Zdeněk Doležel.

Zdeněk Doležel. | foto: David Neff, MF DNES

Doleželova cesta: z Vysočiny na vládu a sešupem zpět

  • 29
Bývalý šéf kabinetu sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel byl ještě předtím, než přišel do státní správy, propuštěn z práce kvůli údajné zpronevěře. V roce 2000 se objevil na ministerstvu vnitra. Nakonec se v roce 2004 stal ředitelem kabinetu premiéra.

Dnes dvaapadesátiletý Zdeněk Doležel působil na Vysočině jako ředitel kulturního domu Jupiter ve Velkém Meziříčí na Žďársku.

Z místa byl ale v roce 2000 propuštěn, když kontrola zjistila, že si půjčil z pokladny klubu 300 tisíc korun a kvůli dalším nesrovnalostem v účtech. Případem se dokonce zabývala policie.

Stanislav Gross si poté Doležela přivedl s sebou na ministerstvo vnitra coby ředitele personálního oddělení. Díky tomu se Doležel mohl pyšnit kvalitními a důvěrnými styky z celého resortu policie a vnitra.

O tom, jak dobré měl kontakty, svědčí i poslední velká aféra, která vypukla letos před červnovými volbami. Ve zprávě šéfa zvláštního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho se jméno Doležela objevilo na seznamu lidí, kteří si volali a byli v častém kontaktu s Pavlem Přibylem.

Přibyl je považován za šedou eminenci policie, protože se zná s téměř všemi rozhodujícími šéfy policejního prezidia. Kubiceho lidé odposlouchávali Přibyla v kauze zavražděného podnikatele Františka Mrázka. A v jednom odposlechnutém telefonátu z letošního května se objevil i Doležel.

S Grossem na vládu
Když se v roce 2004 stal Gross předsedou vlády, získal Doležel post ředitele kabinetu premiéra. Ve své funkci setrval i po výměně premiérů a příchodu Jiřího Paroubka.

Jako ředitel kabinetu organizoval Zdeněk Doležel předsedům vlády čas, věděl, s kým se scházejí a co chystají. Rukama mu procházely důvěrné vládní materiály.

V srpnu 2005 byl však z úřadu vlády propuštěn pro podezření z korupce v souvislosti s privatizací společnosti Unipetrol.

Dlouholetý straník
Členem ČSSD se Doležel stal už v roce 1994. Seděl v jejím krajském výkonném výboru na Vysočině a byl členem předsednictva strany. Také ze stranických orgánů musel odejít koncem roku 2005. Od letošního dubna má členství ve straně pozastavené.

V komunální politice působil Zdeněk Doležel v letech 1994 až 2002 jako člen zastupitelstva ve Velkém Meziříčí na Žďársku.

V roce 2004 neúspěšně kandidoval za ČSSD na 14. místě kandidátky ve volbách do Evropského parlamentu, poté se o něm mluvilo v souvislosti s funkcí náměstka ministra obrany.

Nohy mu podtrhla zpronevěra peněz EU
Letos v dubnu policie Doležela obvinila z pokusu o podvod. Je podezřelý, že si polskému lobbistovi Jacku Spyrovi v souvislosti s privatizací společnosti Unipetrol řekl o úplatek pět milionů korun. Schůzku obou mužů natočila v srpnu 2005 skrytou kamerou televize Nova. V této kauze proslul výrokem "pět na stole v českých". - více zde

Doležel jakékoli podezření z korupce od počátku popírá. Při loňském výslechu před sněmovní vyšetřovací komisí řekl, že slova "pět na stole v českých", která v nahrávce zazněla, nebyla žádostí o úplatek, ale tajnou šifrou. - více zde

Hned po vypuknutí aféry se ale stáhl do ústraní. S nikým nekomunikoval, ztratil veškeré politické funkce a jako nezaměstnaný byl dokonce přihlášený na úřadu práce. 

Podle lednového závěru sněmovní komise se vláda při privatizaci Unipetrolu žádných zásadních chyb nedopustila. Zástupci ODS závěry komise odmítli.
 
Podezřením z korupce při privatizaci Unipetrolu polským koncernem PKN Orlen se zabývají i polští státní zástupci. Ti od září v Česku spolu s českými policisty vyslýchají svědky, mezi nimiž figurují i jména politiků, například tří premiérů ČSSD Jiřího Paroubka, Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse.

V úterý policie zatkla Doležela spolu se starostou Budišova na Třebíčsku Ladislavem Péťou a úředníkem ministerstva zemědělství Miloslavem Řehulkou kvůli podezření z vydírání a zneužití prostředků z fondů EU a státního rozpočtu. Trojice údajně nadhodnotila cenu rekonstrukce zámku v Budišově, aby si tak mezi sebou mohla rozdělit zhruba 30 milionů korun. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video