Barack Obama při projevu na klimatické konferenci OSN

Barack Obama při projevu na klimatické konferenci OSN | foto: AP

Dohoda o klimatu bojuje s časem. Státníci hledají řešení na poslední chvíli

  • 148
Chystaná dohoda z klimatické konference v Kodani bude mít podle dosavadních návrhů jen nezávazný charakter. Navíc dosud není jisté, zda a kdy bude. V době, kdy už se měla slavnostně podepisovat, tak se spekuluje o tom, jestli státníci budou jednat až do nočních hodin. Summit má skončit dnes.

Účastníkům konference, na níž jsou zástupci ze 193 zemí světa, z velké části jejich nejvyšší představitelé, se nedařilo najít přijatelný kompromis pro omezování emisí skleníkových plynů. Hodně se čekalo od projevu amerického prezidenta Baracka Obamy, jehož země je považována za klíčovou pro dosažení dohody. Kýžený signál však nepřišel.

"Nemluvme, ale jednejme," vyzval Obama účastníky vrcholného jednání konference, V jeho projevu však chyběla zmínka o zvýšení nabídky USA na snižování emisí do roku 2020, jak požaduje velmi silně například Evropská unie.

Další zlom mohlo přinést jednání Obamy s čínským premiérem Wen Ťia-paem. "Znamenalo krok vpřed," uvedly po jejich schůzce informované zdroje, avšak bez bližších podrobností. Později vyzval americký prezident čínského premiéra k dalšímu jednání, začít mělo v 19:00 místního času.

Podle delegátů klimatické konference drží právě Spojené státy a Čína v rukou nejdůležitější klíče k dohodě. Čínský premiér Wen Ťia-pao ve svém proslovu zdůraznil, že jeho země je plně odhodlána splnit svůj slíbený závazek omezování růstu emisí skleníkových plynů do roku 2020, či dokonce ho překonat.

Agentury však připomínají, že v praxi Čína své emise do roku
2020 nezmenší. Vzhledem k očekávanému obrovskému růstu její ekonomiky v příštím desetiletí se exhalace budou ve skutečnosti dále zvyšovat - ovšem podstatně pomalejším tempem, než by tomu bylo bez stanoveného cíle.

Jednání o dohodě se už ráno dostalo do vážné časové tísně, kdy definitivní návrh dohody nebyl ani do začátku rokování státníků hotový.

DOKUMENT

Stanovisko ČR k boji proti globálnímu oteplování

"Nyní bude na světových lídrech, aby se dohodli," citovala agentura AP švédského ministra zahraničí Andrease Carlgena. Podle něj budou muset nejvyšší představitelé učinit některá rozhodnutí na poslední chvíli, aby mohla dohoda vzniknout. Ministr zároveň kritizoval Čínu a Spojené státy, že ze svých postojů, které ohrožují dosažení hmatatelného výsledku, neustoupily.

Kodaň očima Čechů

Ani podle české delegace včerejší večerní a noční jednání země k nové mezinárodní úmluvě o ochraně klimatu neposunula. O čem tedy budou jednat významní státníci, kteří se v Kodani dnes sešli, není příliš jasné.

"Zatím tu není nic pozitivního, žádný výsledek. Přes noc se nepodařilo jednání nijak posunout. Sice se sešly skupiny vyjednavačů i plénum, ale rozvojové země to zablokovaly," referoval z místa vedoucí české delegace v Dánsku Pavel Zámyslický.

Kodaňská konference měla podle Zámyslického oficiálně skončit v pátek kolem 18:00. "Podle mého se ale využije čas a bude se jednat dál. Netušíme, kdy se skončí. Dánsko zatím nevydalo žádné pokyny ani prohlášení," uzavřel Zámyslický.

Dohoda stanoví cíle, tresty ne?

Těsně předtím, než v Kodani přistál Obama, se jeden z významných činitelů rozvojových zemí, Lumumba Di-Aping ze Súdánu, ostře pustil do kritiky dosavadního návrhu deklarace. "Není v ní nic ambiciózního," uvedl.

