Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dobré zprávy o směřování světa

  14:22
- Po desetiletí byly zprávy o stavu životního prostředí, které připravovali ekologičtí aktivisté i renomovaní vědci, pesimistické a věštily Zemi temnou budoucnost pod oblaky zplodin, v krajině páchnoucích skládek, v níž vymírá vše živé a jíž protékají jedovaté řeky. Nyní se vědci začínají přiklánět k názoru, že svět mění směr svého vývoje a už nemíří do ekologického pekla.

Změny začaly být zřetelné v průběhu devadesátých let. A nedávno je souhrnně popsala konference o budoucnosti planety na Columbijské univerzitě v New Yorku.

Postup rizika se zpomaluje
Dvacáté století přineslo nevídané škody na životním prostředí. Počet obyvatel zeměkoule se zvětšil čtyřnásobně a přesáhl šest miliard. Tito lidé spotřebovávají více surovin a energie, a naopak produkují více odpadů a zplodin než kdy dříve. Do životního prostředí se dostalo 70 000 syntetických chemikálií, některé z nich škodlivé. Vymření stále hrozí pěti tisícům druhů živočichů a rostlin, což může přinést neznámé dopady do přirozené rovnováhy. "Přibývá však důkazů, že se věci začínají měnit," řekl účastníkům konference William Clark z Harvardovy univerzity. Clark předpověděl, že koncem 21. století se počet obyvatel Země stabilizuje. "Vašim dětem bude každý nový rok přidávat ke světové populaci méně lidí, což neplatilo nikdy v průběhu posledního tisíce let," prohlásil. Optimistický byl i James Hansen z Goddardova institutu americké kosmické agentury NASA. Tento vědec koncem osmdesátých let vyburcoval politiky svými studiemi hrozby rozehřívání planety, které způsobují takzvané skleníkové plyny, zejména oxid uhličitý stoupající například z výfuků automobilů a z komínů tepelných elektráren. Hansen předpokládá, že příštích deset let bude v USA nejteplejších za jejich historii. Nicméně připomněl, že emise skleníkových plynů se zvyšují pomaleji než před dvaceti lety. "Řekl bych, že jsme schopni situaci ještě dále zlepšit," řekl.

Zelený byznys
V obou uvedených případech tedy zatím nedošlo k rozhodujícímu obratu - lidí i skleníkových plynů stále přibývá. Svět je v situaci tonoucího, který se však už přibližuje ke dnu, od něhož se může odrazit vzhůru. Zřetelné zlepšení je naopak vidět třeba v tom, že ve vyspělém světě jsou dnes díky moderním technologiím voda, vzduch i půda čistší, než byly v minulých desetiletích. Změny k lepšímu mají někdy podobu zdánlivě jednoduchou: "Technickými úpravami vodovodního potrubí, z něhož pak přestala zbůhdarma unikat voda, se ve většině amerických měst snížila její spotřeba, takže nebyly nutné zásahy do přírody při stavbě dalších přehrad," konstatoval Jesse Ausubel z Rockefellerovy univerzity. Jiné změny jsou zásadnější. Lester Brown, šéf washingtonského ústavu Worldwatch, je za poslední desetiletí známý spíše kritickým přístupem k velkému byznysu. Přesto právě on konstatoval, že velké korporace se mění. Pod tlakem veřejného mínění, díky novým zákonům na ochranu životního prostředí a také kvůli tomu, že se snaží zajistit si živobytí i v budoucích letech, se tyto společnosti začaly starat o ekologický dopad své činnosti. Například ropné koncerny dnes investují do výzkumu čistých energetických zdrojů. "Kapitáni průmyslu občas mluví jako zástupci fundamentalistických ekologických organizací," poznamenal Brown s úsměvem.

Jen pro bohaté
Bohužel, tato zlepšení jsou vidět především ve vyspělém světě. Chudé rozvojové státy jsou stále ve stadiu stoupajícího ničení svého životního prostředí. A zahraniční firmy toho neváhají využít a umístit tam výroby, které by jim doma nikdo nikdy nepovolil. "Nedivte se, ve třetím světě je stále 800 milionů lidí, kteří nemají co jíst," poznamenal k tomu Kanaďan Maurice Strong, známý především jako diplomat, který dojednával celosvětové ekologické dohody. I on však vidí známky změn. "V Číně, nejlidnatější rozvojové zemi světa, začínají tamní vůdcové poznávat, že bez dodržování ekologických pravidel nemůže být hospodářský rozvoj dlouhodobě možný, a zavádějí ekologické zákony," řekl. Za zaznamenání stojí, že účastníci konference na Columbijské univerzitě zpravidla uznale mluvili o svých předchůdcích, vědcích, kteří světu předvídali špatné ekologické konce, i když se nyní zdá, že se jejich prognózy nenaplní. "Nebýt jejich varování, ke zlepšení by nedošlo," konstatoval William Clark z Harvardovy univerzity.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...