Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dokument: Proč uznávané Divadlo Komedie stojí na existenční křižovatce

  17:52aktualizováno  17:52
Nevídanou věc má tento měsíc na programu pražské Divadlo Komedie, nesporně jedna z nejvýraznějších scén, které nyní působí v České republice. Prakticky každé představení je označeno jako derniéra. Proč tomu tak je?

Goebbels / Baarová. Nejúspěšnější představení letošní sezony. Martin Pechlát jako Joseph Goebbels. | foto: Divadlo Komedie - Viktor Kronbauer

Mimo jiné na to odpovídá dokument, který teď sepsalo provozní a umělecké vedení Divadla Komedie, jmenovitě Dušan D. Pařízek a David Jařab. Z jejich stanoviska se dá udělat obrázek o tom, jakou nesystémovostí strádá grantová politika pražského magistrátu. Dokument přetiskujeme v plném znění, pouze jsme jej doplnili mezititulky.

Divadlo Komedie: Hosté. Martin Finger, Roman Zach, Stanislav Majer

Stanovisko vedení Pražského komorního divadla (PKD), provozovatele Divadla Komedie, k aktuální situaci kolem financování PKD:

Projekt uměleckého provozu a podnájmu samostatného Divadla Komedie, vyčleněného v roce 2002 z celku Městských divadel pražských, prokázal v letech 2002-2009 svou životaschopnost. Z pokusu ustavit v Praze scénu s cílenou a umělecky náročnou dramaturgií, postavenou na výrazných inscenačních výkladech, se zrodilo plně etablované divadlo, jehož činnost se vyznačuje čitelným přesahem do zahraničí. Opírá se o pevnou diváckou základnu, značný odborný ohlas a vyváženou provozní ekonomiku.

Ze subjektu, který měl po tzv. transformaci prokázat právo na existenci, vyrostlo divadlo, od kterého se očekává, že bude jedním z udavatelů trendů. Takovéto nároky však nelze opírat o příspěvek, který svou výší pokrývá pouze nejbazálnější divadelní provoz a nedovoluje koncept Divadla Komedie rozvíjet.

Požadovaný příspěvek pro léta 2010-2013 (pro rok 2010 v částce 17,5 mil. Kč) představuje minimální výši prostředků, umožňujících plánovaný rozvoj činnosti Divadla Komedie, přičemž se jedná o prostředky odpovídající 70 procentům celkového rozpočtu.

Setrvání na stávající úrovni více než podprůměrného příspěvku nutně ovlivní i výsledky budoucí práce. Jinými slovy: projekt samostatného uměleckého provozu Divadla Komedie je v současnosti smysluplné pouze rozvíjet a rozšiřovat - nebo ukončit.

Goebbels / Baarová. Snímek z představení pražského Divadla Komedie, premiéra 4. září 2009. Gabriela Míčová jako Lída Baarová.

Nelze spoléhat na to, že "snad nás nikdo nezruší"

Divadlu Komedie končí stávající grant v polovině divadelní sezóny, čili s koncem roku 2009. Vzhledem k situaci, kdy rozhodnutí o další činnosti bylo ponecháno až do 17. prosince 2009, neexistovala jediná zodpovědná možnost jak se ze strany Divadla Komedie zachovat, než směřovat k ukončení činnosti k 31. prosinci 2009. Z tohoto důvodu nemohly být podepsány žádné smlouvy se zaměstnanci, s externími spolupracovníky ani s dalšími subjekty. Program plánování provozu se nutně zastavil a vzhledem k úctě vůči publiku i souboru a dalším tvůrcům repertoáru Divadla Komedie byla naplánována veškerá závěrečná představení roku jako derniéry.

V systému kulturní politiky, který vykazuje znaky nekoncepčního rozhodování, nebylo možné stavět budoucí smluvní agendu na domněnce respektive pouhém pocitu, že přece Divadlo Komedie díky dosavadním výsledkům "snad nikdo nezruší". Bylo by to naivní a neprofesionální. Zodpovědný provozovatel, který na základě objednávky Magistrátu hlavního města Prahy (MHMP) poskytuje službu veřejnosti a je tudíž zcela závislý na příspěvku MHMP, by rozhodnutí pokračovat bez jakýchkoliv záruk neučinil.

Divadlo Komedie formulovalo své požadavky na zvýšení dotace v letech 2010-2013 zcela zodpovědně a pouze s jediným cílem: realizovat pro Prahu umělecky nadstandardní a v pražském spektru ojedinělý divadelní program profesionálně a s alespoň minimálním zázemím. Náklady na výrobu, propagaci, mzdy i honoráře Divadla Komedie byly doposud hluboko pod pražským (a celostátním) průměrem. V žádosti o navýšení dotace v příštích letech se pouze odráží snaha o pokrytí reálných nákladů.

Zajatci. Divadlo Komedie

Kolik kdo dostává

Ve spektru dotovaných pražských divadel zaujímá Divadlo Komedie poměrně ke svému provozu a velikosti sálu vskutku mimořádné postavení. Uvádíme výše grantů respektive dotací srovnatelných scén: Činoherní klub 17 mil. Kč/ročně, Divadlo Na zábradlí 19 mil. Kč/ročně, Divadlo pod Palmovkou 21 mil. Kč/ročně, Divadlo v Dlouhé 36 mil. Kč/ročně (z toho 9 mil. Kč na pronájem prostor divadla), Švandovo divadlo 42 mil. Kč ročně; Divadlo Komedie v současné době 12 mil. Kč/ročně.

Načasování grantového řízení a samotný proces rozhodování, který má být uzavřen konečným projednáním návrhu grantové komise Zastupitelstvem hlavního města Prahy dne 17. prosince 2009, už nyní Divadlo Komedie poškodil. Divadlo se ne vlastní vinou ocitlo v situaci, kdy každým dnem prodlevy přichází o finanční prostředky: o výnosy krácené nemožností zahájit v regulérním termínu prodej vstupenek na leden 2010, o ztracený zisk z nerealizovaných mezinárodních koprodukcí a zahraničních zájezdů.

Ať už je v tomto případě viníkem zdržení v rozhodování o udělení grantu kdokoliv, jediným poškozeným zůstává pouze Divadlo Komedie, které bude nuceno z výnosů své činnosti během příštích let tyto ztráty vyrovnat.

Veškeré nákladové položky uvedené v žádosti, kterou Divadlo Komedie předložilo Odboru kultury a památkové péče MHMP, jsou jasně doložitelné. Jeho činnost v letech 2002-2009 činí z Divadla Komedie důvěryhodného partnera, který MHMP zaručí efektivní využití poskytnuté účelové dotace.

V Praze 8. prosince 2009

Zajatci. Divadlo Komedie

Mezititulky jsou redakční.

Autor:


Trump ohrožuje světovou bezpečnost, řekl historik Lukeš v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.
Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se společností a myšlením vychází nově na...  celý článek

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)
ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou témata zápisníku "Minulý týden"...  celý článek

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.
ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace Miroslavu Kalouskovi, to jsou témata...  celý článek

Dumrealit.cz/Development
Obchodník - realitní specialista

Dumrealit.cz/Development
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.