Doklady o Českém domě zmizely

Služba pro odhalování korupce a závažné hospodářské kriminality (SPOK) začala analyzovat zprávu Generální inspekce ministerstva zahraničí o pronájmu moskevského komplexu Český dům. Vyšetřování má prokázat, zda kvůli smlouvě ministerstva se soukromou firmou, nepřišel český stát o peníze.

Podle policejního prezidenta Jiřího Koláře není možné říct, kdy vyšetřování
skončí. "Je to otázka nějakého měsíce," dodal.

Policie porovnává svě závěry s šetřením ministerstva
SPOK podle Koláře zkoumá, zda obsah inspekční zprávy odpovídá informacím, které získali v dubnu policisté při pátrání přímo v ruské metropoli. "Budeme z toho vyvozovat závěr, zda došlo nebo nedošlo ke škodě či k porušení hospodářské kázně," prohlásil policejní prezident.

Mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková i obvodní státní zástupce Prahy 1 Jiří Kára řekli, že v kauze zatím nebylo formulováno podezření ze spáchání nějakého trestného činu. Podle nich zatím nepadlo ani jméno konkrétního člověka, u něhož by mohlo hrozit obvinění.

Smlouva je podle některých kritiků v rozporu s Vídeňskou úmluvou. Umožňuje soukromé společnosti Hotel Český dům, která není v Rusku registrována, používat účet velvyslanectví a odebírat zboží bez cla a daně, tedy využívat výhody určené jen diplomatickým misím.

Inspekce: Objekt byl pronajat velmi levně
Inspekce ministra zahraničí nenašla důkaz, který by vysvětlil, proč ministr Jan Kavan pronajal Český dům v Moskvě soukromé firmě z Rakovníka tak levně. To je závěr ze zprávy, kterou inspekce v minulých dnech dokončila.

Suma 28 milionů korun, což bylo sjednané roční nájemné za užívání hotelu a komplexu bytů a kanceláří v centru Moskvy, je podle důvěrných dokumentů o několik desítek milionů korun nižší, než kolik lze z provozování této budovy získat (nebyly započítány zisky z pronájmu stovky bytů a kanceláří, které rovněž přešly na firmu Hotel Český dům).

Když objekt spravoval stát, vydělal loni 60 milionů korun. Jeho nynější nájemce, firma Hotel Český dům, má ročně odvádět jen 28 milionů. Resort zahraničí popřel, že státem spravovaný Český dům v minulosti tolik vydělával, a připustil pouze formální nedostatky smlouvy.

Inspekci pověřil prošetřením případu Kavan před dvěma měsíci, když chtěl vyvrátit informace Mladé fronty DNES, že pronájem je pro stát nevýhodný a vyvolává podezření z osobního zájmu některých lidí z ministerstva.

Některé dokumenty se ztratily
Ze závěrů inspekce vyplynulo, že se po vypuknutí skandálu pokusil někdo zamést stopy. "Některé dokumenty se ztratily," potvrdil jeden ze zaměstnanců ministerstva obeznámený s výsledky inspekce.

Podle Kavanova náměstka Pavla Teličky jsou zjištění inspekce jsou jasná a  průkazná. Ministr Kavan se ale dosud s výsledky inspekce neseznámil - do konce týdne je v USA. Nevyjádřil se tedy k tomu, že inspekce nenašla doklad, který by říkal, proč má firma platit jen 28 milionů. Kavan sám o něm dosud nemluvil.

Kavan tvrdil, že stát poškozen nebyl
"Z podkladů, které jsem měl při uzavření smlouvy k dispozici, jednoznačně vyplývalo, že tato částka odpovídá reálným předpokladům vývoje hospodaření Českého domu a je pro stát výhodná," vysvětloval Kavan ve svém dopise delegátům nedávného sjezdu ČSSD, kdy trval na tom, že případ je jen nafouklou bublinou MF DNES: "Stát nepřišel k jakékoli škodě."

Na pronájmu Českého domu v Moskvě se nejvíce podepsal Kavanův generální sekretář Karel Srba, který připravoval veškeré doklady a na funkci rezignoval koncem března. Výraznou roli sehrála i náměstkyně Helena Opolecká. Kavan vše stvrdil svými podpisy, ačkoli ho na jistá nebezpečí smlouvy upozorňoval i velvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video