Ukázka z komiksu Captain America omnibus 2

Ukázka z komiksu Captain America omnibus 2 | foto: BB art

Dokonalost komiksového Captaina Ameriky vystřídala realita

  • 1
Captain America je nejdokonalejší člověk na světě. Jeho vrozenou vznešeností už byli ohromeni dobyvatelé, mimozemšťané a dokonce i bohové. Těmito slovy představuje legendárního superhrdinu medailonek na konci druhého omnibusu, který přibližuje další osudy jedné z nejslavnějších komiksových postav. Scenárista Ed Brubaker však Captaina Ameriku vidí jinak, než bylo zvykem.

Vlastenecký symbol mění tvůrce Ed Brubaker v muže postupně ztrácejícího vše, na čem mu záleží, a zatímco se snaží udržet svůj život jakžtakž pohromadě, řítí se na něj čím dál tím větší katastrofy.

O knize

Ed Brubaker, Mike Perkins, Steve Epting: Captain America

BB/art, Praha 2012, 360 stran, doporučená cena 890 korun.

V pořadí druhá kniha Captaina Ameriky plynule navazuje na zdánlivou smrt věčného Capova protivníka Red Skulla. Ten se ovšem - díky síle Kosmické kostky - přenesl do mysli generála Lukina a dál kuje plány na zničení Captaina Ameriky. Na scénu se navíc vrací Bucky, dávný Capův přítel, nyní již zbavený identity naprogramovaného Zimního vojáka. Nikdo si není jistý podporou svých přátel a smrtí nepřátel. Situaci nadto komplikuje nové duo zloduchů - dcera Red Skulla s věrným služebníkem Crossbonesem. Do dění též zasáhne občanská válka mezi superhrdiny, v níž se Cap bude muset postavit nejen starým přátelům, ale i vlastním rozhodnutím.

Obálka komiksu Captain America omnibus 1

Obálka komiksu Captain America omnibus 2

Konec černobílé skládanky

Ed Brubaker nemá rád černobílé hrdiny. Svět Captaina však černobílý byl. Držitel tří Eisnerových cen pro nejlepšího scenáristu roku se rozhodl zatřepat zkostnatělým superhrdinským vesmírem.

V předchozím omnibusu (tedy souboru sešitů – pozn. red.) scenárista oživil starého Capova parťáka Buckyho, z něhož se v jeho rukou stal již zmíněný nelítostný Zimní voják. Ed Brubaker navíc radikální změnu skvěle zapracoval do celkové zápletky, za což si vysloužil uznání. Dějové zvraty ovšem nepředstavují jedinou změnu v přístupu ke konceptu Captaina Ameriky. 

Tvůrci nových Capových příběhů totiž odhalují i nepříliš etické stránky historie postav, o nichž dříve nebylo zvykem ani přemýšlet, natož je zapracovávat do děje. Řeč je například o roli Buckyho v druhé světové válce, kdy za Invaders dělal špinavou práci – zabíjel. Díky Brubakerovi zmizelo naivní vidění válečných scén, které předpokládalo, že superhrdinové nezabíjí, nýbrž pouze zachraňují a osvobozují. S názory a komentáři autorů se čtenáři mohou seznámit na konci knihy, kde naleznou hned několik rozhovorů jak s Edem Brubakerem, tak i s kreslířem Stevem Eptingem.

Ukázka z komiksu Captain America omnibus 2

V novém omnibusu Captaina Ameriky se nově rozvíjejí vztahy mezi postavami. Například jakmile se Cap dozví, že je Bucky naživu, probudí se v něm vzpomínky; bývalí parťáci si jsou totiž mnohem bližší, než se zprvu zdálo. Nebo mladá agentka Sharon, Capova nová láska, stojí před rozhodnutím, zda dát přednost práci, kterou bezmezně miluje, nebo osudovému muži. 

Speciály, které stojí za to

Svazek Captain America omnibus 2 obsahuje komiksové sešity č. 15-24 (vloni vydaný svazek obsahoval sešity 1-14) a dva speciály nazvané 65. výročí a Zimní voják: Zimní zabíjení. Právě speciály jsou nejsilnější částí souboru Captain America omnibus 2.

Speciál 65. výročí se navrací do dob druhé světové války. Tradičně pojatý komiks představuje první prototyp robotického Spáče a na pozadí příběhu se stačí mladý Bucky zamilovat do členky odboje, která bude na návrat maskovaného hrdiny čekat déle, než si zprvu myslela. Jednoduchá, ale působivá kresba evokuje tradiční superhrdinský komiks a zároveň příjemně vyvažuje silně digitální coloring zbytku knihy.

Ukázka z komiksu Captain America omnibus 2

V Zimním vojáku: Zimním zabíjení přichází Ed Brubaker se svou oblíbenou postavou Buckyho, jemuž propůjčil nejen novou identitu, ale i odlišný pohled na svět; hrdina je realista, na nic si nehraje, a dalo by se říct, že je mnohem uvěřitelnější než jeho starý přítel Cap. Z nadšeného mladíka se Capův přítel totiž změnil v ostříleného veterána, pro něhož je zasazení smrtelné rány stejně přirozené jako nádech a výdech. Navíc se kvůli časté hibernaci ocitl ve stejné situaci, s jakou se potýká i Captain America – pochází z jiné doby, než ve které je nucen žít. To vše je podáno ve formě Buckyho myšlenek, vzpomínek a stesku po minulosti.

Stihne toho vážně hodně

V porovnání s předchozím omnibusem nabízí druhá kniha výrazně vyváženější kresbu. Je vidět, že se za každým panelem skrývá tvrdá práce, která často nutí pozastavit se nad jednotlivými obrazy a prohlédnout si je znovu. Všechny příběhy kromě výročního speciálu jsou sladěny do temných tlumených tónů, které Captainovi dodávají vážnější nádech a zvyšují napětí. Rozsah obsaženého textu je v tomto komiksu sice značný, ale stojí za to prokousat se celou Capovou minulostí. Je totiž natolik monumentální, až je zábavná. Stačí uvést, že během roku 1944 stihl americký hrdina porazit obří zmutované améby, osvobodit koncentrační tábory, zastavit invazi krtčích lidí, překazit nacistickou sabotáž filmu o svých hrdinských činech a v neposlední řadě se zaplést s dvěma agentkami a jednou bojovnicí za svobodu. 

O tvůrci

Ed Brubaker

Proslavil se prací na komiksu Catwoman. Brzy následovala nabídka na projekty Batman nebo Daredevil. Radikální přístup k ději u zavedených sérií přinesl Brubakerovi celkem tři Eisnerovy ceny pro nejlepšího scenáristu za rok 2007, 2008 a 2010. Spolu s Gregem Ruckou Brubaker vytvořil sérii Gotham Central, v níž líčí běžný život obyčejných policistů. Mezi další jeho komiksy patří například série kriminálek Criminal či příběh Inkognito.

Komiksový scenárista Ed Brubaker


Video