Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Doma je nechtějí oddat kvůli odlišné víře, proto míří na Kypr

  • 37
Ty dva páry se nikdy nepotkaly a asi ani nepotkají. Pocházejí totiž z jiné strany ostře střežené hranice dvou po desetiletí znepřátelených států. Přesto Elie Wakim a Nada Ghamloushová z Libanonu a Dimitri Stafeev a Olga Zajceva z Izraele řeší stejně palčivý problém. Snoubence, z nichž každý vyznává jinou víru, v jejich zemích nikdo oddat nechce.

A civilní obřady neexistují. Jedinou možností, jak si říci své ano, je vycestovat za hranice. Nejbližší místo, kde mohou snoubenci z neklidných zemí Blízkého východu provést v jejich zemi zakázaný sňatek, je ostrov lásky, kde se zrodila bohyně Afrodita – Kypr.

Z Libanonu to sem páry pro dokumenty ke sňatku mají 240 kilometrů, z Izraele 370. A ostrov už si ze svateb cizinců rozdílného vyznání udělal slušný byznys.

Úřady si účtují 415 eur za rychlé vyřízení, cestovní kanceláře v Libanonu i v Izraeli nabízejí rovnou svatební "balíčky". Páry si tak koupí pobyt v hotelu i květiny pro nevěstu naráz. Jen za minulý rok kyperská vláda napočítala, že si zde své "ano" řeklo 523 párů z Libanonu a 1 533 z Izraele.

Stejně to udělali i devětatřicetiletý Elie a jeho třiatřicetiletá snoubenka Nada. On je členem maronitské katolické církve, ona bahaistka. V Libanonu by tito dva lidé, kteří se do sebe zamilovali v práci, neměli na sňatek nárok.

Proto vsadili na Nikósii. Vzali se rychle, bez velkých oslav, na tamním městském úřadě, místo svatebního pochodu bylo slyšet, jak ve vedlejší místnosti skřípe kopírka. Celé to trvalo deset minut. Než úředníci vyřídili papíry, stihli ještě pár fotek a spěchali na zpáteční let do Bejrútu.Mnozí zpět, do centra blízkovýchodního konfliktu nespěchají a udělají si čas alespoň na líbánky.

Dimitri Stafeev a Olga Zajceva, kteří žijí nedaleko Jeruzaléma, se vzali poblíž přímořské Larnaky, alespoň začátek jejich manželství se odehrál v romantických kulisách. Sňatku žida a křesťanky totiž v Izraeli autority nepřejí úplně stejně nelítostně, jako je tomu u smíšených manželství v Libanonu.

"Člověk, který je oddán jen na úřadě, jako by páchal cizoložství," pranýřuje sňatek na úřadě kněz maronitské katolické církve Joseph Abdul-Sater.

A stejně na civilní svatbu pohlížejí i muslimové. Libanonské i izraelské páry, které si jezdí říci "ano" na Kypr, však jejich slova přijímají s hořkostí. V obou zemích se už na Facebooku šíří hnutí za legalizaci civilních sňatků. Proč nám církevní představitelé podsouvají, abychom si navzájem byli nepřáteli? ptají se lidé trpce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video