Zdeněk Doležel

Zdeněk Doležel | foto: Michal Sváček, MAFRA

Doležel a Řehulka odmítli obžalobu z vydírání v kauze Budišov

  • 1
Bývalý poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka odmítli, že by se podíleli na vydírání architekta Marka Řičáře v takzvané kauze Budišov. Případ dnes začal projednávat okresní soud v Třebíči.

S kamenným výrazem v hladce oholené tváři, v důstojném tmavém obleku a naleštěných polobotkách nakráčel dopoledne do jednací síně okresního soudu v Třebíči Zdeněk Doležel.

Tentýž Doležel, který před pár lety proslul vyplazováním jazyka a grimasami v televizních záběrech. Tentýž Doležel, jenž byl exporadcem premiérů ČSSD a nyní je obžalován z trestného činu vydírání v takzvané kauze Budišov.

Soudce Vilém Machálek zahájil hlavní líčení s Doleželem a také s úředníkem ministerstva zemědělství Miloslavem Řehulkou. Obviněn z vydírání byl ještě někdejší sociálnědemokratický starosta Budišova Ladislav Péťa. Ten však letos na jaře zemřel.

"Jeho stíhání bylo zastaveno," sdělil státní zástupce Zdeněk Špaček, jenž obžaloval Doležela a Řehulku z vydírání architekta Marka Řičáře.

Doležel: Svědka na mě nastrčili

Po něm měli vymáhat obžalovaní pod pohrůžkami násilí účetnictví společnosti Bono Publico. Oba obžalovaní se před soudem hájili. Podle svých slov nikdy nikoho nevydírali.

"Prostudoval jsem všech čtyři a půl tisíce listů spisu, abych si udělal jasno," konstatoval Doležel, který zdůraznil, že ve spisu je lživá výpověď utajeného svědka Arpáda Eliho.

Ten byl podle Doležela policejním a mediálním provokatérem. Doležel několikrát opakoval, že Řičáře nikdy neviděl, nezná ho a nemluvil s ním a že vydírání naaranžovali policisté z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu společně s televizí Nova.

Celá kauza Budišov je poměrně spletitá. Architekt Řičář stál v čele obecně prospěšné společnosti Bono Publico. Přes ni měla jít evropská dotace na opravu zámku v Budišově. Péťa, Doležel a Řehulka údajně nadhodnotili náklady na rekonstrukci zámku tak, aby si mohli mezi sebe rozdělit zhruba 30 milionů korun.

Vydírání a praní špinavých peněz

Doležel před soudem tvrdil, že projekt Bono Publico na rozmach turistického ruchu v Budišově podporoval. Tehdejšího starostu Péťu označil za svého přítele. A zmínil, že Péťa se nepohodl s Řičářem. Ten byl v té době jednatelem Bono Publico. Péťa chtěl, aby Řičář společnost opustil a požadoval účetnictví. Když ho Řičář nevydal, měl ho Doležel získat právě pohrůžkami a vydíráním.

Architekt Řičář skončil pod policejní ochranou a měl být klíčovým svědkem v kauze Budišov. Jenže minulý týden policie obvinila Řičáře z úvěrového podvodu a praní špinavých peněz. Měl zneužít patnáctimilionovou dotaci od ministerstva pro místní rozvoj pro Bono Publico.

Soudce Machálek bude rozplétat kauzu Budišov postupně během července. V dalších dnech a týdnech vyslechne svědky. Rozsudek má vynést 28. července.


Video