Dokončení Písecké brány se pomalu blíží

Hradčany - Barokní Písecká brána nedaleko Pražského hradu bude po rekonstrukci otevřena už počátkem června. Svou novou funkci společenského a kulturního centra bude podle vedení Prahy 6 plnit až od roku 2002. "Předpokládám, že bránu budeme slavnostně otevírat koncem května nebo začátkem června," uvedl starosta šestého obvodu Pavel Bém s tím, že tak bude uzavřena pouze první etapa záchranných prací, které se zaměřily na izolaci objektu a obnovu vstupu ze severního portálu.

Tyto práce zahrnovaly opravu fasád. Památka by tak měla být zachráněna zvenku. Interiér brány bude opraven až ve druhé etapě, která má skončit nejpozději v prosinci.

V Písecké bráně chce radnice zřídit informační službu jednak pro návštěvníky Pražského hradu, jednak pro občany Prahy 6. Vzniknou zde i prostory pro pořádání výstav a kulturních akcí. Počítá se s otevřením drobného občerstvení, patrně kavárny.

Brána zostuzovala Hradčany
Do podoby ruiny se tato památka z počátku 18. století dostávala sice řadu let, ale posledních pět roků se tak děje v režii šesté městské části. Ta si ji dokonce do své péče vyžádala, k čemuž došlo ještě za bývalého vedení dejvické radnice. Nové vedení v čele s Bémem je sice u moci už třetím rokem, nicméně pro objekt postavený za vlády Karla VI. se prakticky k lepšímu nezměnilo nic.

Ačkoli se představitelé obce předloni dušovali, že v březnu 2000 skončí záchranné práce, dostalo se na ně až na podzim a u konce nejsou dodnes.

Mezitím by měla rada vyřešit, co v Písecké bráně bude, k čemu by měla sloužit. Teprve pak by měly záchranné práce vstoupit do druhé etapy, která se bude týkat vnitřku památky. "Třetí etapa se pak soustředí na okolí brány, které úpravy rovněž potřebuje," řekla Martina Čečilová z odboru územního rozvoje šesté městské části. Připouští, že kdyby radnice nezrušila výběrové řízení, které ještě vypsalo minulé vedení Prahy 6, skvěla by se nyní Písecká brána v původní barokní kráse.

Poté, co kvůli památkářům vzaly za své představy obvodu o tom, že by brána mohla sloužit jako obřadní síň, což byl také hlavní důvod, proč si ji vyžádala od města, začal se hledat další způsob využití. Zájemců bylo několik a tak obec vypsala výběrové řízení na investora a provozovatele. Vítěze této soutěže však měla po komunálních volbách v roce 1998 již vyhlásit nová rada. Její jednání s firmou Jablonský - Fuchs, která soutěž vyhrála, však ke kýženému výsledku nevedlo.

Obec si kladla takové podmínky smlouvy, na něž firma nemohla přistoupit. Například nájemné i po čas rekonstrukce a také měsíční výpovědní lhůtu bez udání důvodu. Jablonský - Fuchs chtěli v bráně mimo jiné vybudovat galerii, mínili obci každý měsíc dávat třicet tisíc korun nájemného a rekonstrukci za zhruba šest milionů korun platit ze svého.

Starosta Bém se po zrušení soutěže vyjádřil v tom smyslu, že řešit rekonstrukci této unikátní památky jinak než z pozpočtu městské části považuje přinejmenším za scestné.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue