Damašek. Syrský voják s přívěškem s podobiznou Bašára Asada (8. září 2013)

Damašek. Syrský voják s přívěškem s podobiznou Bašára Asada (8. září 2013) | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Konec chemických zbraní v Sýrii? Jen velký humbuk

  • 10
Rusko a USA se dohodly, že zničí chemický arzenál v Sýrii. Zdánlivě průlomová dohoda mezi velmocemi má zajistit, že se režim Bašára Asada do půl roku zbaví všech chemických zbraní. Tak snadné to ale nebude. Podle zástupce šéfredaktora iDNES.cz Petra Pravdy je dohoda jen nafouknutou bublinou, která pro situaci v Sýrii nemá valný význam.

Také jste zaznamenali ty "báječné" zprávy ze Sýrie? Zejména vláda diktátora Bašára Asada je prý spokojena s tím, že USA a Rusko uzavřely dohodu, že nebude vlastnit žádné chemické zbraně. Jinými slovy, teď to vypadá tak, že sám Asad velmi rád konečně odevzdá tu proklatou chemickou výzbroj pod mezinárodní kontrolu.

Že je vám to divné, že tu něco nehraje? Komu tohle divadlo úplně neštymuje, ten je na správné straně barikády. Celá záležitost je totiž jen nafouknutou politickou bublinou, která pro skutečnou situaci v Sýrii nemá valný význam. Vítězem v této bitvě je právě Asad a syrský režim. Vykroutil se z vojenského zásahu USA. Ale také Rusové, kteří tohle vymysleli. A přiznejme si, že ulevit se muselo i americké administrativě prezidenta Obamy, protože není nucena prosazovat akutní vojenský úder.

Diplomatičtí nedočkavci mezitím vyhlašují něco v tom smyslu, že konec chemických zbraní vlastně přibližuje i konec syrské války. Nevěřte tomu. Tahle špinavá občanská válka svět ještě pěkně potrápí bez ohledu na osud chemických zbraní. Hlavně pak syrskou zemi a její obyvatelstvo.

 Kauza kolem chemického arzenálu je jen jakýmsi intermezzem, které nemá na skutečnou situaci v Sýrii valný vliv. Američtí stoupenci trestného zásahu musejí skřípat zuby nad tím, jak je ti Rusové návrhem na odevzdání syrských chemických zbraní pod mezinárodní kontrolu doběhli. Ale Rusové to vymysleli geniálně. I americké administrativě prezidenta Obamy se totiž muselo ulevit, že není nucena prosazovat a dělat něco, co vlastně nechce. Našla důstojnou záminku, aby teď nemusela v  Sýrii vojensky zasáhnout a kontroverzně se vojensky angažovat po Afghánistánu a Iráku v další oblasti.

 Jaký je tedy předpokládaný další vývoj? Kdo si myslí, že Asadovi vojáci už teď balí do beden všechny chemické zbraně, je na omylu. Asad určitě nějaké zbraně přizná a pod mezinárodní kontrolu odevzdá. Ale bude to trvat dlouho. A stejně je teď akutně nepotřeboval, protože pokud to byl skutečně on, kdo v Damašku chemicky udeřil, věděl moc dobře, že další podobný útok si v nejbližší době nebude moci dovolit.

 S největší pravděpodobností pak určitou část chemického arzenálu syrský režim zatají a dobře schová. Experti se budou dohadovat, zda byli či nebyli podvedeni. Čas poběží a poběží.

 To hlavní, občanská válka v Sýrii, potrvá dál. Jen s tím rozdílem, že místo chemickými zbraněmi pokropí Asad své odpůrce konvenčními granáty. A hlavní problém, který s tím mezinárodní společenství má, tedy koho vlastně podporovat, zda Asadův režim nebo nedůvěryhodné povstalce, zůstane nevyřešen.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video