Poslanec ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek se v roce 2012 zúčastnil nejméně hlasování ze všech poslanců.

Poslanec ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek se v roce 2012 zúčastnil nejméně hlasování ze všech poslanců. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Absentérem roku je Hašek, nejvzornější byl exnáčelník Horské služby

  • 45
Kdyby se ve Sněmovně vedla třídní kniha a docházka, největším "záškolákem" by byl poslanec a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Ten se sice ve druhé polovině roku polepšil, přesto však podle sdružení KohoVolit.eu chyběl na více než dvou třetinách hlasování. Naproti tomu stoprocentní účast měl bývalý náčelník Horské služby Rudolf Chlad.

Hašek se od června do konce prosince zúčastnil 32 procent důležitých hlasování. Oproti první polovině roku, kdy jeho účast byla jen 3 %, si sice výrazně polepšil, ale i tak je to bídné číslo. Spolu s ním byli největšími absentéry exministr Josef Dobeš a další poslanec z ČSSD Josef Tancoš.

Hluboce podprůměrnou docházku měli v druhém pololetí i ministr zemědělství Petr Bendl nebo šéf diplomacie Karel Schwarzenberg. Bendl v druhém pololetí chyběl na 55 procent hlasování, Schwarzenberg se zúčastnil 51 procent z nich.

"Opět se ukazuje, že poslanci, kteří vykonávají jinou funkci, mají nižší docházku do Sněmovny. To se týká nejen hejtmana Michala Haška, ale i mnoha členů vlády," říká analytik KohoVolit.eu Kamil Gregor.

Rudolf Chlad u Horské služby sloužil 38 let, z toho 18 byl jejím náčelníkem.

Do jihomoravského hejtmana si kvůli několika vedoucím postům rýpnul už v září při startu kampaně pro krajské volby kandidát vládní ODS Jiří Crha. "Má více funkcí než japonská kalkulačka," prohlásil tehdy.

Na opačném konci tabulky skončila trojice poslanců TOP 09 Jaroslav Eček, Josef Cogan a Rudolf Chlad. Právě poslední jmenovaný za celý rok nechyběl ani na jediném hlasování.

Nejlínější? Veverky a Pražáci

Když se docházky poslanců jednotlivých stran sečetly, nejhůře si stojí zákonodárci nejmenší opoziční partaje, Věcí veřejných. Ti se za celý rok zúčastnili 78 % důležitých hlasování. V závěsu za nimi jsou na přibližně stejné úrovni sociální demokraté a ODS. Na čele jsou už dlouhodobě poslanci TOP 09 a KSČM.

"Někteří poslanci se vymlouvají, že chodit do Sněmovny 'nemá smysl', protože vládní koalice pohodlnou většinou prohlasuje cokoli. Ve druhé polovině roku už byl ale poměr hlasů jen velmi těsný, a docházka řady poslanců zůstala i přesto tristní," dodává Kamil Gregor.

Zajímavá je i statistika aktivity poslanců podle jednotlivých krajů. "Nejlínějšími" jsou stejně jako loni volení zástupci z Prahy. Ti chyběli na téměř čtvrtině hlasování. V závěsu za nimi jsou poslanci z Jihomoravského a Moravskoslezského kraje. Na opačném konci tabulky jsou pak zákonodárci z Pardubického kraje.

Účast na hlasováních je nicméně jen jednou částí poslanecké práce. Kromě hlasování se totiž poslanci účastní ještě jednání výborů nebo se podílejí na přípravě nových zákonů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video