Imigranti čekají frontu na žádost o azyl. Z tisícovky jich bude moci legálně

Imigranti čekají frontu na žádost o azyl. Z tisícovky jich bude moci legálně zůstat v zemi jen dvacet. | foto: Profimedia.cz

Dokažte, že jste gay, žádali Britové po azylantech. Teroristy tolerovali

  • 19
Azylové úřady ve Velké Británii musí čelit kritice za velké množství chyb, kterých se dopustily v posledních letech. Některé žadatele ponižovaly, když požadovaly důkaz o jejich homosexualitě. Jindy zase udělily azyl nebezpečným teroristům. Zprávu o nedostatcích zveřejnil parlamentní Výbor pro vnitřní záležitostí.

Obsáhlá zpráva uvádí konkrétní příklady chyb azylového systému. Někteří žadatelé údajně čekali na schvalovací razítko až 16 let, zatímco byli nuceni žít v otřesných podmínkách. Ubytovací kapacity pro uprchlíky zajišťují soukromé firmy G4S, Serco a Clearel, byty však zjevně nesplňují základní normy. Ministerstvo vnitra přesto tvrdí, že úroveň bydlení pro uprchlíky se již od ledna postupně zlepšuje.

Zpráva dále mluví o případech, kdy imigranti, kteří byli ve svých domovinách pronásledováni kvůli své sexuální orientaci, museli britským úřadům dokazovat, že jsou opravdu jiné než heterosexuální orientace. Docházelo tak k ponižujícím situacím, kdy se někteří z nich snažili úředníky přesvědčit fotografiemi a video snímky.

"Je absurdní, aby soudce nebo sociální pracovník žádal danou osobu o důkaz, že je lesba nebo gay. Tato praxe je politováníhodná a měla by být okamžitě zastavena," uvedl pro BBC předseda výboru Keith Vaz.

Azyl pro teroristu

Kromě toho výbor zjistil, k jak závažným pochybením docházelo ze strany imigračních úředníků. Británie údajně na základě jejich špatného rozhodování poskytla azyl několika válečným zločincům a teroristům, což vážně ohrozilo její bezpečnost. Příkladem je případ Abu Anase Libiho, který v roce 1995 úspěšně zažádal ve Spojeném království o azyl. Později se podílel na teroristických útocích na americké ambasády a stal se jedním z nejhledanějších teroristů na světě.

"Ministerstvo vnitra má celou řadu nástrojů, aby odhalila u žadatelů potenciální zapojení do teroristických aktivit. Je jasné, že odsouzenému teroristovi by neměl být udělen azyl ve Velké Británii," reagovalo na to ministerstvo vnitra

Nedostatků si všiml i Vrchní komisař OSN pro uprchlíky, který kritizoval jak rozhodovací proces britských úřadů, tak i metodu posuzování důvěryhodnosti žadatele, která dle jeho názoru není správná.

Ministerstvo vnitra se již zavázalo, že se bude snažit případy co nejefektivněji řešit. Faktem je, že ze všech dvaceti dvou tisíců uprchlíků, kteří svou žádost podali v roce 2012, stále kolem tří a půl tisíc čeká na primární rozhodnutí o udělení azylu. Ministerstvo se však brání, že u některých žadatelů může být proces složitý a zdlouhavý.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video