Doktoři začali léčit po internetu

  • 16
Nemají čas jít do ordinace, stydí se zeptat z očí do očí nebo si prostě chtějí ověřit, zda jim jejich doktor říká pravdu. Tito lidé nejčastěji využívají nového projektu, který v zemi vznikl a o němž včera jeho autoři informovali: komunikace s lékaři po internetu.

Normálně člověk za takovou službu, zprostředkovávanou serverem www.lekarna.cz, zaplatí 220 korun. Od srpna se však tři zdravotní pojišťovny, bankovní, Škoda a Metal-Aliance, rozhodly, že budou internetové konzultace svým klientům hradit. "Na konci roku vyhodnotíme, zda pokračovat," uvedla ředitelka zdravotního odboru pojišťovny Škoda Eliška Zajícová.

Odpověď do tří dnů. Ale ne na vše
Do projektu je zapojeno zhruba dvacet lékařů z rozličných oborů. Odpovídat mají do tří pracovních dnů, zatím to stíhají za dva. Za odpovědi dostávají honorář. O službu zatím projevilo zájem zhruba pět set lidí. "On-line konzultace neřeší akutní potíže," upozorní hned internetová stránka. Je tedy vyloučeno, aby se někdo snažil pomocí internetu vyřešit třeba začínající infarkt.

Jak zabránit tomu, aby pacienti placenou službu nezneužívali a neptali se na banality? "Myslím, že ti, kteří hledají informace na zdravotnickém serveru, si jen tak nehrají," říká ředitelka pojišťovny Škoda Darina Ulmanová. Sama přiznává, že on-line konzultaci - na účet vlastní pojišťovny - hned vyzkoušela. Pojistkou proti zneužívání má být, že lékaři na všechny dotazy neodpovědí, například na příliš obecné.

Při zadání dotazu klient vyplňuje formulář, v němž uvede údaje o svém věku či váze, dále co ho obtěžuje, jak dlouho potíže trvají a s čím se předtím léčil. "Mnohdy jde o lidi, kteří se stydí zeptat na problém svého lékaře. Ale vůbec nejčastěji si chtějí lidé ověřit, zda bylo správné to, co jim jejich lékař poradil," uvedl odborný garant projektu, primář interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Petr Sucharda. V praxi se tak částečně řeší to, co v našich zákonech oproti praxi v EU chybí: právo pacientů na nestranné posouzení problému druhým odborníkem.

Pojišťovny smějí do dotazů nahlížet
Lékař, který po internetu odpovídá, nezná jméno pacienta. K osobním údajům má však přístup daná pojišťovna. Zajícová ze Škody tvrdí, že tím kontrolují, zda někdo služby nezneužívá. "Ani my však konkrétní jména znát nechceme," prohlásila.
Lidé se hlavně ptají na nemoci pohybového aparátu (jsou nejčastější) a pak na potíže pohlavních orgánů, gynekologické a psychiatrické. Ty jsou zase nejchoulostivější.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video