Dobytý přístav čeká na první loď

  • 2927
Britové otevřeli přístav Umm Kasr. Tvrdí, že sem do 48 hodin připluje první humanitární pomoc. Areál přístavu zároveň označili za bezpečný. V Basře Britové zaznamenali další úspěch, když zablokovali kolonu 50 iráckých tanků, které se pokoušely prolomit spojeneckou linii.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

Brigádní generál Jim Dutton z britské námořní pěchoty řekl agentuře Reuters: "Přístav už lze považovat za bezpečný. Do 48 hodin sem připluje první loď s humanitární pomocí."

Od pátku, kdy velení ohlásilo, že má přístav pod kontrolou, se tu bez ustání bojovalo s polovojenskými útvary doslova o každou ulici.

Město a průmyslová část Umm Kasru však zůstává i nadále rizikovou oblastí, kterou ostřelují polovojenské skupiny.

Na 50 iráckých tanků zkusilo prolomit spojence
Před polednem vyjelo z města kolem 50 iráckých tanků a pokoušely se prolomit spojenecké linie.

Cestu jim zkřížily pozemní jednotky britského námořnictva. Podle kapitána Alana Masseyho z britské vlajkové letadlové lodi Ark Royal britské lehké tanky za podpory vrtulníků zničily v bitvě pět až sedm iráckých tanků a útok odrazily.

Spojenci dobyli most přes Eufrat
Americká námořní pěchota po třech dnech dobyla zpět přechod přes Eufrat u Násiríje. Překročila ho a míří k Bagdádu. V oblasti zuří písečná bouře. "Velký konvoj pěchoty překonal řeku Eufrat i Saddámův kanál, prošel městem a jde dál," hlásí přímo z místa zpravodaj agentury Reuters.

Spojenci most přes Eufrat dobyli už v sobotu. Zhruba 500 dobře vyzbrojených a opevněných iráckých vojáků je ale donutilo stáhnout se.

Zpět ho Američani získali po ranní ofenzivě. Útok vedly hlavně vrtulníky Cobra a dělostřeletvo.

"Město jako takové je ale stále nebezpečné," hlásí zpravodaj. Podle kusých zpráv se zdá, že spojenecká vojska zajistila pro konvoje jen koridor, který chrání a kterým můžou zásoby putovat dál na sever. Město zůstává v rukách iráckých jednotek.

Pěchota mířící k Bagdádu od Násiríje může u metrople vytvořit druhou frontu z východní nebo jižní strany. Vojáci z třetí americké pěší divize jsou k Bagdádu blíž. Stojí od něj zhruba 100 kilometrů na západním břehu Eufratu a budou na město útočit pravděpodobně ze západní strany.

IRÁCKÁ KRIZE

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Mapa
Stav bojiště - úterý 25.3.

Objev
Česko poslalo Kuvajtu vadné masky

Chemie
U Bagdádu hrozí chemické zbraně

Skandál?
Rusové zbrojili Irák, tvrdí Bílý dům

Diplomacie
Česko vyhodilo dalšího iráckého diplomata

Ekonomika
Ropa odráží pochyby o rychlém vítězství

Zajetí
Piloti mají kurs přežití, ale zajetí se bojí

Ztráty spojenců
Pentagon poznal své piloty

Mrtví a pohřešovaní
Potvrzené oběti války se počítají na desítky

Co je s diktátorem?
Britové: Saddám projev předtočil
Saddám přežil, tvrdí tajné služby
Saddáma prý zachránila transfúze

Válka na internetu
Válka na síti předběhla sex a Spearsovou

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
*
Irák v datech * pozadí krize *

Bitva o Bagdád začíná prvními boji s gardou
Spojenci zřejmě vyčkají s útokem na Bagdád, než je doženou podpůrné jednotky a zabezpečí týl. Britský vojenský zdroj uvedl, že neexistuje žádný časový plán. "Může to trvat týden, dva, měsíc. Hlavní věc je dobýt město s minimem obětí na obou stranách," dodal. S kobercovými nálety se tudíž nepočítá.

