Premiér Paroubek na tiskové konferenci

Premiér Paroubek na tiskové konferenci - Premiér Jiří Paroubek na tiskové konferenci. | foto: Dan Materna, MF DNES

DOKUMENT: Paroubkova odpověď šéfovi Soužití

  • 1
Odpověď premiéra Jiřího Paroubka na dopis předsedy politického hnutí Coexistentia - Soužití Ladislava Kocsise ze 3. ledna 2006.

Vážený pane předsedo,

děkuji Vám za projevy uznání k Prohlášení vlády České republiky vůči aktivním odpůrcům nacismu, kteří byli po skončení druhé světové války postiženi v souvislosti s opatřeními uplatňovanými v Československu proti takzvanému nepřátelskému obyvatelstvu, a o podpoře projektu dokumentace osudů takto postižených osob, které vláda přijala usnesením vlády číslo 1081 ze dne 24. srpna 2005.

Vyjadřujete-li ve svém dopise zklamání nad tím, že uvedené prohlášení vlády se nevztahuje na příslušníky maďarské a polské menšiny, chtěl bych zdůraznit, že vláda vyjádřila hluboké uznání všem osobám z řad někdejších československých občanů, které v období druhé světové války zůstaly věrny Československé republice a aktivně se účastnily boje za její osvobození nebo trpěly pod nacistickým terorem.

Zároveň vláda vyjádřila politování nad tím, že některé z těchto osob se nedočkaly po skončení druhé světové války zaslouženého uznání. Namísto toho byly v rozporu s tehdy platnou právní úpravou postiženy v souvislosti s opatřeními uplatňovanými v poválečném Československu proti takzvanému nepřátelskému obyvatelstvu.

Omluva je tedy zaměřena nejenom vůči příslušníkům německé národnosti. Je zřejmé, že mezi cílovou skupinu občanů patří rovněž příslušníci maďarské a polské národnosti.

Ujišťuji Vás, vážený pane předsedo, že mi osudy tisíců občanů, kteří byli po druhé světové válce postiženi bezprávím, nejsou v žádném případě lhostejné. Týká se to zvláště i bývalých československých občanů - příslušníků maďarské národnosti, kteří byli v letech 1946 - 1947 násilně přesídleni z jižního Slovenska do pohraničí českých zemí na nucené práce.

Iniciativa vlády ale nesměřuje k materiálnímu odškodnění postižených osob, nýbrž je především výrazem morálního uznání.

K Vašemu podnětu na vytvoření nové legislativy se zaměřením na nápravu škod způsobených českým občanům maďarské národnosti, kteří byli po skončení druhé světové války postiženi v souvislosti s opatřeními uplatňovanými v Československu proti takzvanému nepřátelskému obyvatelstvu, bych rád uvedl, že takzvaná odškodňovací legislativa ve vztahu k jednotlivým národnostním menšinám se nejeví v našem politickém spektru jako průchodné řešení.

Děkuji za pochopení a zůstávám s pozdravem.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue