David Stirling a členové komanda SAS v severní Africe během druhé světové války

David Stirling a členové komanda SAS v severní Africe během druhé světové války | foto: Profimedia.cz

Dokumenty SAS z války opouští archiv, odhalí i plán na zabití Rommela

  • 27
Desítky let ležel v šuplíku jednoho vojáka. Skrývaly se v něm detaily o akcích britských speciálních jednotek SAS za druhé světové války v Severní Africe i v Evropě. Nechybí v nich ani plán na únos či zabití Erwina Rommela. "Deník" jednoho člena SAS nyní vyjde knižně a připomene 70. výročí založení jednotek.

Původní speciální britské jednotky SAS (Special Air Service) vznikly v roce 1941 pod vedením Davida Stirlinga - operovaly nejprve v severní Africe, kde ze země ničily jeden nacistický letoun za druhým, a později její členové škodili Adolfu Hitlerovi i v Evropě.

Když pak válka skončila, zanikla i původní SAS. Tehdy se jeden člen jednotek zařekl, že by příběh SAS měl někdo zmapovat. Jeho jméno SAS ovšem drží v tajnosti. Neznámý voják začal proto sbírat všechny možné dokumenty o jednotlivých akcích i fotografie členů komand, popsala televize BBC, která si unikátní materiály už prostudovala.

Raněný Rommel odjel do Německa den před akcí SAS

Získal i zprávu o plánech na zajetí či zabití velitele německého Afrikakorpsu Erwina Rommela v roce 1944 ve Francii. Jenže den před tím, než čtyři členové SAS stihli seskočit s padáky do blízkosti zámku, kde pobýval, Rommela vážně zranil nálet britských letadel a muž přezdívaný Pouštní liška odjel do Německa.

Erwin Rommel

V roce 1946 už byl na světě unikátní "deník" speciálních britských jednotek. Na 500 stran různých dokumentů vážilo přes jedenáct kilogramů, jeho autor ho svázal do kožených desek. Vše ale schoval u sebe doma a po více než půl století o historickém pokladu neřekl ani slovo.

Britská vláda mezitím zjistila, že speciální komanda schopna operovat na cizím území stále potřebuje, a SAS byly v roce 1947 obnoveny. Detaily o působení jednotek během druhé světové války se ale na světlo světa dostaly až v 90. letech minulého století.

Bývalý voják krátce před svou smrtí vzal objemný svazek a zanesl ho do organizace SAS Regimental Association, která speciální jednotky reprezentuje. Vše opět skončilo na mnoho let uschováno na temném místě. Tentokrát v archivu organizace, kde vše čekalo na dokumentaristu Gordona Stevense.

O tehdejší SAS se toho moc neví, členové o práci nemluví

Ten se v rámci přípravy svého dokumentu probíral archivem organizace a dostal se i k deníku. "Jak jsem to uviděl, bylo mi jasné, že je to neuvěřitelný doklad," líčí. Podobně o nálezu hovoří i vojenský historik Antony Beevor.

Vydání souboru je podle něj významné hlavně proto, že o zrodu SAS se toho dodnes moc neví. "Generace těchto mužů prostě nemluvila o svých zkušenostech, takže existuje jen velmi málo informací," vysvětlil.

Nová kniha, kterou nakladatelé doplnili ještě o další mapy a fotografie, aby vytvářela kompletní obrázek práce SAS za druhé světové války, bude stát 975 liber (na 27 tisíc korun) a výtěžek z ní půjde na podporu raněných členů SAS v současných válkách či veteránů speciálních jednotek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video