Česká matka s malou nemocnou devítiměsíční dcerou na fotografii, kterou médiím poskytl Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových (12. ledna 2016) | foto: Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových

Norský úřad nesdělil, proč odebral matce nemocnou dceru. Odkázal na zákon

  • 352
Norská sociální služba Barnevern byla při zdůvodnění, proč rodičům odebrala další české dítě, stručná. Odkázala na zákon o ochraně dítěte, konkrétně na paragraf, který umožňuje odebrání v případě vážných nedostatků v každodenní péči o dítě nebo ve vztahu k osobnímu kontaktu a zejména bezpečí dítěte. Ukazuje to dokument, který získala MF DNES.

Dítě, které je kvůli těžké nemoci ledvin denně na dialýze, norské úřady vzaly rodičům na Štědrý den. Podle rodičů kvůli jejich konfliktu s nemocničním personálem. Úřady uvedly, že mají rodiče údajně s potomkem nedostatečně vyvinutý kontakt (více o odebrání zde).

Konkrétní prohřešek místní oddělení Barnevernu v dokumentu o odebrání, který získala MF DNES, neuvedlo. To, že odebrání souvisí s nemocnicí však naznačují čtyři svědci, které sociální služba navrhuje vyslechnout. Konkrétně se jedná o dvě zdravotní sestry dětského oddělení nemocnice a o dva lékaře nemocnice.

„Předpokládáme, že tři dny na řešení kauzy budou dostatečné. Předpokládáme, že počet tří členů komise bude dostatečný,“ napsalo ústředí Barnevernu (se jmény lékařů a sester) v dokumentu.

Právník Pavel Hasenkopf, který se angažuje také v kauze dvou odebraných dětí Evy Michalákové, tvrdí, že rodičům prostě došla trpělivost a prohlásili něco, co v Norsku spustilo alarm. „V zoufalství se vyjádřili, jak se vyjádřili. Přitom rodiče podali stížnost na chování jedné ze sester nadřízenému, ale ten kontaktoval Barnevern,“ vysvětlil Hasenkopf.

Prezident chystá razantní kroky

Co přesně se stalo, však není zcela jasné. Matka si nepřála, aby státní orgány informovaly o jejím případu. Podle bývalého norského novináře žijícího v Česku Tronda Antonsena, bude norský sociální úřad pravděpodobně pátrat po dalších okolnostech případu a možná také navrhovat další svědky.

„To zdůvodnění se přibližuje verzi matky, evidentně komise má slyšet zdůvodnění situace z nemocnice. Viděl jsem přitom několik takových rozhodnutí a je běžné, že Barnevern vysvětluje své kroky obecnými ustanoveními zákonů,“ říká Trond Antonsen.

Poslankyně TOP 09 a původní profesí lékařka Jitka Chalánková, která je členkou petičního výboru v případu prvních odebraných dětí Evě Michalákové, informovala premiéra Bohuslava Sobotku. „Pokud si to bude matka dítěte přát, Česká republika je připravena tuto podporu poskytnout,“ uvedl Sobotka. Považuje za nutné, aby české úřady svým občanům daly „maximální možnou pomoc a součinnost“ podle mezinárodního práva.

K „razantním krokům“ se chystá i prezident Miloš Zeman, který se angažoval už v případu synů Evy Michalákové. „Využije možnosti, které má k dispozici, včetně diplomatických. O podrobnostech bude veřejnost informována v nejbližší době,“ prohlásil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Poslankyně Jitka Chalánková svolala 12. ledna k případu tiskovou konferenci:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue