Jaroslav Rejman s Rýbrcoulem

Jaroslav Rejman s Rýbrcoulem | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Dobrotivý Krakonoš? Zapomeňte, vládcem Krkonoš je prý démon Rýbrcoul

  • 20
Pohádkový dědeček, který konal dobro a trestal zlé lidi versus pohanský bůh a démon. Krkonoše mají dva vládce a zastánce toho druhého, Rýbrcoula, mu chce pod Sněžkou postavit pomník. Jaroslav Rejman z Hořic tvrdí, že Rýbrcoul tu byl mnohem dříve.

Rýbrcoul z pískovce

Pískovcový reliéf Rýbrcoula

Jaroslav Rejman nechal reliéf pohanského boha Rýbrcoula také vyrazit do téměř čtyřmětrového pískovce. Tento pískovcový blok s reliéfem krkonošského démona by měl již brzy ozvláštnit některé z veřejných prostranství v Trutnově. "Kamenného Rýbrcoula už máme uloženého v areálu technických služeb a je jen třeba pro něj vybrat vhodné místo. Jednou z možností, která by se mně osobně velmi líbila, je například střed připravovaného kruhového objezdu u vznikající průmyslové zóny Krkonošská," uvedl trutnovský starosta Ivan Adamec.

"Pro mě je Rýbrcoul ztělesněním pokory, úcty, respektu a naděje. O Rýbrcoulovi byla napsána spousta knih, ale všechny stále jen opakují to, co už bylo někde uvedeno dříve. Já jsem zřejmě první, kdo se odvážil Rýbrcoula označit za pohanského boha Krkonoš," vysvětluje Rejman.

První vyobrazení bájného obyvatele a pána hor se objevilo na mapě Slezska od vratislavského učitele a kartografa Martina Helwiga z roku 1561. Helwigův Rübenczal má podobu stojící postavy jelena s orlí hlavou, parožím a chvostem, který se opírá o hůl. Z Helwigova Rübenczala se později vyvinulo německé Rübezahl a z toho české Rýbrcoul.

Rejman si už nechal vyrobit model plánovaného pomníku. S jeho pomocí se nyní snaží pro svůj záměr získat spojence.

"Chci tím vyvolat polemiku o podobě Rýbrcoula. O výkladu toho, co jednotlivé části jeho těla znamenají, i o jeho podstatě a významu," říká dvaašedesátiletý důchodce, který se léta živil jako elektrikář. Pokud se příznivcům Rýbrcoula podaří dotáhnout jejich záměr do konce, vyroste socha u kapličky na dně Obřího dolu na hranici nejcennější části Krkonošského národního parku.

"Zatím přemýšlíme, kde sehnat peníze. Ono jde téměř o milion korun. Bezmála tři metry vysoká socha na podstavci něco stojí," upozornil krajinný ekolog Pavel Klimeš, který se ujal organizace vztyčení sochy.

Letos bronzový Rýbrcoul v Obřím dole ještě určitě stát nebude. Podařit by se to mohlo v roce 2013, kdy bude Krkonošský národní park slavit 50. výročí svého vzniku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video