Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

DOKUMENT: Tiskové prohlášení syna skladatele Svobody

  14:07aktualizováno  14:07
Syn skladatele Svobody Petr poprvé promluvil. V tiskovém prohlášení, které má redakce iDNES.cz k dispozici, se vyjadřuje k okolnostem otcovy smrti. Přinášíme jej v plném znění.

Můj otec byl velký a moudrý člověk a já nedopustím aby jeho památka byla dále pošpiňována nepravdivými spekulacemi. | foto: Petr Pilař


Do současné doby jsem se nevyjadřoval k otázkám souvisejících s tragickým úmrtím mého otce Karla Svobody. Spekulace rozšířené některými médii, zejména však bulvárním deníkem Blesk, již ale přesahují jakoukoliv únosnou míru nakládání s informacemi.

Budu hájit posmrtnou památku mého otce, který byl velkým umělcem a mě nejlepším tátou. Nehodlám dopustit, aby, stejně jako v případě mé matky, byla pravda překrucována a aby média prezentovala "zaručené zprávy" a informace od lidí, kteří se vydávají za tátovy dlouholeté přátele ač jimi ve skutečnosti nebyli. Oceňuji přístup skutečných otcových přátel, kteří našli odvahu veřejně vyslovit to co sám vím a v posledním období života táty jsem intenzivně vnímal.

Kategoricky prohlašuji, že k úmrtí otce nedošlo vlivem duševní nemoci či choroby. Vím, že otec byl zcela zdráv jak duševně tak fyzicky. Stejně tak nesmyslné jsou spekulace o jeho finanční situaci nebo tvůrčí krizi. Naopak, otec stále houževnatě tvořil a stál před řadou nových pracovních nabídek.

Mnoho dalších důvodů tedy nezbývá a jsem přesvědčen o tom, že s postupujícím časem ztratí i další osoby obavy o to, že jejich jména budou veřejně pranýřována bulvárem. Poté ozřejmí veřejnosti pravé důvody smutku a obav, kterými otec trpěl před svou smrtí. I přes velmi pravděpodobnou neúčast třetí osoby na bezprostřední smrti otce však nejsem ochoten se smířit s verzí jeho dobrovolného rozhodnutí vzít si život. Otec jako citově založený a hodný člověk musel být bezprostředně před smrtí vystaven silnému emotivnímu zážitku, v němž je podle mě třeba hledat příčiny jeho smrti.

Ve vztahu k pozůstalé manželce otevřeně prohlašuji, že mezi mnou a ní neexistuje žádná otevřená válka. Můj postoj k ní je dán již minulým vývojem a sahá až do období, kdy umírala moje matka. Odmítám neupřímně deklarovanou lásku a porozumění tam, kde ve skutečnosti nejsou. Respektuji však, že uzavřené manželství bylo otcovým rozhodnutím, na které měl právo. Respektuji i dopad tragického úmrtí mé malé sestry Klárky do jejich soužití. Odmítám však publikované názory o tom, že otcovo manželství bylo šťastné a bezproblémové. Každý manželský svazek prochází etapami vývoje a provází jej krize. Bylo by vůči otci spravedlivé otevřeně přiznat, že i jeho manželství procházelo krizí, a to nikoliv první.

Pokud jsou bulvárním tiskem prezentovány údajné spory o dědictví po otci, tak i tuto otázku chci tímto prohlášením uvést na pravou míru. Jako zletilé dítě jsem materiálně zabezpečen a mám vytvořené vlastní ekonomické zázemí pro život. Část tohoto zázemí pochází i z pozůstalosti po mé matce a z toho co jsem od rodičů za jejich života obdržel. Za to jsem jim vděčný.

 Přiznávám otevřeně, že určité obavy ve mně vyvolává věk mého nevlastního bratra Jakuba, který nemůže sám rozhodovat o správě majetku, který po otci zdědí. Chtěl bych, aby i on byl v dospělosti materiálně zajištěn a aby jeho dědický podíl, který je nesporný, byl spravován nezávislou osobou tak, aby prospěch z tohoto majetku náležel výlučně mému malému bráškovi, a to poté co dovrší zletilosti. Věřím však, že na této otázce se budu schopen s pozůstalou manželkou domluvit byť by za účasti právníků. Tato otázka materiálního zabezpečení mého sourozence má pro mě nesmírně důležitý význam, a to i s ohledem na památku mého otce. Protože však pozůstalá manželka spojila svůj život s charitativní prací ve prospěch dětí, jsem přesvědčen o tom, že zřízení správcovské péče nad dědickým podílem mého bratra Jakuba pro ni nemůže být žádným problémem.

V samotné otázce vyšetření okolností tragického úmrtí našeho otce však plně důvěřuji vyšetřování orgánů Policie ČR. Neapeluji na jeho rychlé ukončení a věřím, že precizní práce Policie umožní dopátrat se příčin úmrtí otce, a to podle pravdy a nikoliv podle bulvárem deformovaného veřejného mínění. Apeluji na všechny, kteří mohou k příčinám tragického úmrtí cokoliv pravdivě a objektivně sdělit, aby se nebáli a byť by anonymní formou, mě tyto poznatky sdělili. Veškeré tyto informace neprodleně postoupím Policii ČR.

Utrpěl jsem obrovskou ztrátu, se kterou se budu vyrovnávat po zbytek mého života. Cením si solidarity lidí a vím že i jim bude chybět autor písní se kterými prožívali kus svého života. Můj otec byl velký a moudrý člověk a já nedopustím aby jeho památka byla dále pošpiňována nepravdivými spekulacemi.


Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...
Vláda koupí a nechá zbourat vepřín v místě, kde za války trpěli Romové

Vepřín v Letech u Písku zmizí. Vláda se jednomyslně rozhodla koupit ho a zbourat. „Není důstojné, aby na místě, kde zemřelo několik set obyvatel, z toho dvě...  celý článek

Ludmila Havránková poblíž dálnice D11 v Hradci Králové (21.8.2017).
O dostavbu D11 jim nešlo, hrálo se o pozemky, říká statkářka Havránková

Statkářka Ludmila Havránková bude už navždy spojována s dálnicí D11 u Hradce Králové. Odmítá, že to byla ona, kdo na roky zastavil výstavbu, ačkoli pro mnohé...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Ke kůrovci se přidala vichřice. Z Bruntálska postupně mizí lesy

Místo klidu a čerstvého vzduchu lesní dělníci a těžká technika. V lesích na Bruntálsku se kromě těžby kůrovcového dřeva likvidují škody po vichřici z minulého...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.