stojí i velké chemické podniky regionu - Lovochemie v Lovosicích a Spolchemie v Ústí. I kdyby je voda zatopila nehrozí prý ale vyplavení skladů nebezpečných látek jako chlór, fenol, kyselina fluorovodíková či rtuť.

"Vpodvečer byla uzavřena silnice mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem a místní úseky mezi Ústím a Děčínem na obou stranách Labe," řekla mluvčí.

Podle posledních prognóz vodohospodářů má hladina v Ústí vystoupit až na 11,2 metru. Pro tak vysokou vodu nemá ale město vypracované povodňové mapy. "Máme mapy se zatopeným územím pouze na výšku hladiny 10,15 metru, což je stoletá voda. Nevíme ale, jaké ulice budou zatopeny při vyšší hladině," řekl mluvčí ústeckého magistrátu Milan Knotek. "Víme, že při 10,2 bude zatopená část Jirchářů a dotkne se to i šikmého kostela. Nevíme ale, zda při 11,2 metru voda nevystoupí až na centrální Mírové náměstí," dodal.

V noci budou v Ústí uzavřeny oba mosty, které spojují Střekov se zbytkem města. "Náhradní dopravu zajistí dle potřeby České dráhy ze střekovského nádraží přes železniční most na nádraží Ústí nad Labem-západ," řekla mluvčí okresního úřadu Jiřina Henzelová.

V Ústeckém kraji vysoká voda poškodila silnice všech tříd. Na Teplicku osm, Chomutovsku pět, Mostecku a Ústecku čtyři a na Lounsku jednu silnici. V kraji je možné překročit hranici s Německém pouze v Hřensku a ve Šluknovském výběžku. Doprava na dolním Labi byla zcela zastavena.

Povodně začínají hrozit i před pěti lety zaplavené jižní Moravě. Vedle Dyje se zvedají hladiny dalších řek. Například na Svratce v Brně platí bdělost. Vodohospodáři začali snižovat z preventivních důvodů hladinu Brněnské přehrady, aby zachytila srážky. První povodňové stupně platí i na Rokytné v Moravském Krumlově na Znojemsku a na Jihlavě v Ivančicích na Brněnsku.

Z Vranovské přehrady se zatím daří vypouštět takové množství vody, aby se nepřelila přes hráz. S výjimkou Dyje se řeky drží v korytech.

Co se dělo přes den
Remorkér s pískem, který se pět hodin snažili potopit hasiči v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku, klesl ke dnu. Po odstřelu bezpečně proplul pod mostem a po dvě stě metrech se ponořil pod hladinu. Akci dokončili policejní a vojenští pyrotechnici po 17:00 hodině. Podle policejní mluvčí Pavlíny Šlajsové nevznikly velké škody a výbuch nikoho nezranil.

Odstřelu předcházely neúspěšné pokusy, které vyřešil až přílet vojenského vrtulníku. Před výbuchem obcházeli policisté domy v kilometrovém okruhu a upozorňovali obyvatele, aby nechali otevřená okna, aby jim exploze nerozbila skleněné výplně.

Vlečný člun s tunami písku uvízl ve městě minulý týden. V pondělí odborníci odpojili vlečný člun, který odplul k Mělníku a vanu s pískem zakotvili deseti lany. V úterý ale usoudili, že bude nutné plavidlo potopit.

Havel se vrací z dovolené domů
Prezident Václav Havel jede z dovolené v Portugalsku zpět do zaplavené vlasti. Do Prahy přiletí ve středu. Vpodvečer to řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček, který ještě v poledne oznámil, že hlava státu návrat z dovolené neplánuje. Podle prezidentské kanceláře bude Havla brzy následovat i jeho manželka Dagmar. Havel odletěl na zdravotní dovolenou po nedávné nemoci. Pobyt u moře mu doporučili lékaři.

Co se dělo v pondělí
Vláda do postižených oblastí povolala dalších tisíc vojáků, kteří budou spolu s policisty zajišťovat bezpečnost a pořádek a pomáhat při záchranných pracech. Vojáci by měli hlavně zabránit rabování. Po skončení nouzového stavu, tedy od 23. srpna do poloviny září, bude nasazeno až dva tisíce vojáků, kteří se budou podílet především na odstraňování následků stoleté vody.

Kabinet má přitom kvůli nouzovému stavu ve středních, jižních a západních Čechách vyšší pravomoci. Úřady mohou například lidi donutit opustit obydlí.

"Jde o mírně vojenský režim," míní premiér Vladimír Špidla. "Znamená to, že lidé mohou mít částčně omezena lidská práva."

Co se ještě dělo
- Kvůli povodním oslabila koruna.
- Pražská burza omezila obchodování s akciemi.
- Český Telecom vyřadil z provozu některé linky.
- Mobilní operátoři se obávají rozsáhlejších výpadků proudu a přetížení sítě.
- Česká spořitelna nevylučuje, že kvůli záplavám vypadne její bankomatová síť.
- Infocentrum ABA (telefon 1240) nabízí zdarma odtažení nepojízdného auta do bezpečí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video