(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Obyvatelé Aleppa se dočkají dodávky léků, památkám však nikdo nepomůže

  • 15
Syřanům, kteří se stali vězni probíhajícího konfliktu mezi vojskem Bašára Asada a vzbouřenci, konečně dorazí pomoc. Tamní vláda totiž povolila doručení léků do oblastí Aleppa, které drží rebelové. Institut UNITAR mezi tím informoval o nenávratně poškozených syrských kulturních památkách.

Podle Elizabeth Hoffové ze Světové zdravotnické organizace (WHO) vláda přislíbila možné doručení pomoci do některých čtvrtí Damašku a regionu Východní Ghúta. Hoffová doufá, že pomoc do Aleppa dorazí už během příštího týdne. Uvedla také, že dojednání dodávek léků probíhalo na nejvyšších vládních úrovních, píše BBC.

Podle odhadů OSN během téměř čtyřletého konfliktu v Sýrii zemřelo více než 200 tisíc lidí, na devět milionu Syřanů pak muselo opustit své domovy. Bezmála pět milionů z nich nyní žije v oblastech, které nejsou v dosahu humanitární pomoci.

Syrský konflikt však nemá pouze obrovské ztráty na životech. Neutuchající boje se podepsaly také na místních kulturních památkách. Ze satelitních snímků Institutu vzdělávání a výzkumu OSN (UNITAR) vyplývá, že bylo zničeno nebo značně poškozeno skoro 300 vzácných kulturních památek.

Podle UNITAR je 24 míst zničeno a 104 vážně poškozeno. Dalších 85 objektů utrpělo škody menšího rozsahu a u 77 památek je poškození možné, avšak nelze ho přesně posoudit. Mezi zničenými objekty jsou i památky zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Patří k nim čtvrti Aleppa nebo Damašku, dále Palmýra a křižácký hrad Krak des Chevaliers.

„To, co se tam děje, je smutné pro Sýrii a pro celý svět. Lidstvo přichází o dědictví staré tisíce let,“ řekl ředitel UNITAR Einar Bjorgo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video