Hlasování o bezletové zóně nad Libyí v Radě bezpečnost OSN (17. března 2011)

Hlasování o bezletové zóně nad Libyí v Radě bezpečnost OSN (17. března 2011) | foto: AP

DOKUMENT: Body rezoluce RB OSN na ochranu libyjských civilistů

  • 13
Rada bezpečnosti OSN schválila v noci na pátek rezoluci 1973 na ochranu libyjských civilistů před útoky armády Muammara Kaddáfího. Rezoluce například žádá okamžité příměří mezi armádou a povstalci, zakazuje všechny lety v libyjském vzdušném prostoru a zpřísňuje sankce proti Kaddáfího režimu.

V souladu s kapitolou VII Charty OSN rezoluce žádá okamžité ukončení násilí a útoků na civilisty v Libyi. Dále zdůrazňuje nutnost co nejdříve vyřešit krizi vyvolanou legitimními požadavky Libyjců a bere na vědomí rozhodnutí generálního tajemníka OSN vyslat svého zvláštního vyslance do Libye s úkolem zahájit dialog, který povede k politickým reformám.

Požaduje také, aby libyjské úřady plnily své povinnosti, jež vyplývají z mezinárodního práva a týkají se hlavně dodržování lidských práv a uprchlíků, a aby chránily civilisty a umožnily humanitární pomoc civilnímu obyvatelstvu.

Libyjská krize

Pro ochranu civilního obyvatelstva rezoluce ukládá účastnickým zemím chránit ohrožené libyjské oblasti obývané civilisty, a to včetně města Benghází, přičemž se vylučuje jakákoli forma okupace jakékoli části libyjského území.

Účastnické země musí okamžitě informovat generálního tajemníka OSN o opatřeních, která v zájmu tohoto cíle přijaly. Rezoluce rovněž žádá při plnění předchozího bodu o spolupráci členy Ligy arabských států (LAS).

V zájmu ochrany civilistů rezoluce zakazuje všechny lety v libyjském vzdušném prostoru. Výjimkou budou čistě humanitární lety, tedy zásilky léků a potravin, přeprava humanitárních pracovníků a evakuace cizinců. Povoleny jsou lety, jejichž účelem bude ochrana civilistů a které budou koordinovány podle předem dohodnutého mechanismu.

Rezoluce povoluje členským zemím, které oznámily svou účast v operaci generálním tajemníkům OSN a LAS, použít všechna nezbytná opatření k zajištění bezletové zóny a vyzývá členské státy k poskytnutí pomoci a udělení povolení pro nezbytné přelety nad Libyí. Dále žádá členské země, aby úzce spolupracovaly při monitorování a schvalování humanitárních nebo evakuačních letů a ukládá členským státům informovat generální tajemníky OSN a LAS o operaci k zajištění bezletové zóny.

Generální tajemník OSN podle rezoluce musí do sedmi dní a pak každý měsíc informovat RB OSN o přijatých opatřeních účastnických zemí, o plnění této rezoluce i o jejím případném porušení.

Rezoluce RB OSN k Libyi

Přečtěte si plné znění v angličtině

K zajištění zbrojního embarga rezoluce nahrazuje 11. článek předchozí rezoluce k Libyi (číslo 1970) a žádá členské země, zejména ty z oblasti, aby zajistily přísné dodržení zbrojního embarga, aby přísně kontrolovaly svá letiště a přístavy i lodě a letadla mířící do Libye nebo přilétající z Libye v případě, že bude podezření, že převážejí zakázané zboží včetně výzbroje pro žoldáky.

Rezoluce rovněž žádá účastnické státy, aby podrobně informovaly o výsledcích inspekcí letadel a lodí, dále odsuzuje trvající příliv žoldáků do Libye a žádá účastnické státy, aby zabránily přísunu výzbroje pro tento personál.

K zákazu letů rezoluce zakazuje státům povolit odlet, přistání nebo přelet jakémukoli letadlu registrovanému v Libyi nebo vyslanému libyjským občanem či společností. Výjimkou jsou předem mimořádně povolené lety nebo případy nouzového přistání. Tento zákaz platí i pro ta letadla, u nichž bude podezření, že mají na palubách zboží podléhající sankcím.

Ke zmrazení kont rezoluce rozšiřuje ustanovení z rezoluce 1970 na veškerý kapitál, aktiva a ekonomické zdroje patřící libyjským úřadům, vyčleněným jednotlivcům nebo organizacím nacházejícím se na území členských států. Ty musí zajistit, že jakýkoli kapitál, aktiva a ekonomické zdroje na jejich území nesmí být dány k dispozici libyjským úřadům, vyčleněným jednotlivcům a společnostem.

Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí při rozhovoru s portugalskou televizí (17. března 2011)
Kaddáfího jednotky v libyjské poušti (16. března 2011)
Kaddáfího vojáci na východě Libye (14. března 2011)

Tyto osoby i organizace musí být přesně vyjmenovány do 30 dní po schválení této rezoluce. Rezoluce chce tato zmrazená aktiva dát co nejdřív k dispozici libyjskému národu a ukládá všem členským státům, aby pečlivě prověřovaly obchodní aktivity svých občanů i firem na svých územích či spadajících pod jejich právní systém pokud bude podezření, že jejich obchodní aktivity s Libyí mohou přispět k násilí nebo být využity k útokům na civilisty.

Rezoluce dále rozšiřuje seznam osob, pro něž bude platit zákaz cestování vymezený rezolucí 1970. Žádá také generálního tajemníka OSN o jmenování osmičlenné expertní skupiny, která bude zajišťovat kontakt s výborem dohlížejícím na plnění rezoluce 1970.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue