Fossett vysedá z GlobalFlyeru | foto: Charles W Luzier, Reuters

Dobrodruh Fossett chystá dálkový rekord

  • 5
To letadélko vypadá na přistávací dráze pro raketoplány křehce a podivně, přesto tam patří - je totiž stejně unikátní jako vesmírné koráby. Steve Fossett, jeho pilot, s ním hodlá co nevidět znovu vstoupit do dějin letectví. Tentokrát chce překonat dosavadní dálkový rekord bez mezipřistání.

Během několika týdnů vyrazí na cestu, při níž plánuje urazit přibližně za osmdesát hodin přes 41 800 kilometrů. Zemi tedy nejen oblétne, ale dokonce dvakrát při tom přeletí Atlantický oceán.

Začne právě na Floridě, odkud většinou startují raketoplány - ty stávající však přestanou za několik let zřejmě létat, a NASA tak Kennedyho vesmírné středisko pronajímá i pro komerční aktivity či pro dobrodruhy, jako je Fossett.

"Bylo by skvělé letět do vesmíru, ale já jsem letec," říká Fossett, když vylézá z kokpitu svého stroje. "Prostě chci ukázat, jak fantastické věci se dají dělat s letadly."

Jeho stroj bezpochyby fantastický je - rozpětí křídel se dá srovnat s výškou desetipatrového domu a váha letadla je přitom tak nízká, že pro brzdění musí užívat speciální lišty, které ho zastaví.

Jeden rekord za druhým
Loni Fossett vytvořil rekord a při svém obletu zeměkoule zůstal ve vzduchu 67 hodin. Bez problémů, jak už to u podobných dobrodružství bývá, se to však neobešlo: letadlu unikla část paliva a on si poté nebyl jist, zda mu nedojde nad oceánem.

"Toho se bojím i nyní," říká. Při své nové misi chce překonat dosavadní délkový rekord z roku 1986, kdy dva piloti zůstali ve vzduchu po devět dní: Dick Rutana a Jeanne Yeagerová tehdy obletěli jako první Zemi bez mezipřistání.

"Je to prostě výzva," říká Fossett. "Chci vyzkoušet, co všechno toto letadlo vydrží, a doletět s ním tak daleko, kam ještě nikdy nikdo nedoletěl." Tento dobrodruh má na kontě i několik desítek dalších rekordů, například oblet zeměkoule v balonu.

Na další dobrodružství se připravoval mimo jiné v USA, a to především v Kennedyho vesmírném středisku. V pátek podnikl poslední testovací let, příště se už do vzduchu s GlobalFlyerem vydá až při rekordním pokusu.

Jeho načasování bude záviset na řadě faktorů - jedním z nich bude počasí přímo na Floridě, dalším faktorem, který mu musí hrát do ruky, budou směry proudění vzduchu, které potřebuje využít.

Vše bude muset proběhnout do konce února, neboť poté již bude příliš teplo a vzduch bude řidší - letadlo by nemohlo pracovat na plný výkon a nemuselo by se s nákladem paliva odlepit od země.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video