Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

DOKUMENT: Dopis šéfa Soužití premiéru Paroubkovi

  18:24aktualizováno  18:24
Dopis předsedy politického hnutí Coexistentia - Soužití Ladislava Kocsise předsedovi vlády Jiřímu Paroubkovi ze 17. listopadu 2005.
Dopis

Dopis | foto: iDNES.cz

Velevážený pane předsedo vlády, 

při příležitosti našeho státního svátku Vás co nejsrdečněji pozdravuji jménem všech členů politického hnutí Coexistentia - Soužití v České republice. 

Dnešní svátek - Den boje za svobodu a demokracii - je pro nás, členy hnutí, jež sdružuje příslušníky národních menšin žijících v České republice, dvojnásobně významný.

Je to vhodná příležitost k tomu, abychom si s úctou zavzpomínali na výročí obou historických událostí připadajících na 17. listopad, a zároveň si znovu připomněli jejich odkaz pro nás.

Z něj vychází samotné základní cíle našeho hnutí spočívající v programovém prosazování, ochraně a dalším rozvíjení lidských práv, základních svobod a demokracie.

Po celou dobu své patnáctileté existence se Coexistentia - Soužití zasazuje o budování právního státu, tolerantního soužití většinového národa a národnostních menšin žijících v České republice. 

Vycházejíc z výše uvedeného republiková rada politického hnutí Coexistentia - Soužití vyjadřuje Vám, vážený pane předsedo vlády, vysoké uznání za Vaši nedávnou iniciativu ve věci omluvy německým antifašistům z řad bývalých občanů ČSR za utrpení a křivdy, jež byly na nich páchány krátce po ukončení druhé světové války na našem území.

Spatřujeme v tom nesporně odvážný státnický čin, protože se to děje v době, kdy ještě česká společnost - přes více než roční členství v Evropské unii - není zcela připravena k tak zásadnímu přehodnocení své nedávné minulosti. 

Současně však vyjadřujeme i své zklamání nad tím, že se Vaše iniciativa nevztahuje také na další národnosti žijící v České republice, jmenovitě na Maďary a Poláky, na nichž byla také spáchána nemalá křivda v téže době.

Mnozí z nás ještě mají v živé paměti deportace, nelítostné zavlečení na 44 tisíc Maďarů z jižního Slovenska na nucené práce do západního pohraničí ČSR, atd. Dělo se to na základě prezidentských dekretů založených na nedemokratickém principu kolektivní viny. Ty tvrdě postihovaly nejen provinilce, ale i nevinné občany.

Očekáváme proto, že stejný diferencovaný postup, jaký byl na vládní úrovni zvolen v případě německé menšiny, bude uplatněn též vůči maďarské a polské menšině z bývalého Československa. 

Uctivě Vás tedy žádáme, aby jste věc omluvy legislativně podpořil se všemi právními důsledky. Podle našeho názoru takovýto jednoznačný akt umožní udělat tečku za příkoří našich menšinových komunit v minulosti, pozitivně přispěje k harmonickému soužití národních menšin a českého většinového národa v naší společné vlasti. 

Excelence, jsme přesvědčeni, že i nadále budete vykonávat svou vysoce zodpovědnou práci ku prospěchu všech občanů naší vlasti, tedy i pro nás, příslušníky národních menšin, a za ni Vám i touto cestou upřímně děkujeme.

Zároveň Vám přejeme příznivé vnitřní i mezinárodní podmínky pro naplnění slibu, který jste složil při nástupu do funkce předsedy vlády České republiky. 

Závěrem Vám, velevážený pane předsedo vlády, ze srdce přeji pevné zdraví, dlouhý, tvořivý a spokojený život. Přijměte, prosím, výraz mé nejhlubší úcty.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Uvnitř jednoho z krytů.
Chemička je plná nevyužívaných krytů, při havárii je dnes lepší zmizet

Součástí areálu Unipetrolu v Záluží u Litvínova je třináct krytů. Většina jich pochází z druhé světové války, kdy sloužily při náletech. Dva kryty přibyly pro...  celý článek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek
Poslanci chtějí od policie celý spis k žádosti o stíhání Babiše a Faltýnka

Poslanci žádají policii, aby mandátovému a imunitnímu výboru poskytla celý vyšetřovací spis ke kauze Čapí hnízdo, v níž chtějí stíhat šéfa ANO Andreje Babiše a...  celý článek

Ivan Hanuš obdržel v Pelhřimově certifikát.
Rekordní putování dopisu má pokračování, tentokrát přišel z Ruska e-mail

Příběh nejdéle doručované poštovní zásilky v České republice pokračuje. Ivanu Hanušovi se ozvala neteř ruské lékařky, která před více než 28 lety poslala jeho...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.