Dogmata vytlačila z éteru láska

Súry koránu jsou načas zapomenuty. Místo nich se afghánským éterem linou milostné verše plné samoty a touhy. Posluchači východoafghánského Rádia Šariát - hlas Talibanu nestačí žasnout. Z hlásné trouby bývalého režimu je najednou Rádio Nangarhár, plné poezie slepého kábulského básníka Barakatulláha Sálima. "Třiadvacet let tu byla jen krev, zbraně a smrt, tak jaké jiné téma," cituje literáta list The International Herald Tribune.

U mikrofonu ve studiu v Dželálábádu říká Šér Šáh Humdard slova o půvabných rtech, krásných vlasech a nádherných tvářích milované.

Od neděle, kdy město ovládla nová provinční vláda, z úkrytů pomalu vycházejí i zpěváci, hudebníci a básníci. Nejistě čekají na oficiální prohlášení, že už se smí zpívat.

Vrátil se i oblíbený pěvec
Po šesti letech pákistánského exilu se do Dželálábádu vrátil i nejoblíbenější zpěvák tradičních afghánských milostných písní - gazelů Burjálí Valí. "Dozvěděl jsem se, že je už v Dželálábádu mír, a chtěl jsem vidět, jak vypadá tvář Afghánistánu zbavená strachu."

Humdard, který vystudoval na univerzitě literaturu, ale tak optimistický není. Tvrdí, že i když zmizela cenzura a nejrůznější omezení, Afghánistán ještě skutečně svobodný není - jestli vůbec kdy byl. "Nikdy jsme neměli svobodu slova. Člověk něco řekl a zabili ho," dodává lakonicky.

Média v době vlády Talibanu

Taliban sešněroval obyvatele desítkami příkazů, včetně zákazu hudby a tance. Omezeno bylo i přijímání informací z médií. Rozhlas vysílal jen modlitby, kázání a vládní propagandu. Televizi přes satelit sledovalo tajně jen několik bohatých afghánských rodin.

Afghánský chlapec stojí v Kábulu u výlohy s kartičkami indických zpěváků a tanečníků, jejichž prodej byl za vlády Talibanu zakázán. (23. listopadu 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video