Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: společnost Audisbus

DOKUMENT: Co vytýkají zdravotně postižení plánům sociální reformy

  • 4
Zdravotně postižení budou 22. března protestovat před ministerstvem práce a sociálních věcí proti navrhované sociální reformě. Požadují stažení návrhů, nebo alespoň předložení kompromisního řešení. Mimo jiné kritizují následující věci:

1. Změny v průkazech ZTP.
2. Zánik příspěvku na zakoupení motorového vozidla a v důsledku toho i na osvobození od DPH.
3. Zánik příspěvku na bezbariérový byt a garáž.
4. Podmínky příspěvku na mobilitu - prý vůbec nepočítají se zdravotní péčí, s nákupy, obstaráváním osobních záležitostí, kulturními a sociálními potřebami osob se zdravotním postižením.
5. Povinnost pravidelného čtvrtletního hlášení výše příjmu nejen žadatele, ale i společně posuzovaných osob.
6. Omezení výše příspěvku na mobilitu jen do šestinásobku životního minima.
7. Omezení příspěvku na zvláštní pomůcky minimální cenou 35 tisíc Kč a maximálním příjmem ve výši šestinásobku životního minima.
8. Limitaci příspěvku na pomůcky částkou 350 tisíc korun a dvacetiprocentní spoluúčastí.
9. Změny v hodnocení zdravotního stavu osob se zdravotním postižením. V současnosti je hodnoceno 36 oblastí, podle plánů MPSV by se mělo hodnotit deset základních životních potřeb.
10. Zrušení příspěvku na péči pro děti mezi jedním až třemi roky věku. U těžce zdravotně postižených to prý bude znamenat ztrátu až 5400 Kč měsíčně.
11. Zánik nároku na rodičovský příspěvek u dětí, které nesplňují podmínky pro přiznání příspěvku na péči v I. stupni. Jde podle NRZP o děti trpící postižením, které bezpodmínečně vyžaduje dietní stravování (fenylketonurie, celiakie, a další metabolické poruchy), děti onkologicky nemocné, děti trpící jinými závažnými interními chorobami.
12. Zrušení finančního limitu 25 procent příjmu, který musí zůstat lidem s postižením.
13. Zrušení kategorie zdravotně znevýhodněných osob v oblasti zaměstnanosti.
14. Zrušení kategorie chráněných pracovních dílen.
15. Snížení příspěvku na zaměstnávání osob se zdravotním postižením z 8000 na 6000 Kč.
16. Zrušení takzvaného náhradního plnění, tedy povinnosti firem odebírat namísto zákone stanoveného počtu zdravotně postižených zaměstnanců výrobky a služby od firem, které handicapované zaměstnávají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video