Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Viktor Chlad, MAFRA

Hašek chodí do Sněmovny málo, horší v docházce byla jen rodící matka

  • 333
Občanské sdružení KohoVolit.eu zveřejnilo další vyhodnocení docházky poslanců. Kromě zavřených poslanců nejhůř dopadli politici Gabriela Hubáčková a Michal Hašek. Hubáčkovou nicméně omlouvá fakt, že se jí v únoru narodila dcera.

"V první polovině roku měl s docházkou na hlasování opět problémy Michal Hašek (ČSSD). Účastnil se pouze 23 procent hlasování. To je, jako kdyby zaměstnanec s osmihodinovou pracovní dobou odešel z práce v úterý dopoledne a už se do konce týdne neukázal," píše občanské sdružení v tiskové zprávě.

KohoVolit.eu pro analýzu použilo pouze důležitá hlasování, tedy hlasování o návrzích zákonů, o mezinárodních smlouvách a o aktech Evropské unie.

Účast na hlasování lze sledovat i na webu Poslanecké sněmovny. Ty říkají, že Hašek se zúčastnil 34 procent veškerých hlasování.

Podle občanského sdružení se ale při srovnání celkové docházky ukázalo, že žebříček absentérů a pilných poslanců je prakticky stejný jako při účasti na důležitých hlasováních.

Nulovou účast na důležitých hlasováních mají podle KohoVolit.eu poslanci David Rath a Roman Pekárek. Zatímco Rath je více než rok ve vazbě, Pekárek nastoupil výkon trestu letos v únoru (více čtěte zde).

Kdo je absentér a kdo pilný jako včela?

Přehled docházky dle analýzy KohoVolit.eu

Komunistická poslankyně Gabriela Hubáčková má podle občanského sdružení 22 procentní účast na hlasování. Občanské sdružení ale přispěchalo s vysvětlením - Hubáčkové se v únoru narodila holčička.

Hlasování se v první polovině roku nejméně účastnili poslanci Věcí veřejných. Naopak nejvyšší účast vykazuje dlouhodobě TOP 09. Absolutně nejlepší docházku měl v prvním půlroce letošního roku poslanec ODS Jiří Šulc. Účastnil se důležitých hlasování v 98 procentech. Na celkovém hlasování má podle webu Sněmovny Šulc docházku 95 procent.

Kamil Gregor, analytik KohoVolit.eu, rozbor docházky poslanců zhodnotil následovně: "Některým poslancům by víkend začal už v úterý, například Petru Nečasovi, Vítu Bártovi nebo Davidu Vodrážkovi. Naopak celý týden by si vzorně odpracovali Jiří Šulc, Rudolf Chlad nebo Josef Cogan. V průměru by poslanci odešli z práce už ve čtvrtek kolem poledne."

Podle něj mají nižší docházku do dolní komory parlamentu zejména ti, kteří vykonávají kromě poslancování také jiné funkce. To se týká nejen hejtmana Michala Haška, ale i bývalých členů vlády, například Karla Schwarzenberga nebo Tomáše Chalupy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video