Postup spojenců na Bagdád zpomalila písečná bouře. Může trvat i několik dnů. Pokud nabere na síle, zastaví spojence úplně. "Vítr přes noc zesílil a viditelnost ráno klesla pod 500 metrů," konstatoval Luke Barker z americké třetí pěší divize, která stojí zhruba 100 kilometrů před iráckou metropolí.

"Důstojníci se obávají, že se povětrnostní situace ještě zhorší a že to může trvat několik dnů. To by znamenalo, že vrtulníky nebudou moci vzlétnout a pěchota bude stát," dodává Barker.

Předměstí Bagdádu už slyší frontu
Na jižním předměstí Bagdádu už je slyšet, jak se blíží fronta. Svědci agentury Reuters hlásí, že se spojenci přiblížili k jednotkám Republikánské gardy, která brání metropoli a jsou slyšet výbuchy.

Kromě bouře zpomaluje postup spojenců amerických a britských vojáků sílící odpor. Republikánské gardy jsou elitní irácké jednotky. Jejich sílu se spojenci snažili v noci otupit ze vzduchu. Soustředili se na bombardování jednotek v Medinu, kde mají Iráčani i silný tankový prapor.

"Jsem si jist, že byla garda u Mediny za poslední hodiny výrazně oslabena. Neodvažuji si odhadnout její současnou sílu," uvedla na večerním brífinku americký generál Stanley McChrystal, podle něhož jde o klíčovou jednotku v rámci gardy.

Do bojů mezi městy Hilla a Karbalá se zapojil 11. útočný vrtulníkový oddíl. Stroje Apache ničily pozice Republikánské gardy, která oplácela střelbou z osobních i automatických zbraní. "Střílí ze všech stran. Je to jako vosí hnízdo," řekl CNN jeden z amerických pilotů.

U Bagdádu hrozí chemie
Nad postupujícími spojenci také visí hrozba chemických zbraní. Podle některých zpráv je může irácká armáda použít, pokud americké jednotky překročí "červenou linii" mezi městy Karbalá a Al Kut. - více zde

Pokračuje bombardování
Cestu do Bagdádu v noci čistily spojenecké letouny, které také pokračují v ničení cílů v samotné metropoli. Nejsilnější nálet zažil šestou noc války severoirácký Mosul.

Spojenci přiznali 39 mrtvých vojáků
Od vypuknutí války zahynulo třicet devět spojeneckých vojáků. Další byli zajati, naposledy dva piloti vrtulníku Apache sestřeleného jižně od Bagdádu. - více zde

Čekání na severní frontu
Hovoří se o brzkém otevření severní fronty. Poté, co si spojenci v iráckém Kurdistánu vybudovali základnu, zintenzívnilo se bombardování severoiráckých měst Mosul a Kirkúk. - více zde

Čištění týlu pokračuje
Pokračují boje na územích, kterými už americké a britské jednotky prošly. Přístav Umm Kasr na jihu země sice vojensky ovládají, ale stále se v něm nemohou cítit bezpečně. Spojenci ostřelovali město Násiríja s klíčovými mosty přes řeku Eufrat. Odpor také stále kladou irácké jednotky na jihu v Basře, druhém největším městě v zemi.

Basře hrozí žízeň
Právě na obyvatele dvoumilionové Basry začíná válka doléhat. Městu hrozí humanitární krize a nedostatek vody. Generální tajemník OSN Kofi Annan vyzval, aby byly podniknuty rychlé akce na pomoc městu.

Bush a Blair vyhodnotí průběh války
Britský premiér Tony Blair a americký prezident George Bush se ve čtvrtek sejdou, aby prodiskutovali vývoj války v Iráku. O uspořádání schůzky, která se uskuteční v americkém Camp Davidu, požádal Blair.

PŘEČTĚTE SI:
Přišel čas přehodnotit taktiku? - analýza postupu spojenců

Britský tank odjíždí z Umm Kasru směrem na Basru, 23. bžezna 2003.