Vyjasněte okolnosti mého pádu, vyzývá Gross v novém dokumentu

  • 306
Po několika letech odmlky po svém odchodu z politiky promluvil Stanislav Gross k veřejnosti. Ve dvouminutovém videu apeluje na studenty, aby zjistili pravdu o okolnostech jeho politickém pádu. Video je součástí dokumentárního cyklu Expremiéři z produkce České televize.

Gross na videu obhajuje některé své politické kroky a žádá diváky, aby hledali pravdu. "Pokud já bych si mohl někdy vybrat, tak by stálo za to, kdyby si nějací studenti rozebrali, jak to tehdy probíhalo. To nemohla být věc, že by se najednou objevil přešlap Stanislava Grosse, ale série věcných kauz, které těm médiím musel někdo servírovat," tvrdí expremiér na videu.

"Faktem je, že v závěru mé politické kariéry tu bylo dvacet, pětadvacet kauz, které se dennodenně hrály o tom, jak jsem děsnej lump, zločinec, hajzlík," říká Gross úvodem. "Že se ukázalo, že většina těch jakoby kauz, které se mě týkaly, se ve finále ukázaly jako vymyšlený, to už nikdo nezahrál, protože mezitím to bylo přepsané něčím novým," stěžuje si Gross. 

Grossovo panství

Gross opustil premiérský post v dubnu 2005 po ani ne jednom roku ve funkci. Jeho pád provázela vleklá kauza ohledně financování jeho majetku. Gross nebyl schopný vysvětlil, kde vzal statisíce na svůj byt v Praze. Po složení funkce premiéra se Gross vzdal i postu předsedy sociální demokracie a z politiky odešel.

Poté se začal věnovat advokátní praxi a zázračně zbohatnul díky obchodu s akciemi společnosti Moravia Energo. Obchod vyšetřoval Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, ale v roce 2008 prohlásil transakci za legální a případ uzavřel. Dnes je multimilionář a s veřejností běžně nemluví (článek o jeho majetku najdete zde).

Dokument o Grossovi je součástí pásma, které připravuje Česká televize. "Je to série deseti dokumentárních portrétů bývalých českých premiérů a zároveň portrétů jejich vládnutí," přiblížil pro Českou televizi dramaturg Dušan Mulíček.

Topolánek ve filmu mluví o evropském předsednictví i americkém radaru

Jedna z hlavních autorek dokumentárního cyklu - Apolena Rychlíková - se ujala zmapování vládnutí Mirka Topolánka. Přimět ho k natáčení prý bylo nejobtížnější. "Do poslední chvíle mi vzdoroval, ale nakonec, asi i díky mojí vrozené neodbytnosti, souhlasil. Nějakou dobu jsme se potom scházeli, bylo důležité, aby to nebylo povrchní a aby to neopakovalo mantry, které už o těch lidech zaznívaly," uvedla Rychlíková. Topolánek se podle ní nakonec na schůzkách choval velmi vstřícně.

Celé natáčení trvalo čtyři dny a probíhalo v prý bez problémů. Dokumentaristka se s expremiérem předem domluvila na tématech, o kterých pak před kamerou diskutovali. Režisérka se zaměřila na evropské předsednictví Topolánkova kabinetu, diskuse o stavbě amerického radaru v Brdech, ale také na prostředí, ze kterého bývalý premiér pochází.

"On je sice ze Vsetína, ale do politiky vstoupil na Ostravsku. A mě zajímalo, jak v oblasti, která je proslulá největší sociální nerovností a velkými problémy v sociální oblasti, může člověka napadnout být pravicový politik," vysvětluje Rychlíková.

Cyklus připomíná problémy, na které "zadělaly" minulé vlády

Pořad připravuje Tvůrčí skupina Kamily Zlatuškové v brněnském studiu České televize, režie se ujalo několik začínajících dokumentaristů, studentů FAMU.

Filmaři chtějí v dokumentu zachytit celkové prostředí české politiky a upozornit na její hlavní nešvary. "Korupce a klientelismus, zpochybnění rovnosti před zákonem, ať se jedná o poslance nebo o jeho voliče, zadřený hospodářský růst na jedné straně a mrhání vybranými penězi na straně druhé, to jsou problémy, na které se "zadělávalo" v předchozích vládách," zdůrazňuje pilíře cyklu Mulíček. Celý projekt podle něj dobře ilustruje pořekadlo, že ryba smrdí od hlavy.

Natočit dokumentární cyklus o českých premiérech byl nápad studentů Apoleny Rychlíkové a Jakuba Mahlera. "Připadalo mi důležité, aby zarezonovalo, že studenti se zajímají o politiku a mohou do toho přinést úplně nový způsob nahlížení, než novinářský, tak jsem oslovila devět mých spolužáků, kteří mají blízko k politickému dokumentu. A všichni jsme postupně složili ty jednotlivé filmy," uvedla Rychlíková.

Každý díl má šestadvacet minut, postupně by se na obrazovce mělo objevit deset mužů, kteří byli v úřadu premiéra za posledních dvacet let. Desátý díl se bude natáčet teprve letos v říjnu. "Vzhledem k překotným událostem v české politice tohoto léta bychom rádi ještě natočili s Petrem Nečasem," uvedl dramaturg Dušan Mulíček.

Autor videa o Stanislavu Grossovi Jan Látal dodává, že pokud by se našli studenti, kteří by měli o Grossovu výzvu zájem, mají se obrátit na e-mail latal@me.com.

Podívejte se na ukázku studentského projektu Expremiéři

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue