Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

DOKUMENT: Čím vším prý Macek urazil Ratha

  12:49aktualizováno  12:49
Pracovníci ministerstva zdravotnictví vyhledali urážlivé výroky Miroslava Macka na adresu ministra zdravotnictví Davida Ratha. Tvrdí, že Macek byl první, kdo urážel. Snaží se tak dokázat, že Mackova facka byla neopodstatněná. Seznam urážek přinášíme v plné verzi.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že Macek urážel první. Ilustrační foto | foto: Michal Sváček

O tom, co bylo údajnou příčinou rozhodnutí Miroslava Macka k útoku na ministra zdravotnictví Davida Ratha média informovala poměrně podrobně.

I méně soudný či názorově "protirathovsky" vychýlený čtenář z toho musí nutně poznat, že v žádném případě nešlo o výrok, který by se jakkoliv dotýkal cti paní Mackové a bylo třeba kvůli němu volit účtování, typické pro předminulé století.

Mohl se ovšem dotknout druhově jiných osobnostních vlastností pana Macka a dotkl-li se, pak poprávu. Neboť nebyl to David Rath, kdo by byl první zavdal příčinu ke konfliktu, který se udál v sobotu 20. května 2006.

Připomeňme zde některé výroky Miroslava Macka, které ze strany Davida Ratha zůstaly až dosud bez odezvy.
  
V textu "Události dnů minulých...", uveřejněném 11. 5. na serveru ceska-media.cz Miroslav Macek v ironickém až jedovatém kontextu nazývá D. Ratha "soudruhem" (v témže textu se objevuje také jeho přezdívka pro premiéra Paroubka - "Puchejř")
  
V textu "Boží člověk "Jandák" z 11. 4. (virtually.cz) hodnotí M. Macek možnou půjčku pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) jako "... pokus D. Ratha uplatit naštvané lékaře..." a "... vyčuranost par excellence..."
  
Už úplně bez servítků píše M. Macek (opět virtually.cz) 14. 3., že "... ministr zdravotnictví David Rath má zvláštní vlastnost: kamkoliv šlápne, většinou je to do hovna...". Jen připomínáme, že šlo o Mackovo komentování situace, v níž ministr hledal alternativní zásobování nemocnic nezbytnými léky.

Text "Humor, který mrazil" (1. 3. 06, virtually.cz) z pera M. Macka opět nazývá D. Ratha "soudruhem" a nepřímo jej obviňuje z organizování nekalé soutěže za to, že nabádá pacienty, aby pro léky chodili do nemocničních lékáren, neboť tam nejsou tak drahé, jako v lékárnách tzv. pouličních.
  
O pouhých několik dnů dříve (20. 2.) zahrnuje M. Macek v textu "Paroubkovo dotované bydlení" D. Ratha do čehosi, co nazývá "premiérova bolševická parta" a v jiné souvislosti o něm píše jako o "arogantním panáčkovi".
 
Únor měl zřejmě M. Macek velmi bohatý a vynalézavý, alespoň pokud jde o invektivy, neboť 14. 2. v textu "Komando pro bohaté" líčí některé kroky ministra zdravotnictví jako plnění "jánošíkovského" plánu a když v souvislosti s D. Rathem používá slovo moudrý, dává je, aby zdůraznil jeho ironický a pejorativní podtext, do uvozovek.
  
Text "Sociální inženýrství socialistů" (virtually.cz) se zase snaží zavést novou, pochopitelně hanlivou přezdívku – M. Macek v něm ministra nazývá "dr. Schuss-Rathem". Obviňuje jej z toho, že dělá "šílenosti" a ty že zaplatíme, "... současní i budoucí pacienti...".

"Výhodné půjčky" (ceska-media.cz) přirovnává, byť nepřímo a prostřednictvím jakési "... čtenářky glos J. J...." D. Ratha k Hitlerovi a v další nepřímé souvislosti o něm hovoří jako o "... člověku, který vyvolává dojem, že nejvíce potřebuje odbornou pomoc kolegů lékařů..."
  
Naopak zcela nepokrytě uráží Miroslav Macek D. Ratha textem ze 4. 12. 05. Zde není nutno hledat v obsahu materiálu, jistě stačí jeho titulek, který zní "Hajzlík ministrem" (virtually.cz).

Pouhé čtyři dny předtím se M. Macek vypjal k obzvláštnímu stylistickému výkonu, když na virtually.cz napsal: "Jestliže se o ministru Davidovi říkalo, že je, slušně řečeno, mentálně "nestandardní", pak zřejmě neexistuje slušný výraz pro označení ministra Ratha, neboť proti němu mi i I. David připadá jako duševní titán. Něco tak přízemního, slizkého, mstivého, nenávistného a nehorázně pitomého, co předvádí D. Rath, aby pohledal..."
  
V textu "Chcete dát tisícovku" (virtually.cz) z 30. 11. se M. Macek opět vyjadřuje o ministru Rathovi jako o "hajzlíkovi", tentokrát používá adjektivum "demagogický".
  
V polovině listopadu M. Macek obviňuje D. Ratha (text „Krásná slova“, virtually.cz) z toho, že "... si za peníze VZP budoval svoji politickou kariéru...".

V dalších textech (některé z nich uveřejnily i Lidové noviny) vyzývá M. Macek veřejnost, aby "vykopla socialisty od moci", do čehož zahrnuje i D. Ratha.
  
Text "Paroubek a Vítězný únor" (26. 4. 06, viditelnymacek.cz) – M. Macek v přímé souvislosti s D. Rathem vyzývá pacienty, aby ve volbách "...kopli ČSSD ... do zadku...".  

V Otázkách Václava Moravce, kde byl přítomen také expremiér Stanislav Gross, a expředseda US-DEU Jan Ruml, M. Macek v určitém kontextu vyslovuje následující slova: "... ráthovština, když se v jedné větě řekne sedm lží ...".

V souvislosti s vybranými citacemi z "děl" Miroslava Macka, které se na rozdíl od něho z čistě odborných žurnalistických důvodů zdráháme označit jako glosy, ještě upozorňujeme, že často vycházely nejen na uvedených serverech (a na viditelnymacek.cz), ale i v některých tištěných médiích. Mnohé z nich pak ještě převzala další média, takže urážlivé výroky, citované z novin zněly i z éteru. Na závěr dlužíme ještě poznámku, že jsme vybírali pouze ty výroky, které vzhledem k jejich zasazení v kontextech bylo možné krátce citovat. Dalšími urážkami, komplikovanými i třeba jen drobnými, citovatelnými však velmi obtížně, má M. Macek okořeněno snad úplně všechno, co kdy o Davidu Rathovi napsal.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

U brněnské hvězdárny spadl podivný objekt.
Chci je oškubat, přiznává youtuber. Na dotaz o UFO radnice musí odepsat

Provokující český youtuber s přezdívkou MikeJePan zasypal radnice měst nejen v Libereckém kraji dotazy na výskyt UFO. Smyslem jeho aktivity ale není dozvědět...  celý článek

Lidé v Krásné Studánce u Liberce odevzdávali své hlasovací lístky na místním...
Strany mají triky k obcházení zákona o darech. Některé ho ignorují úplně

Od koho strany získávají finance a na co je během kampaní využívají. To měl zprůhlednit zákon, o kterém se před volbami mluvilo jako o přelomovém. Podle...  celý článek

Na otevření krajského úřadu v Jihlavě čekalo 20. října s žádostí o dotaci na...
Internetu nevěřili, na kotlíkové dotace stálo v Jihlavě frontu 300 lidí

Ačkoli mohli poslat žádost třeba e-mailem, čekalo ráno na otevření krajského úřadu v Jihlavě asi 300 lidí. Přišli se ucházet o „kotlíkové dotace“, někteří před...  celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ TECHNIK - CESTY DO ZAHRANIČÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.