Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dodržuje ČR Všeobecnou deklaraci lidských práv?

  14:34aktualizováno  14:34
K Všeobecné deklaraci lidských práv se přihlásila rovněž Česká republika. Podívejme se na dodržování jednotlivých článků na poli ekonomickém.
Článek 8 - Každý má právo, aby mu příslušné vnitrostátní soudy poskytly účinnou ochranu proti činům, porušujícím základní práva, která jsou mu zaručena ústavou nebo zákonem.

Skutečnost je taková, že soudy obchodní případy poškozování minoritních vlastníků akcií v podnicích soudí pět let a více. Pokud má za nesmyslně vysokých soudních poplatků takový občan ještě po čtyřech soudních řízeních  peníze, dovolá se u nejvyššího soudu dovoláním a soud rozsudek zruší, vrací ho zpět k soudu nižšímu a celý kolotoč s náklady probíhá znova. Mezitím žalovaný majoritní vlastník převede veškerý majetek mimo společnost.

Článek 17- odst.1-Každý má právo vlastnit majetek jak sám, tak spolu s jinými.-Kupónová privatizace z převážné většiny občanů udělala vlastníky určité části majetku v podobě akcií.Bohužel tehdejší vláda opomněla přijmout zákony od zemí, kde kolektivní investování je zaběhlou možností zhodnocení peněz.Dochází tak k paradoxní situaci, kdy za půjčky od bank, kde jako ručení byl budoucí nakoupený majoritní podíl akcií v podniku, se ovládl prosperující podnik. Majoritní vlastník použil podíly ostatních majitelů na splácení svého úvěru, místo aby ostatní vyplatil v dividendách a splácel úvěr ze svého podílu jak kážou dobré mravy. Mnohdy vyvádí veškerý majetek beztrestně na jiné společnosti, prodá ho, úvěry nesplácí a zmizí do zahraničí. Nezájem politiků, řešit tuto situaci již deset let přináší pokles HDP.
 
Článek 17 odst.2-Nikdo nesmí být svévolně zbaven svého majetku.- Zde dochází přímo k výsměchu deklarace stávajícím stavem. Naprosto v rozporu s právem trestním i obchodním a nerespektováním zákonů drancují někteří majoritní vlastníci bezohledně veškeré prostředky i majetek do své kapsy v naprostém rozporu s rozvíjením podniku, výroby, obchodu a zhodnocením majetku svého i ostatních vlastníků. Ještě nikdo v ČR nebyl odsouzen za tuto činnost po právu do vězení a ukradený majetek navrácen ostatním vlastníků.Smutné je, že se tak chovají i mnohé zahraniční společnosti, které se okamžitě přizpůsobí poměrům v ČR a za jejichž jednání by v jejich zemi hrozilo vězení a ztráta majetku na vyrovnání ostatních poškozených.
 
Článek 30-Nic v této deklaraci nemůže být vykládáno, jako by dávalo kterémukoli státu, kterékoli skupině lidí nebo osobě právo vyvíjet činnost, nebo dopouštět se činů,které by směřovaly k potlačení některého z práv nebo některé ze svobod v této deklaraci uvedené.
 
Výmluvný článek, porušovaný v ČR  na poli  privatizace a soukromého vlastnictví v podnikové sféře včetně článku 28.
 
V kupónové privatizaci jsem se stal vlastníkem  akcií  třinácti  významných strategických společností, z nichž čtyři byly úspěšně vytunelovány o miliardové částky a dány majoritním vlastníkem do konkurzu.Další společnost IPB byla  znárodněna. Aero převeden veškerý majetek FNM na jiné společnosti a akcionáři obdrží za akcie několikakorunový likvidační zůstatek de facto rovněž znárodnění, pokud toto dělá stát.V jedné společnosti si americký partner postavil  za peníze podniku jiný závod  a zadlužený podnik prodal.Ve dvou jiných podnicích německý  a americký partner zakoupili od majoritního vlastníka, který prostředky úspěšně využíval pro sebe, aktiva i pasiva podniku s výrobou na smlouvu o koupi podniku. Zbytek akcionářů zůstal v prázdné téměř prázdné slupce.
 
V další se majoritní vlastník dohodl s makléřem, který za směšnou cenu vykupoval od ostatních akcionářů jejich podíly.Pak se tento podíl údajně pro zahraničního partnera vrátil zpět do společnosti za cenu desetkrát vyšší, něž byly vykoupeny. Majoritní vlastník  se z brokerem podělil o stamiliónové zisky z kapes ostatních vlastníků.Další společnost je vysávána pomocí nevýhodných smluv, kdy  deset managerů si nechává platit ročně 63 mil za řízení podniku.V dalším chemickém podniku si zařádila kdysi štika na našem trhu  a založením dceřinných společností převedla 2 miliardy. O zbytek se stará stát prostřednictvím jisté finanční společnosti a majetek se prodává vesele dále.Založení holdingu ve zbrojním podniku za působení bývalých komunistických funkcionářů provází  převádění majetku na dcery a snižování jmění holdingu na pokrytí budoucích ztrát.Ve slupce zůstanou drobní akcionáři, které polkne budoucí konkurz. Jak dopadly Vítkovice za hospodaření FNM všichni víme, nikdo z úředníků nebyl dosud potrestán.Majetek z kupónové privatizace se díky filozofii pozdějšího zhodnocení díky porušování zákonů  a  možnosti  beztrestného převodu peněz a majetku stal bezcenný.Tomu ještě napomáhá kampaň vyřazení akcií z trhu a nemožnosti jejich prodeje. Pak nastane ten pravý tunelářský ráj a doba konkurzů.Pravda však je, že na veřejných trzích se běžně manipuluje s cenou dolů a KCP hraje roli nechápavého a polomrtvého brouka.Cena akcií je na minimu, ani se nevyplatí mnohdy prodat z důvodu většího poplatku.
 
Vybírejte a volte, jak nás oslovil jeden politik v novinách kupónové privatizace z 12.5.1992. Já dodávám, ale jen takové lidi, pro které  je dodržování práva  a morální hodnoty vyšší cíl  v souladu s výše jmenovanou deklarací.
Autor:






Hlavní zprávy

Další z rubriky

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.
Ústavní stížnost míří na část stavebního zákona, která omezuje spolky

Nedávno přijatá novela stavebního zákona míří k Ústavnímu soudu. Stížnost podává sedmnáct senátorů. Napadají tu část novely, která ruší možnost účasti spolků...  celý článek

Farář Kazimierz Plachta v ruinách shořelého dřevěného kostela Božího těla v...
Farář z vypáleného kostela poslal obviněným dopis. Odpouštím vám, píše

Dopis plný duchovního odpuštění a naděje do budoucnosti poslal farář zničeného kostelíku v Gutech na Třinecku dvěma mladým mužům, kteří jsou ze zapálení...  celý článek

Kolem poloviny studentů na školách ve městě Drammen má jiný mateřský jazyk než...
Učitelé mají smůlu. Víc než miliarda z kariérního řádu půjde na inkluzi

Velká část peněz určených na neschválený kariérní řád, konkrétně více než miliarda korun, poputuje nakonec příští rok na inkluzi. V úterý o tom podle zjištění...  celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.