Dokázat braní úplatku je problém

  • 30
Ve chvíli, kdy fotbalem otřásá největší korupční skandál v historii a policie podezřívá z úplatků řadu komunálních politiků, přichází ministr vnitra s překvapivou informací: korupce v Česku ubývá. Mnozí budou tou zprávou zaskočeni.

Zatímco řada průzkumů i nespočet telefonátů do redakce MF DNES vypovídá o uplácení na nejrůznějších místech, zpráva ministra vnitra svědčí o opaku.

Korupce ubývá. Z obsáhlé zprávy o korupci v roce 2003, kterou má MF DNES k dispozici a o níž bude zítra jednat vláda, vyplývá, že v minulém roce bylo odsouzeno za podplácení jen 53 lidí.

Rok předtím to bylo více než dvakrát tolik: 108. Méně lidí poslali soudci do vězení i za přijímání úplatků, jen 96. V roce 2002 jich bylo 120. Jak je to možné? Ministr vnitra Stanislav Gross ve zprávě pro vládu upozorňuje, že prokázat úplatek je obtížné.

"Dokumentace případů, kdy jsou na úplatku zainteresovány dvě osoby, je složitá a vždy s nejistým výsledkem," říká ministr.

Lidé raději mlčí
V boji proti korupci by měla pomoci podle Grosse zcela nová věc evidence úředníků, kteří by byli byť jen podezřelí z braní úplatků: "V boji proti korupci je taková evidence klíčová."

Navíc Gross chce, aby se ti, kteří uplácejí, nemohli účastnit v budoucnosti veřejných soutěží o zakázky a měli by podstatně menší šanci získat dotace. Ministři ani policie však nemohou počítat s tím, že jim lidé v boji proti korupci nějak pomohou.

"Je nepochybné, že lidé prostě státním institucím a jejich úředníkům nevěří. O korupci proto mlčí," říká Adriana Krnáčová z nevládní organizace Transparency International, která sleduje korupci v řadě zemí světa.

"Když například stěžovatelům navrhneme, aby se obrátili na ministerstvo spravedlnosti, vysmějí se nám, jestli to opravdu myslíme vážně," podotýká. A podobně to vypadá i na protikorupčních linkách ministerstva vnitra i spravedlnosti. "

Málokdy se ale podaří z těchto obecnějších informací odkrýt někoho, kdo se dopustil korupce," sdělil Jiří Hájek z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Zástupci firmy Stapom zkusili o korupci mluvit a nyní toho velmi litují.

Nahráli si úřednici stavebního úřadu v Rokycanech Dagmar Svobodovou, která jim za úplatek slibovala, že u jejich projektu zařídí povolení hygieniků, hasičů či stavební povolení. Vedení úřadu se však vzápětí za Svobodovou postavilo.

"Jsme teď před všemi za udavače," řekl v pondělí šéf Stapomu Miloslav Beneš. Přitom se obává, že nálepka "práskačů" bude mít dopad na další práci firmy při získávání zakázek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video