Návrh dohody, do něhož nahlédl zpravodaj agentury Reuters, počítal mimo jiné s omezením globálního oteplování o maximálně dva stupně Celsia oproti předindustriální éře a s novým fondem, který má pomoci chudým zemím v boji s klimatickými změnami.

"Poté, co zúčastněné strany uznaly, že zvýšení teplot by nemělo přesáhnout dva stupně Celsia, jsou odhodlány k razantním krokům na národní i mezinárodní úrovni," uvádí se v dokumentu.

Text dohody obsahoval cíl poskytnout rozvojovým zemím k rychlému startu ekologických opatření nejprve 10 miliard dolarů ročně. Tato částka by měla do roku 2020 narůst až na 100 miliard dolarů ročně.

V návrhu se rovněž uvádělo, že země souhlasí s monitorováním jejich emisí a k podávání zprávy sekretariátu OSN pro klimatické změny každé dva roky. Právě na účinné kontrole produkce emisí trvají Spojené státy.

Dohoda však nemá mít žádnou právní závaznost. Jednání o závazných textech jedné či více nových dohod o klimatu měla být podle původního návrhu dokončena nejpozději do konferenci o klimatu v Mexiku, která je naplánována na listopad 2010. Později však zpravodaj Reuters uvedl, že z další verze byl termín dokončení vypuštěn.

Mnoho rozvojových zemí požaduje dvě dohody - jednou má být rozšířená dohoda z Kjóta, která zavazuje jen bohaté země ke snížení emisí do roku 2012, a druhou nový dokument, zaměřený na akce proti oteplování v chudých zemích. Rozvinuté země jsou spíše pro jednu dohodu a namítají, že tak velké ekonomiky jako například Čína a Indie by si závazky stanovit měly.

BLOG ČESKÉ DELEGACE V KODANI

Čeští zástupci informují o dění v Kodani na iDNES.cz

Celý text návrhu dohody měl název "Kodaň X" - znamení toho, že se země nebyly schopny dohodnout ani na názvu. "Nazval bych takovouhle dohodu Kodaňskou katastrofou," řekl jeden z ekologických aktivistů, podle něhož je dokument slabý.

Hlavní hráči: Čína a Obama. A americký Kongres

USA už ve čtvrtek slíbily podílet se na příspěvku 100 miliard dolarů ročně pro chudé státy na boj proti klimatickým změnám. Tímto gestem se USA pokusily odvrátit neúspěch schůzky.

Američtí zákonodárci z řad opoziční Republikánské strany však varovali, že veškeré závazky Washingtonu ohledně klimatu musí ratifikovat americký Senát. "Chceme připomenout, že prezident a jeho spolupracovníci nemají pravomoc k zavazování Spojených států do nějaké mezinárodní dohody. Každou takovou dohodu musí ratifikovat Senát," zdůraznil šéf republikánské menšiny v Senátu Jon Kyl.

Klíčový v Kodani je podle pozorovatelů zejména postoj USA s Čínou. Tyto dvě země jsou největšími producenty emisí. USA se odmítly k čemukoli zavazovat, pokud nebude existovat mechanismus, který zprůhlední čínské údaje o emisích.

CO ZAZNĚLO V KODANI

 "To nejlepší, co se dá čekat, je politická deklarace. Jsme velice zklamáni. Nepřijeli jsme sem, abychom podepisovali text o ničem."
Maledivský ministr životního prostředí Mohamed Aslam


"Přestaňme už pózovat, čas je proti nám. Neúspěch v Kodaně bude katastrofou pro všechny. Jestli nezměníme trasu, řítíme se do neštěstí."
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy

"Podle mého názoru byl při jednání problém postoj Spojených států, které nebyly schopny slíbit dost. Teď začaly slibovat víc, ale pozdě. A druhým problémem je Čína. Blokuje a blokuje."
Švédský ministr životního prostředí Andreas Carlgren

"Stále se ještě hledá trik, jak dosáhnout něčeho víc než jen politické deklarace."
Premiér Belize Dean Barrow

"Dohoda je pro lidstvo otázkou života a smrti."
Jihoafrický prezident Jacob Zuma

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video