Premiér Jan Fischer ve Sněmovně hovořil o prioritách vlády.

Premiér Jan Fischer ve Sněmovně hovořil o prioritách vlády. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

DOKUMENT: Hlavní programové priority Fischerovy vlády

  • 3
Premiér Jan Fischer dnes předstoupil před poslance s hlavními prioritami své vlády do jarních voleb v roce 2010. Patří mezi ně personální kontinuita, proevropský postoj, další boj proti hospodářské krizi i pokračující tvrdý kurs proti extremistům.

Kontinuita:
Vláda neprojde personálními změnami. Pokud by bylo v budoucnu potřeba kabinet obměnit, nové ministry premiér vybere podle kritérií odbornosti, jako nestranické úředníky. Cílem vlády má být kvalitní nestranná a maximálně politicky neutrální správa země.

Komunikace:
Vláda bude podle Fischera spolupracovat a komunikovat s parlamentem, politickými stranami, samosprávou i s veřejností. Premiér slíbil nadstandardní komunikaci ministrů s poslanci ve sněmovních výborech. Vláda chce také pokračovat v dialogu v rámci tripartity, s kraji a obcemi i s rozhodujícími nevládními organizacemi.

Proevropská vláda:
Premiér považuje za klíčové dokončit ratifikaci Lisabonské smlouvy tak, aby začala platit do konce letošního roku. Vláda rozhodne o eurokomisaři, nejlépe na základě domluvy politických stran. Jestli k ní nedojde, vezme na sebe premiér odpovědnost a navrhne vládě eurokomisaře sám.

Rozpočet:
Vláda Jana Fischera zřejmě nepředloží parlamentu další úsporné balíčky, pokud nedojde k nepředvídanému propadu ekonomiky. Expertní práce na přípravě změn daní a mandatorních výdajů ale pokračují. Cílem jsou podklady pro politická rozhodnutí příští vlády k rozpočtu na rok 2011.

Racionální a efektivní chod státní a veřejné služby:
Vláda chce pokračovat v odstraňování byrokratických překážek v podnikání. Fischer bude nabádat ministry k úsporám v řízení resortů. Za významné považuje Fischer také pokračování v elektronizaci státní správy.

Revize legislativního plánu vlády:
Kabinet parlamentu navrhne jen ty zákony, které mají reálnou šanci na úspěch. Návrh legislativního plánu Fischer projedná se zástupci klubů a vyřadí z něj sporné body.

Boj s důsledky ekonomické krize:
Vláda připraví "exit strategii" jako zásadní dokument k vyvedení země z krize. Politika vlády bude podle premiéra vyvažovat mezi sociální ohleduplností a solidaritou na jedné straně a realističností a podporou podnikatelského sektoru na straně druhé. Fischer slíbil, že vláda nepodlehne jednostranně některé z politicko-ekonomických doktrín.

Privatizace a státní zakázky:
Vláda nebude zahajovat nové privatizace ani vyhlašovat nové velké státní zakázky. Vláda nicméně nechce odkládat například rozhodnutí v případě privatizace ČSA ani takzvané ekologické superzakázky. Naopak Fischer nechce, aby kabinet pokračoval s přípravou privatizace ruzyňského letiště.

Evropské fondy:
Fischer si uvědomuje dluh vlády v této oblasti, ale i pochybení předešlých kabinetů. Chce hledat systematické řešení, nenechávat agendu fondů pouze na ministerstvu pro místní rozvoj, ale udělat z ní průřezovou prioritu s posílením osobní zodpovědnosti premiéra.

Energetika:
Odborná debata k energetické koncepci státu podle premiéra již existuje, nyní by o dokumentu měla diskutovat také veřejnost. Klíčová rozhodnutí do budoucna by měla učinit až politická vláda. Rozhodnout by měla o podpoře výstavby nové jaderné elektrárny nebo o domácích uhelných zdrojích.

Boj s korupcí:
Fischer chce zprůhlednit rozhodování vlády tak, aby nepodléhala tlakům ekonomických a zájmových skupin. Vláda připraví "protikorupční balíček" obsahující mix legislativních a exekutivních opatřeních vedoucích ke snížení korupčního potenciálu ve státní správě, politice a byznysu.

Boj proti extremismu:
Vláda chce pokračovat zejména v potírání aktivit neonacisticky a rasisticky orientovaných organizací.

Reforma školství, vědy a výzkumu:
Fischer nevyloučil personální obměnu vládní rady pro výzkum, vědu a inovace ani obnovu systému hodnocení vědeckých projektů. Podporováni by měli být ti vědci, kteří mají výsledky, obstojí v konkurenci a jejichž práce má multiplikační efekty pro ekonomiku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video