Mahmúd Ahmadínežád na exkurzi v Natanzu, kde Íránci obohacují uran

Mahmúd Ahmadínežád na exkurzi v Natanzu, kde Íránci obohacují uran | foto: Profimedia.cz

Dohodu ještě zkoumáme, odpovíme za týden, vzkázal Írán mocnostem

  • 4
O půlnoci měla vypršet lhůta, kterou dal šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Francii, USA, Rusku a Íránu na schválení dohody o obohacování íránského uranu za hranicemi země. Washington, Paříž i Moskva s návrhem souhlasí. Teherán ale oznámil, že odpoví až příští týden, musí prý vše důkladně prostudovat.

"Írán studuje různé aspekty obsahu navrhované dohody o provizorních dodávkách paliva pro výzkumný reaktor v Teheránu," prohlásil zástupce Teheránu u MAAE Alí Ašgár Soltaníja.

"Po konečném zhodnocení předám odpověď generálnímu tajemníkovi Baradejovi, až se příští týden vrátím do Vídně,"dodal.

Návrh dohody, který předpokládá, že Írán nechá většinu svého uranu obohatit v zahraničí, sklidil ve světě velký úspěch a podepsal se pod něj i íránský vyslanec při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE). - více čtěte zde

Pak ale smlouva zamířila ke schvalování jednotlivým vládám. Ty v Rusku, Francii a USA s ní žádný problém nemají a na návrh řekly sborové ano, i když Washington ještě oficiální odpověď nedal. Mračna nejistoty obklopily dohodu, která by mohla být prvním krokem na dlouhé cestě normalizace vztahů s íránským režimem, až v Teheránu.

Teherán zřejmě odpoví negativně

Včera jí zasadil první ránu zástupce předsedy parlamentu Mohammad Rezá Bahonar, který řekl, že pro Írán je vývoz obohaceného uranu nepřijatelný a že je povinností MAAE poskytnout Íránu palivo pro reaktor, dostane-li od Íránu patřičné záruky. Jeho prohlášení ale lze brát s rezervou, protože parlamentu smlouvu schvalovat nebude. - více čtěte zde

Teď je na tahu íránská vláda a ta svět napíná, jak může. Oficiální odpověď ještě z Teheránu nezazněla. Diplomaté ale pozitivní odpověď neočekávají. Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner naznačil, že to podle indicií, které má, s dohodou nevypadá příliš růžově.

Íránská státní televize zase oznámila, že Írán chce raději jaderné palivo nakupovat v cizině, než vyvážet svůj uran k dalšímu obohacování do Ruska

Návrh předpokládá, že Írán vyveze 75 procent, tedy 1,2 tuny svého slabě obohaceného uranu do Ruska, kde bude uran obohacen na 20 procent. Francie z něj pak vyrobí palivové tyče, jež budou převezeny do Íránu.

Využity budou v teheránském reaktoru, v němž se vyrábějí izotopy využívané při léčbě ozařováním. Dohoda o vývozu velké části íránského uranu by měla garantovat přinejmenším zpomalení íránského jaderného programu, který podle Západu může obsahovat i zbrojní část.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video