Letecký pohled na pomník nezávislosti Lomé, hlavním městě Toga. Ilustrační

Letecký pohled na pomník nezávislosti Lomé, hlavním městě Toga. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V africkém Togu zadrželi českého doktoranda kvůli údajné špionáži

  • 28
V hlavním městě západoafrického státu Togo zadržela policie Radima Tobolku, studenta doktorského studijního programu na Univerzitě v Hradci Králové. Podle vyjádření univerzity jeho zatčení souvisí s výzkumným projektem, na kterém zde Tobolka pracoval. Ministerstvo zahraničí situaci řeší, Tobolku by měli pustit v řádu dnů.

Doktoranda zatkly policejní složky v sobotu ráno místního času v hlavním městě Lomé. "Univerzita předpokládá, že zatčení může mít souvislost s aktivitami, které MUDr. Tobolka vyvíjel v rámci svého výzkumného pobytu," sdělil mluvčí univerzity Ondřej Tikovský. Tobolka studoval tamní politické strany a systém.

Zadrženému Tobolkovi zabavili mobilní telefon, takže se nemůže spojit se svými rodinnými příslušníky ani univerzitou, která jeho cestu zajišťuje. Ještě před odříznutím však stačil zkontaktovat svou ženu. "Naposled jsme byli v kontaktu v sobotu večer... poslal e-mail, protože mu ze začátku nechali počítač," řekla České televizi Tobolkova žena Věra. Ta už v sobotu urgovala ministerstvo zahraničí, jenž do Lomé přivolalo velvyslance ze sousední Ghany.

Tobolku zadrželi kvůli podezření ze špionáže, ale není jasné, co přesně tožské úřady vyprovokovalo. "Dnes (v úterý) se velvyslanci konečně podařilo setkat s panem Tobolkou. Setkali se s policií, justicí a tajnou službou a dostali jsme příslib, že ho propustí v nejbližších dnech," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Vít Kolář.

Tobolka na hradecké univerzitě studuje obor Politologie - africká studia. Do Toga se vydal kvůli dvouměsíčnímu terénnímu výzkumu s názvem Vnitřní fungování politických stran a jejich role v politickém systému: srovnání Burundi a Toga. "Jeho součástí jsou i rozhovory s africkými politiky," uvedla univerzita v prohlášení. Z pobytu se měl vrátit tento pátek.

V Řecku jsou další dva čeští "špioni"

V září zadrželi dva Čechy kvůli údajné špionáži také v Řecku na ostrově Limnos. Obvinění prý natáčeli a fotografovali citlivé vojenské objekty. Zadržené dvojici Čechů ve věku 28 a 33 let hrozí v případě odsouzení 5 až 20 let vězení. Na rozsudek však mohou čekat ve vazbě až rok a půl. (Více o situaci zadržené dvojice čtěte zde.)

Do podobné situace se loni dostala trojice Čechů v Zambii. Jiří Cetel, Jan Coufal a Michal Vebr přijeli do Zambie loni v říjnu za turistikou. V zemi byli obviněni ze špionáže, protože fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva. Za to jim hrozilo až 25 let vězení. Z vazby byli po sedmi dnech propuštěni na kauci. Podle nařízení soudu měli v zemi zůstat, ale uprchli a do Česka se dostali ke konci roku 2011.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video