Dobře utajený vlak

Vlak s uranovými tyčemi pro Temelín dorazil bez překážek. Ekologové, kteří se nedávno přibetonovali v Německu ke kolejím, neměli šanci. O tom, kudy nebezpečný náklad pojede, nikdo dopředu nevěděl. Ochránci životního prostředí jsou rozhořčeni. Podle nich takový postup naprosto neodpovídá evropským normám. Připojil se k nim i starosta Štětína. Ani on netušil, jaký náklad pluje ze Států do jeho města. Zastánci atomu je nechápou. Jaderné palivo je strategický materiál. Všechny informace jsou podle zákona tajné.

Z litery zákona vzato, mají přátelé atomu pravdu. Samosprávy měst, kudy náklad projížděl, by stejně nemohly nic dělat. Měly by snad evakuovat lidi? Na světě snad už není nikdo, kdo by věřil, že jaderné palivo může jen tak vybuchnout či někoho ozářit.

Vlak projel, nikomu neuškodil a zelení nedostali možnost k exhibicím.

Dbáme-li však nejen na literu, ale i na pověstného ducha, bylo utajení hrubou chybou. Předně: stejně jako občané městeček, tak i zavilí teroristé z bondovek vědí, že by si loupežným útokem na soupravu směřující do Temelína nepolepšili. Bomby se zásadně kradou buď v Nevadě, nebo v Kazachstánu, nikoli ve Štětíně.

Informace by tedy nikomu neuškodila.

Naopak škodí utajování, je-li zbytečné. Odpůrci Temelína sice přišli o možnost připnout se k pražcům, přesto však získali "jaderné palivo". "Kdyby bylo s Temelínem všechno v pořádku, bylo by nutné takové tutlání?" budou se ptát se vší naléhavostí.

S naléhavostí, kterou tragikomicky zvýraznila sama elektrárna. Zatímco tajný vlak si vítězně razil cestu od Baltu, Temelín byl (pokolikáté už) potupně odstaven.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video