Sexuální otrokyně vzpomínají na druhou světovou válku.

Sexuální otrokyně vzpomínají na druhou světovou válku. | foto: Kim Kyung-Hoon, Reuters

Tokio se Soulu omluvilo za „utěšitelky“. Sexuálním otrokyním pošle miliony

  • 39
Finanční pomoc a omluva japonského premiéra jsou výsledkem nové dohody mezi Japonskem a Jižní Koreou v otázce korejských sexuálních otrokyň. Ty byly za druhé světové války nuceny sloužit v nevěstincích japonským vojákům a vžil se pro ně eufemismus „utěšitelky“.

O dohodě informovala ministerstva zahraničí obou zemí, které tak mohou vyřešit spor vlekoucí se řadu desetiletí kvůli Korejkám nuceným Japonci za druhé světové války k prostituci.

Japonský ministr zahraničí Fumio Kišida sdělil, že premiér Šinzó Abe nabídl Koreji omluvu. Tokio navíc bude financovat korejský fond pomoci v hodnotě miliardy jenů (asi 204,5 milionu korun) pro bývalé sexuální otrokyně. Abe bude s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje ještě v pondělí hovořit po telefonu, napsala japonská tisková agentura Džidži.

Patnáct Japonců denně. Sexuální otrokyně vzpomínají na válku

„Dohoda je začátkem nové éry v japonsko-jihokorejských vztazích,“ uvedl Kišida. Abe se podle něj ženám omlouvá „z celého srdce“ za jejich bolest a „fyzické a duševní jizvy, které se jen těžko hojí“.

Jihokorejský ministr zahraničí Jong Pjong-Se prohlásil, že Soul dohodu považuje za „konečnou a nezvratitelnou“, dokud bude Japonsko plnit své sliby. Jižní Korea se podle něj odteď zdrží veškeré kritiky Japonska v této otázce.

Většina historiků podle agentury AFP odhaduje, že žen, které nuceně pracovaly v nevěstincích pro japonské vojáky, bylo asi dvě stě tisíc. Patřily mezi ně nejen Korejky, ale také Číňanky a Indonésanky a ženy z dalších asijských zemí.

Premiér otočil. K prostituci nejsou důkazy, řekl v roce 2007

Problém otrokyň, eufemisticky známých jako „utěšitelky“, je hlavním zdrojem napětí ve vztazích mezi Soulem a Tokiem. V obou zemích panuje demokracie, obchodují spolu a sdílejí také pevné spojenectví se Spojenými státy.

V minulosti se významní Japonci k otrokyním několikrát vyjádřili a vyvolali skandál. Sám japonský premiér se roku 2007 nechal slyšet, že o existenci nucené prostituce neexistuje dostatek důkazů. Ředitel japonské veřejnoprávní televize pak řekl, že sexuální otrokyně byly za druhé světové války běžné (více zde).

Starosta japonského města Ósaka Toru Hašimoto před dvěma lety popsal, že nucení žen do prostituce na územích obsazených Japonci bylo nezbytné, protože vojáci si díky těmto „utěšitelkám“ mohli odpočinout (psali jsme zde).

Japonsko až dosud zastávalo postoj, že otázka sexuálních otrokyň byla vyřešena v roce 1965 smlouvou, která obnovovala diplomatické vztahy mezi Soulem a Tokiem a jejíž součástí byla ekonomická pomoc a půjčky Japonska Jižní Koreji. Ta ale trvala na omluvě a odškodnění 46 dosud žijících sexuálních otrokyň. Papež František se před sedmi takovými ženami sklonil loni na začátku své mše v Jižní Koreji (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video