Americký voják při akci v Afghánistánu

Americký voják při akci v Afghánistánu | foto: AP

Dolary na boj v Afghánistánu končily u Talibanu, rebelové střežili vojáky USA

  • 45
Americké základny v Afghánistánu zřejmě hlídaly bezpečnostní agentury napojené na Taliban, zločinecké sítě a íránskou zpravodajskou službu. Vyplývá to z vyšetřování amerického Senátu, o němž informoval list The New York Times. Podle něj to výrazně ohrožovalo vojáky i jejich boj s Talibanem.

Ze senátního vyšetřování vyplývá, že americké ministerstvo obrany vůbec nekontroluje afghánské stráže, které jsou zaměstnanci západních firem, jimž Pentagon udělil bezpečnostní kontrakty. Armáda tak o nich nemá žádné nezávislé informace.

Na jedné velké letecké základně v západním Afghánistánu vojáci ani neznali jména vůdců afghánských skupin, které zajišťovaly bezpečnost základny.

Říkali jim jenom Pan Bílý a Pan Růžový podle filmu Gauneři režiséra Quentina Tarantina z roku 1992. Později se přitom ukázalo, že Pan Růžový patří mezi významné postavy Talibanu.

Gates už nechce dávat peníze nepřátelům

V jiném případě zase Američané bombardovali dům, ve kterém se podle nich konala schůzka vedená jedním z velitelů tohoto povstaleckého hnutí. Později se ale ukázalo, že dům patří jednomu z afghánských dodavatelů bezpečnostních služeb americké armádě. Muž se v domě sešel se svým synovcem - předákem Talibanu.

OBAMŮV PORADCE ODSTUPUJE

Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost generál James Jones odstoupí ze své funkce. Rezignace má nabýt účinnosti za dva týdny. Jonese by měl nahradit jeho dosavadní zástupce Tom Donilon. Šestašedesátiletý Jones prý od doby vstupu do funkce bezpečnostního poradce v lednu 2009 plánoval, že pozici po dvou letech opustí.

Poradce Baracka Obamy pro bezpečnostní otázky generál James Jones

Poradce Baracka Obamy pro bezpečnostní otázky generál James Jones

Ministr obrany Robert Gates v reakci na senátní zjištění uvedl, že Pentagon si je problému vědom a hodlá jej řešit. "Zavedli jsme nové programy, díky kterým významně pomůžeme našim silám v zemi, aniž bychom poskytovali pomoc našim nepřátelům," uvedl ministr.

Deník The New York Times nicméně připomíná, že nejde o první případ, kdy americké peníze v Afghánistánu končí v kapsách nepřátel. Časté jsou například úplatky, které se platí Talibanu či místním vůdcům za bezpečný průjezd amerických zásobovacích konvojů.

Podle Senátu je problém v tom, že si armáda najímá služby od vnějších dodavatelů, kteří si je pak najímají od místních. V některých případech jsou pak vazby dodavatelů a místních zločineckých klanů či povstalců těsné a peníze určené na boj proti Talibanu končí v jeho kapsách.

Válka v Afghánistánu včera vstoupila do desátého roku. Spojeným státům se v konfliktu nedaří, a jeho podpora v zemi tak stále klesá. Zároveň roste názor, že vláda nemá přesvědčivou strategii, jak ve válce dále pokračovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video