Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

DOKUMENT: Projev prezidenta Václava Klause na sjezdu ČSSD

  16:41aktualizováno  16:41
Prezident Václav Klaus ve svém projevu na sjezdu ČSSD, která si o víkendu zvolí vedení, vyzval k odpovědnosti politiků vůči občanům v době finanční krize. Tu považuje především za krizi důvěry. "Je třeba se oprostit od malicherností, osobních nevraživostí či politikaření," pronesl.

Nepředhánějme se v líčení katastrofických zpráv, vyzval Klaus sociální demokraty. | foto: Reuters

Pane předsedo, vážené delegátky a delegáti,

děkuji za opětovné pozvání na Váš sjezd. Vaše pozvání jsem tentokráte přijal, protože Vaše jednání, jednání nejstarší demokratické politické strany v České republice, která je v současnosti hlavní opoziční silou, považuji v kontextu událostí poslední doby za důležité. Mám na mysli naši vnitropolitickou nestabilitu i zhoršující se ekonomickou situaci.

Váš sjezd jsem se rozhodl navštívit s plným vědomím toho, že je ČSSD stranou, která mne v loňské prezidentské volbě nepodporovala, a která – spolu se svými politickými spojenci – na úřad hlavy státu kandidovala a prosazovala svého protikandidáta.

Takový postup je v demokratickém státě normální a vyjadřuje samu podstatu demokracie. Loňskou prezidentskou volbu a Váš postoj v ní zmiňuji i proto, abych hned v úvodu svého vystoupení připomněl známý fakt, že politická východiska Vaší strany s mými totožná nejsou.

Přesto bych chtěl zdůraznit, že jako nejvyšší ústavní představitel České republiky – v rámci svých pravomocí a povinností – jednám vždy s respektem k zájmům všech našich rozhodujících politických seskupení a že k nim přistupuji z hlediska republiky a jejích občanů jako celku.

Vždy jsem také byl a i v budoucnu zůstanu odpůrcem kabinetní politiky, prováděné za zády politických subjektů. Své kroky činím veřejně a bývám za ně občas kritizován jak zleva, tak zprava. Tak to ale asi má být.

Klaus na sjezdu ČSSD

Prezident poprvé od revoluce na sjezdu socialistů

Nepřišel jsem mluvit o sobě. Nemíním rovněž z tohoto místa komentovat poslední aktuality naší politické scény. Na Vašem jednání jsem se rozhodl vystoupit především proto, abych jasně naznačil, že by v dnešní složité hospodářské situaci, a v jejím důsledku i v komplikující se společenské atmosféře, měly všechny naše významné politické síly – a to více než kdy jindy – demonstrovat svou odpovědnost vůči zájmům naší země.

Celosvětovou finanční krizi a z ní pramenící hospodářskou recesi jsme sice nevyvolali, ale její důsledky pociťujeme a ještě nějaký čas pociťovat budeme.

A protože se tak či onak týká všech sociálních skupin naší společnosti, je třeba hledat společné jmenovatele našich zájmů a při jejich nalézání se oprostit od malicherností, osobních nevraživostí či politikaření, které jsou tak typické pro politické zápasy u nás.

Nevolám po tom, aby bylo v naší zemi po dobu hospodářské recese nebo po dobu českého předsednictví Evropské unie omezeno či dokonce zastaveno běžné politické zápolení.

Takové moralistní či moralizující výzvy by byly nejen plané, ale i zbytečné. Politický zápas stran v pravo-levém spektru je přirozený a pro hledání východisek ze současné situace může být i plodný.

Chci však naléhavě apelovat – a to jak nalevo, tak napravo – aby žádná z našich klíčových politických stran nepodlehla pokušení zneužít přirozených obav občanů z komplikující se hospodářské situace.

Taková taktika by snad mohla přinést krátkodobý volební úspěch, ale poškodila by hlavní strategický cíl, onen zmíněný společný jmenovatel, na němž, jak věřím, jsme schopni se shodnout.

Tím je budování elementární důvěry občanů v náš stát, v náš demokratický politický systém a v jeho schopnost nalézat racionální východiska z potíží, jež jsou přirozeným důsledkem svobodných společenských poměrů.

Právě sem směřuje má výzva, s níž se z tribuny Vašeho jednání chci obrátit nejen na Vás, ale i na všechna ostatní soupeřící politická uskupení v naší zemi. Nepředhánějme se v líčení katastrofických zpráv a scénářů, které ve veřejnosti vzbuzují skeptická očekávání, a tím se na prohlubování hospodářského poklesu významně podílejí.

Tato krize je také – či možná především – krizí důvěry. Politici mohou svými racionálními postoji ochránit více pracovních míst než vlády, které bezhlavě pumpují do ekonomik peníze daňových poplatníků.

Nepřehledná hospodářská situace a její nepříjemné přechodné průvodní jevy, zasahující naštěstí zatím jen relativně malou část naší společnosti, jsou pro nás příležitostí, abychom složili zkoušku demokratické vyspělosti a pojmu politická kultura dali praktický obsah, a to při plném respektu k názorovým odlišnostem mezi levicí a pravicí.

Jenom to je cesta, jak ze současných problémů vyjít posilněni a obohaceni. Jen tak se může ukázat, že vedle přirozených odlišností a růzností umíme projevit i ducha svornosti, slušnosti a vzájemnosti.

Věřím, že se rokování Vašeho sjezdu bude nést v tomto duchu. Právě v tomto smyslu mu jako prezident republiky přeji úspěch.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Co dělat, aby váš hlas nepropadl? V triku s rudou hvězdou k volbám nechoďte

Už za několik hodin začnou sněmovní volby. Jak volit, abyste nepřišli o hlas? Musíte mít platný průkaz totožnosti, politicky neutrální oblečení a vhodit...  celý článek

Ilustrační snímek
Ochránci zvířat pátrají po losovi, od D46 mohl vyrazit k Přerovu či Zlínu

Nevšední pohled se může v těchto dnech naskytnout lidem na střední Moravě, spatřit by zde totiž mohli losa evropského. Ochránci zvířat proto prosí veřejnost o...  celý článek

Na otevření krajského úřadu v Jihlavě čekalo 20. října s žádostí o dotaci na...
Internetu nevěřili, na kotlíkové dotace stálo v Jihlavě frontu 300 lidí

Ačkoli mohli poslat žádost třeba e-mailem, čekalo ráno na otevření krajského úřadu v Jihlavě asi 300 lidí. Přišli se ucházet o „kotlíkové dotace“, někteří před...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.