Dohoda končí krvavou africkou válku

Nová mírová dohoda má ukončit čtyři roky trvající válku v Kongu, během níž zemřelo na 2,5 milionu lidí. Smlouvu v jihoafrické Pretorii podepsali prezidenti Konga a Rwandy Joseph Kabila a Paul Kagame. Akt se odehrál za přítomnosti zvláštního vyslance generálního tajemníka OSN Kofiho Annana.

"Už nesmí téct žádná krev," prohlásil konžský prezident Joseph Kabila těsně před podepsáním dohody. "Je čas války. A je také čas míru," dodal prezident.

Smlouva zavazuje Rwandu, že z Konga stáhne 30 tisíc svých vojáků výměnou za repatriaci tisíců rwandských povstalců, kteří využívali Kongo jako základny k útokům na Rwandu.

Válka v Kongu vypukla v roce 1998, kdy Rwanda a Uganda podpořily konžské povstalce usilující o svržení tehdejšího konžského prezidenta Laurenta-Désiré Kabily.

Rwanda a Uganda tehdy tvrdily, že podporují povstalce útočící na jejich země. Angola, Zimbabwe a Namibie naopak poslaly vojáky k podpoře konžské vlády.

Při ozbrojeném konfliktu v Kongu, který má bohaté zásoby nerostných surovin, zemřelo během bojů na 2,5 milionu lidí, především kvůli hladomoru a nemocem způsobeným válkou.

Klíčovým bodem nové dohody je konžský závazek shromáždit, odzbrojit a repatriovat odhadem 12 tisíc rwandských bojovníků z kmene Hutu. Ti uprchli do Konga po své účasti ve rwandské genocidě, při níž v roce 1994 zemřelo odhadem půl milionu lidí většinou z kmene Tutsiů.

Kongo má začít se shromažďováním rwandských ozbrojenců třicet dní po podepsání dohody. Rwanda začne stahovat své vojáky z Konga po dalších patnácti dnech. Na celý proces mají dohlížet síly, o jejichž složení dosud nebylo rozhodnuto.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video